عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » احتمال آغاز نوبت‌بندی آب در برخی استان‌ها
احتمال آغاز نوبت‌بندی آب در برخی استان‌ها

احتمال آغاز نوبت‌بندی آب در برخی استان‌ها

وزیر نیرو از توقف آزادسازی آب زاینده رود به منظور تأمین مطلوب آب شرب ۴ استان مرکزی کشور خبر داد و گفت:‌ ‌اگر مردم در مصرف آب صرفه جویی نکنند چه بسا اجرای برنامه نوبت‌بندی همین ماه در برخی استانها ضرورت یابد.

به گزارش نگین جنوب ، مجید نامجو  اظهار داشت: در تأمین آب استانهای مرکزی کشور رودخانه زاینده رود نقش اساسی دارد به طوری که ۴ استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد و مرکزی از منابع آبی آن بهره مند می شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه هم آب شرب این استانها و هم بخش کشاورزی آنها به این منبع آبی وابسته است از مدتها قبل برنامه ریزی دقیقی برای مدیریت منابع آبی زاینده رود انجام گرفت تا تعادلی بین تأمین مطلوب آب بخش کشاورزی و آب شرب در این منطقه صورت بگیرد.

وزیر نیرو از صدور دستور توقف آزادسازی آب زاینده رود برای کشاورزی از ۲۳ تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: این امر به منظور تأمین آب شرب مردم منطقه در روزهای گرم تابستان که با افزایش مصرف و کمبود منابع آبی ناشی از کاهش بارندگی ها روبه رو بوده ایم، صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در دولت کمیسیونی تشکیل شده تا خسارت های کشاورزان را با توقف آزادسازی آب زاینده رود محاسبه کرده و در خصوص جبران خسارت ها تصمیم گیری کند.

نامجو با بیان اینکه کشور ما یک سوم میانگین جهان بارندگی دارد، اذعان داشت: به طور متوسط در سراسر جهان بارندگی سالانه ۷۵۰ میلیمتر است در حالی که این رقم در ایران در سالهایی که بارش ها را به طور معمول داشته باشیم تنها ۲۵۰ میلیمتر است که این مسئله ضرورت حفاظت از منابع آبی کشور و بهینه سازی مصرف آب را نشان می دهد.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: تاکنون برنامه ای برای سهمیه بندی آب در استانهای مرکزی اجرایی نشده است و ما تلاش می کنیم در تابستان سال جاری با اتخاذ راهکارهای مختلف و راهبری مدیریت بحران در منابع آبی این ۴ استان مرکزی کشور، تأمین آب شرب مردم بدون اعمال نوبت بندی به طور مطلوب انجام گیرد اما این تأمین مطلوب آب شرب بسیار متأثر از میزان مصرف مردم خواهد بود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ‌اگر مردم نسبت به مصرف آب دقت لازم را در مدیریت مصرف به خرج ندهند چه بسا در ادامه همین ماه، اجرای برنامه نوبت بندی آب در برخی استانها ضرورت یابد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز