سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۱ دی ۱۳۹۶
خانه » خبرهای ویژه » آیت‌الله راستی‌کاشانی چشم از جهان فروبست
آیت‌الله راستی‌کاشانی چشم از جهان فروبست

آیت‌الله راستی‌کاشانی چشم از جهان فروبست


آیت الله راستی کاشانی , امام خمینی , جامعه مدرسین , انقلاب , حوزه علمیه

 

رحلت فقیه انقلابی؛
آیت‌الله راستی‌کاشانی چشم از جهان فروبست
آن مرحوم بیش از ۵۰ سال در حوزه‌های علمیه قم و نجف تدریس داشت و شاگردان بسیاری را پرورش داد.

آیت الله راستی کاشانی آیت‌الله راستی‌کاشانی چشم از جهان فروبست

آیت‌الله راستی‌کاشانی چشم از جهان فروبست گوناگون. مواضعی اتخاذ و (فرانسه، و می‌گوید.

به گزارش جام نیوز، آیت الله «حسین راستی کاشانی» فقیه گرانقدر و از اعضای قدیمی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از مدت‌ها تحمل بیماری دارفانی را وداع گفت.

 

مرحوم آیت الله راستی کاشانی استاد برجسته حوزه علمیه قم از یاران دیرین امام خمینی (ره) و نماینده ایشان در شورای عالی حوزه‌های علمیه در سال‌های اول انقلاب بود.

وی از نخستین روزهای نهضت، به جمع مبارزان پیوست و همواره با اطاعت از رهنمودهای امام خمینی(ره) به افشاگری ماهیت شوم خاندان پهلوی و تلاش برای استقرار نظامی اسلامی با بهره‌گیری از معارف اهل بیت (ع) می‌پرداخت.

ایشان با عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جزء فعالان این مجموعه شد و امضای او در زیر بسیاری از اعلامیه‌ها و بیانیه‌هایی که بر ضد شاه منتشر می‌شد، به چشم می‌خورد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، از دیگر فعالیت‌های وی در زمان رژیم شاه، سفر به آبادان، به نمایندگی از طرف امام خمینی(ره)، برای حمایت و پشتیبانی از اعتصاب کارکنان صنعت نفت بود. وی از کسانی بود که در مسجد دانشگاه تهران متحصن شد.

آیت الله راستی کاشانی همچنین  نماینده مردم تهران در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری بوده است.

آن مرحوم بیش از ۵۰ سال در حوزه‌های علمیه قم و نجف تدریس داشت و شاگردان بسیاری را پرورش داده است.

 

* تولد و دوران کودکی

مرحوم آیت‌الله «حسین راستی» در سال 1306 ش. در شهرستان کاشان در محلّه سلطان امیر احمد (از فرزندان موسی بن جعفر علیهما السلام) به دنیا آمد. مادرش «ربابه» و پدر وی «علی» نام داشت که از راه ابریشم بافی، روزگار می گذرانید و مدتی نیز کارمند دولت بود.

زندگی حسین در خانواده ای ساده، متدین و دوستدار خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله آغاز شد. شیفتگی پدر او به روحانیت به حدّی بود که اگر در کوچه خیابان، فرد معمّمی را از دور می دید، صلوات می فرستاد و در پیشگاهش ادای احترام می کرد.

 

* دوران تحصیل

حسین راستی، تحصیلات ابتدایی را تا پایه ششم در شهر کاشان به پایان رسانید. پس از آن، به دلیل نارضایتی پدر از وضعیت دبیرستان های آن روزگار، به دبیرستان نرفت و در بازار به کار مشغول شد. پس از مدتی به سراغ نقاشی طرحها و نقشه های قالی رفت و آن حرفه را نزد استادان معروف و مجرّب فرا گرفت.

اما علاقه به حوزه و روجانیت مانع از ادامه کار در بازار شد و حسین جوان را برای کسب معارف اسلامی و علوم دینی، راهی حوزه علمیه کاشان کرد. دروس دوره ادبیات و بخشی از دروس سطح را نزد استادان مشهور آن دیار آموخت و سپس، عازم حوزه علمیه قم شد.

 

در قم، نیز رسائل، مکاسب و کفایه را به پایان رساند و در کنار آن به تحصیل فلسفه، کلام و تفسیر مشغول بود. پس از آن، عازم نجف اشرف شد تا ضمن باریابی به درگاه مولای متقیان علی علیه السلام از محضر استادان آن دیار نیز بهره ببرد. یکی از علل مهاجرت ایشان به نجف اشرف، علاقه فراوان ایشان به تفسیر قرآن کریم و شرکت در درس تفسیر آیت الله العظمی «خویی»(ره) بود.

این سفر بیش از بیست و پنج سال به طول انجامید و آیة الله راستی کاشانی یکی از مدرّسان بنام آن حوزه گردید و شاگردان بسیاری را تربیت نمود.

با تبعید حضرت امام خمینی(ره) به نجف اشرف، آیت الله راستی درس خود را که طلاب بسیاری در آن شرکت می جستند، تعطیل کرد و همراه با شاگردان، در درس امام خمینی(ره) شرکت کرد.

 

* اساتید

مرحوم آیت الله راستی کاشانی، در طول دوران تحصیل خود از محضر استادان برجسته ای بهره گرفت. وی در کاشان، دروس دوره ادبیات و بخشی از دروس دوره سطح را نزد استادانی همچون حجج اسلام و آیات «سید محمدحسین رضوی»، «حسین فاضل نراقی»، «غروی کاشانی»، «علی اکبر صمدی» و «جعفر صبوری قمی» فرا گرفت.

با ورود به قم، رسائل و مکاسب و کفایه را نزد حضرات آیات «مرتضی حائری یزدی»، «عبدالجواد اصفهانی»، «سید شهاب الدین مرعشی نجفی» و «سید محمدباقر سلطانی طباطبایی بروجردی» آموخت و برای آموختن تفسیر، هیئت و فلسفه نزد مرحوم علامه «سید محمدحسین طباطبایی» رفت.

 

در دوره تحصیل در نجف نیز به درس خارج اصول و فقه و تفسیر آیت الله العظمی «سیدابوالقاسم خویی» و آیت الله العظمی میرزا «باقر زنجانی» رفت. همچنین در درس حضرات آیات حاج سید محسن حکیم و حاج سید محمود شاهرودی، حاج سید عبدالهادی شیرازی، میرزا حسن یزدی، شیخ حسن حلّی، حاج میرزا حسن بجنوردی و حاج سید حسین حمّامی نیز به تناوب شرکت می جست.

وی برای فراگیری علم حدیث و درایه و بخشی از حکمت و فلسفه به نزد آیة الله العظمی حاج سید عبدالاعلی سبزواری رفت.

 

از دیگر استادان او در فلسفه و کلام، آیة الله حاج شیخ صدرا می باشد. همچنین وی تفسیر را نزد عالم ربانی، آیة الله شیخ محمد علی سرابی و آیة الله العظمی آقای خویی آموخت در این مدت ایشان از جلسات خصوصی اخلاق حضرت آیت الله العظمی حاج سید جمال گلپایگانی بهره برد.

با حضور امام(ره) در حوزه علمیه نجف اشرف، آیة الله راستی به درس ایشان شتافت و از محضر وی بهره های بسیار برد. آیة الله راستی مدتی در جلسات فقهی شورای استفتای آیة الله خویی شرکت داشت.

 

آیت الله راستی کاشانی در دوران تحصیل در قم با آیة الله مرحوم حاج شیخ علی حیدری، آیة الله حاج سید جلال فقیه ایمانی، آیة الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی، انس فراوان داشت و در جلسات مباحثه درسی آنان شرکت می کرد. در نجف نیز با مرحوم آیة الله حاج سیدنصرالله مستنبط، آیة الله حاج سیدحسن قزوینی، آیة الله حاج سیدمرتضی نجومی و آیة الله حاج سیدمحمد نوری جلسات مباحثه علمی برقرار می کرد که این جلسات سالیان متمادی ادامه داشت.

 

از دیگر دوستان نزدیک وی، آیت الله حاج سیداسدالله مدنی، مرحوم آیت الله شیخ محمد فکور یزدی و مرحوم آیت الله حاج سیدمرتضی خلخالی است. آیت الله راستی کاشانی با مرحوم آیت الله حاج سیدعبدالکریم کشمیری انس فراوانی داشته است.

 

* فعالیت های علمی و فرهنگی

آیة الله راستی کاشانی در طول عمر خود، فعالیت های علمی و فرهنگی بسیاری را به انجام رساند. وی حدود پنجاه سال به تدریس در حوزه های علمیه کاشان، نجف اشرف و قم پرداخت و شاگردان بسیاری را پرورش داد که برخی از آنان خود، از استادان و فضلایی هستند که در حوزه های علمیه ایران و دیگر کشورها به خدمت به جامعة تشیع می پردازند. برخی نیز در پستهای مهم و حساس نظام اسلامی، خدمت می نمایند.

 

آیت الله راستی، در زمان حیات امام(ره) به نمایندگی ایشان برای ساماندهی امور حوزه و ایجاد تشکیلات شورای مدیریت حوزه علمیه قم منصوب شد و مُجاز به تصرف در امور شرعیه شد. در این زمینه، وی خدمات شایانی را به سرانجام رسانده است که آثار و برکات آن تا هم اکنون نیز بر جای مانده است. آیة الله راستی به پژوهش در زمینه های گوناگون دینی، پرداخته که برخی از آنان در نشریات کشور به چاپ رسیده است.

وی همچنین تقریرات دروس برخی از اساتید خود را نگاشته و حواشی و دست نوشته هایی در زمینه فقه و اصول دارد.

 

* فعالیت های سیاسی

اشتغال به درس و علوم دینی، آیة الله راستی را از مبارزه بر ضد طاغوت بازنداشت. وی از نخستین روزهای نهضت، به جمع مبارزان پیوست و همواره با اطاعت از رهنمودهای امام خمینی(ره) به افشاگری ماهیت شوم خاندان پهلوی و تلاش برای استقرار نظامی اسلامی با بهره گیری از معارف اهل بیت علیهم السلام می پرداخت.

 

از جمله فعالیت های سیاسی وی که پیش تر، ذکر آن آمد، تعطیل کردن درس خود در نجف و حضور در درس امام(ره) به منظور مطرح نمودن و تقویت نهضت امام خمینی(ره) بود. ایشان از جمله علمایی بود که پس از ارتحال آیت الله بروجردی، مردم را به تقلید از امام راحل(ره) فراخواندند.

 

آیة الله راستی، با عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جزء فعالان این مجموعه شد و امضای او در زیر بسیاری از اعلامیه ها و بیانیه هایی که بر ضد شاه منتشر می شد، به چشم می خورد.

از دیگر فعالیتهای وی در زمان رژیم شاه، سفر به آبادان، به نمایندگی از طرف امام خمینی(ره)، برای حمایت و پشتیبانی از اعتصاب کارکنان صنعت نفت بود. وی از کسانی بود که در مسجد دانشگاه تهران متحصن شد.

 

* مناصب سیاسی و اجتماعی

از جمله مسؤولیت‌های آن مرحوم پس از انقلاب به شرح زیر است‌:

عضویت در دفتر استفتائات امام خمینی
عضویت در شورای عالی موقّت اعزام قضات‌
عضویت در شورای تشخیص صلاحیت فقهی و اجتهاد کاندیداهای شورای عالی قضایی‌
نمایندگی امام در شورای عالی مدیریّت حوزه علمیه قم‌
ریاست شورای عالی حوزه علمیه قم
عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‌
نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره‌های اوّل و دوم از استان تهران‌
نمایندگی امام برای نظارت بر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی‌.

این فقیه گرانمایه پس از چندسال بیماری امروز 29 شهریور 1396 چشم از جهان فروبست.

 

۷ ساعت قبل … به گزارش جام نیوز، آیت الله «حسین راستی کاشانی» فقیه گرانقدر و از اعضای قدیمی
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از مدت‌ها تحمل بیماری دارفانی را …
6 ساعت قبل … به گزارش جام نیوز ، آیت الله «حسین راستی کاشانی» فقیه گرانقدر و از اعضای
قدیمی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از مدت ها تحمل بیماری دارفانی را …
6 ساعت قبل … خبرگزاری آریا – آيت الله راستي کاشاني درگذشت. … اين فقيه گرانمايه پس از چند
سال بيماري امروز ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ چشم از جهان فرو بست.
دوئل كروات ها در نقش جهان. مراسم تعویض پرچم گنبد حرم حضرت زینب سلام الله علیها
به مناسبت فرارسیدن ماه محرّم+فیلم. آیت‌الله راستی‌کاشانی در گذشت. انتقادهای تند …
8 ساعت قبل … آیت الله راستی کاشانی نماینده مردم تهران در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری … پس
از چند سال بیماری امروز ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ چشم از جهان فرو بست.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز