ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶
خانه » اجتماعي » آب شیرین کن‌ها کام دریا را تلخ می کنند !!
آب شیرین کن‌ها کام دریا را تلخ می کنند !!

آب شیرین کن‌ها کام دریا را تلخ می کنند !!

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، مصرف بالای انرژی، ایجاد آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای را از تاثیرات آب شیرین کن ها در محیط زیست عنوان کرد و گفت: تلخاب ناشی از فرآیند شیرین سازی برای محیط زیست مشکل ساز است.

به گزارش نگین جنوب، عبد الرضا کرباسی با بیان اینکه استفاده از آب شیرین کن ها در دنیا روبه گسترش است، گفت: ۲۲ هزار واحد دستگاه آب شیرین کن در کل دنیا وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در روز نزدیک به ۷۰ میلیون متر مکعب آب در دنیا تولید می شود، گفت: استفاده از آب شیرین کن ها نفساً کار بدی نیست و نیاز هر جامعه است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست یاد آور شد: کشور آمریکا با منابع آبی بالا بعد از کشور عربستان بیشترین تعداد آب شیرین کن ها را داراست.

کرباسی با اشاره به اینکه تا کنون در ایران آب شیرین کن در سطح صنعتی نداشتیم ، گفت: با گسترش کشاورزی و صنعت ،‌افزایش جمعیت و محدودیت منابع آبی کشور، ناچار هستیم از آب شیرین کن ها برای تامین آب در کشور استفاده کنیم.

وی با اعلام اینکه مجموع ریزش های جوی در ایران ۴۰۰ میلیارد مترمکعب است، گفت: در حال حاضر ۱۳۵ میلیارد متر مکعب آب به دلیل تامین حق آبه های محیط زیست امکان مهار آب ندارد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ۱۳۵ میلیارد متر مکعب آب در کشور استفاده بهینه نمی شود، افزود: در بخش کشاورزی ۹۰ میلیارد متر مکعب آب با‌۵۰ در صد هدر رفت استفاده می شود.

کرباسی با تاکید بر اینکه در کشور باید مصارف آب بهینه شود، اظهار داشت: استفاده از آب شیرین کن ها نیز می تواند در تامین آب در ایران نقش داشته باشد.

وی مصرف بالای انرژی توسط آب شیرین کن ها ، ایجاد آلودگی هوا و انتشار گاز های گلخانه ای را از تاثیرات آب شیرین کن ها در محیط زیست عنوان کرد و گفت: تلخاب ناشی از فرآیند شیرین سازی برای محیط زیست مشکل ساز است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: تخلیه تلخاب ناشی از فرآیند آب شیرین کن ها در محیط های دریایی باعث افزایش شوری، افزایش دما،‌افزایش کدورت و کاهش اکسیژن می شود.

کرباسی با اشاره به اینکه آب دریا نفساً در تاسیسات آب شیرین کن، خوردگی ایجاد می کند، گفت: در این تاسیسات از بایوسیت ها استفاده می شود که رشد جلبک ها را کنترل می کنند  و از مواد ضد خورد گی برای کنترل خوردگی و از کلر برای گند زدایی آب استفاده می شود.

وی تصریح کرد: مجموع این مواد شیمیایی به همراه تلخاب ناشی از فرآیند شیرین کردن آب وارد محیط زیست می شوند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در مدیریت پساب آب شیرین کن ها باید هوشیار عمل شود و مکان یابی مناسب برای استقرار آب شیرین کن ها انجام شود.

کرباسی با اعلام اینکه محل تخلیه آب شیرین کن ها باید در محیط های دریایی مدل سازی شود، اظهار داشت: خروجی آب شیرین کن ها باید با حجم زیادی از آب به نوعی ترکیب شود تا اثری بر محیط زیست نداشته باشند. به طور کلی وجود چنین دستگاه هایی در محیط های آبی حساس و نیمه بسته مانند خلیج فارس و تمام بسته مانند خزر تا حدی مشکل ساز است بنابراین باید در زمان فعالیت آنها تمام استانداردهای زیست محیطی رعایت شود./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز