خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » فرهنگي » اعراض از قرآن زندگی را نکبت‌بار می‌کند نه قیمت دلار
اعراض از قرآن زندگی را نکبت‌بار می‌کند نه قیمت دلار

اعراض از قرآن زندگی را نکبت‌بار می‌کند نه قیمت دلار

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: کسی که از قرآن اعراض کند زندگی‌‌اش نکبت‌بار می‌شود و فرقی نمی‌کند قیمت دلار یک تومان باشد یا ۱۰ تومان.

به‌گزارش نگین جنوب، چهارمین همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی، صبح امروز یک‌شنبه ۱۲ خرداد ماه با حضور قاریان، حافظان، اساتید و فعالان جامعه قرآنی بانوان برگزار شد. حجت‌الاسلام محسن قرائتی دبیر ستاد اقامه نماز، اولین سخنران این همایش بود که با اشاره به نامه خود پیرامون معضلات قرآنی، نکات متعددی از این معضلات را متذکر شد.

قرآن باید مثل جلسات عزاداری در بورس باشد

وی به جمع بانوان قرآنی حاضر در این جلسه خوش‌آمد گفت و افزود: صدها بانوی قرآنی در این محفل جمع شده‌اید، این جمع باید در جامعه تحولاتی را به وجود آورد. حرف من این است که قرآن باید مثل جلسات عزاداری در بورس باشد. پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم فرموده است: قرآن و اهل‌بیت نباید از هم جدا شوند. اگر در تهران ۶ هزار جلسه عزاداری تشکیل می‌شود پس باید ۶ هزار جلسه قرآن هم برقرار باشد. نباید امام حسین و دیگر ائمه اطهار علیهم السّلام از قرآن جدا بیفتند.

وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: شب قدر جوشن کبیر خوانده می‌شود اما قرآن نه؛ مگر قرآن در شب قدر نازل نشده  است؟ ظهر روز عاشورا امام حسین و یارانش در میدان جنگ به نماز ایستادند اما امروز عزاداران و دوست‌داران آن حضرت در ظهر روز عاشورا به عزاداری مشغول می‌شوند. شاه عباس برای کربلا و زیارت کربلا که امری مستحب است کاروان‌سرا ساخت اما ما برای نماز که امر واجب ما است مسجد نمی‌سازیم.

به صوت و تجوید بیشتر از محتوای قرآن توجه می‌کنند

دبیر ستاد اقامه نماز با بیان اینکه سرگرم شدن به صوت و تجوید و توجه به ظاهر قرآن بیشتر از محتوای آن در بورس قرار گرفته است، توضیح داد: من مخالف تجوید و این‌جور موارد نیستم اما باید به ظاهر و باطن با هم توجه کرد. در آیات و احادیث داریم که هرگاه فتنه‌ها زیاد شد مثل پاره‌ای از شب، به قرآن پناه آورید. اما این‌طور نیست.  بسیاری به قرآن سیلی زدند و به جدایی سیاست از دین روی آوردند و صدها آیه از قرآن را نادیده گرفته حذف کردند در صورتی که حدود ۵۰۰ آیه در قرآن کریم به موضوعات سیاسی اشاره دارد. مگر می‌توان با این شرایط سیاست را از قرآن و دین جدا کرد؟

وی در این بخش از سخنان خود به اشکالات اساسی در مباحث آموزشی ما اشاره کرد و گفت: در متون آموزشی مدارس و دانشگاهی ما متون عربی بسیار وجود دارد کلمات عربی بسیاری در دروس است که دانش‌آموزان و دانشجویان موظف به خواندن آن هستند اما این متون کلماتی عربی را شامل می‌شود که از قرآن جدا است و هیچ نفعی برای افراد ندارد. انگار که برنامه‌ریزی شده است که افراد تحت آموزش ما عربی بخوانند برای خواندن و نمره گرفتن تلاش کنند اما از قرآن غافل بمانند.

مهجوریت قرآن غافلانه نیست

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه بسیاری معتقدند چون قرآن از فهم بشر فراتر است باید از تدبر و فهمیدن آن کنار کشید، تصریح کرد: مهجوریت قرآن غافلانه نیست. «وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَومِی اتَّخَذُوا هذَا القُرآنَ مَهجُورًا» یکی از آیات قرآنی است که بیانگر مهجوریت قرآن است پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم در جایگاه  شاکی از مهجوریت قرآن نه مظلومیت اهل‌بیت به خداوند شکایت می‌کند در صورتی که پیامبر می‌دانست چه بر سر اهل‌بیت می‌آید. «اِتَّخَذُوا هذَا القُرآنَ» یعنی افراد قرآن را فهمیدند و باز هم آن را کنار گذاشتند.

وی افزود: قرآن با چندین رفتار متعدد مهجور واقع شده است عده‌ای نمی‌توانند قرآن را بخوانند؛ عده‌ای آن را غلط می‌خوانند؛ برخی می‌توانند اما نمی‌خوانند، برخی دیگر می‌خوانند اما در آن تدبر نمی‌کنند. قرآن مهجور کار افراد قرار نمی‌گیرد. در دروس و امور قرآن در اولویت قرار نمی‌گیرد. من با اصرار از روحانیون و ائمه جماعات خواستم تا در سخنرانی‌های خود اول چند آیه از قرآن را با تفسیر بخوانند و سپس مطالب خود را عنوان کنند. بدنه سخنرانی و متن آن باید کلام وحی باشد. خیلی اوقات بدنه سخنرانی‌ها از وحی خالی است. الآن ۸ کاندیدای ریاست جمهوری از برنامه‌ها و راه‌حل برای مشکلات جامعه می‌گویند. در صورتی که هیچ‌کدام نمی‌گویند راه‌حل مشکلات و معضلات در قرآن وجود دارد.

قرآن را کنار گذاشتیم و برای فهم سبک زندگی دنبال متفکر می‌گردیم

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه کسی که از قرآن اعراض کند زندگی‌‌اش نکبت‌بار می‌شود و فرقی نمی‌کند قیمت دلار یک تومان باشد یا ۱۰ تومان، اظهار کرد: مقام معظم رهبری بارها سبک زندگی را مطرح کرده‌اند و بارها از من خواسته‌اند تا از سبک زندگی بگویم سبک زندگی اسلامی یعنی قرآن. تمام قرآن و نهج‌البلاغه سبک زندگی است. تمام گفت‌وگوی تمدن‌ها در قرآن است. عدالت اجتماعی در آیات قرآن توضیح داده شده است اما ما از قرآن و نهج‌البلاغه غافل هستیم و قرآن را کنار گذاشته برای فهم سبک زندگی، عدالت اجتماعی و چنین موضوعاتی دنبال متفکر هستیم.

حجت‌الاسلام قرائتی در این بخش از سخنان خود مراجعه به قرآن را نیازمند برپایی یک  نهضت دانست و گفت: باید از درون بسوزیم که از قرآن غافل مانده‌ایم؛ باید برای برپایی نهضت منتظر دستور دولت نباشیم. باید به‌خاطر غلفت‌های‌مان از قرآن عذرخواهی کنیم. این روزها بسیاری به‌جای تدبر در قرآن دنبال حواشی می‌روند و از متن و مفهوم اصلی آن جا می‌مانند. چند هزار پایان‌نامه دکتری در دانشگاه‌ها آرشیو شده است بدون آنکه کسی به آن‌ها مراجعه و از آن استفاده کند. عمرها صرف اموری می‌شود که نفعی برای ما ندارد، مثلاً قرآن را روی یک دانه برنج می‌نویسند در صورتی که کسی نمی‌تواند از جمعیت میلیونی کشور آن را بخواند ویا قرآن ۴۰تنی درست می‌شود که نمی‌توان آن را ورق زد. باید در آموزش‌ها و عمل‌های‌مان تجدید نظر کنیم. نوه من به مهد قرآن می‌رود و آیات سخت قرآن به او آموزش داده می‌شود آن‌قدر سخت که من شک دارم این آیات را حتی مراجع تقلید ما از حفظ باشند ویا آموزش می‌دهند تا کودکان سوره حمد را یک‌نفس بخوانند، این کارهای احمقانه برای چیست؟ باید در این رفتارها تجدید نظر کرد.

عرفان صحیح از فقه میسر می‌شود

وی با تأکید بر اینکه جلسات قرآن نباید به‌طول انجامد، باید فرصت‌ها به‌نحوی باشد که افراد از آن خسته نشوند، بیان کرد: این جلسات ختم انعام که رایج شده است هیچ‌گونه سند و منبعی ندارد؛ ختم انعام با ختم سوره‌های دیگر قرآن فرقی ندارد چرا ما ختم سوره‌های دیگر را ترویج نمی‌کنیم و فقط به ختم انعام محدود شده‌ایم؟ برخی به‌جای خود قرآن به نقل‌های پیرامون قرآن مشغول می‌شوند طوری که در آن نقل‌ها گم می‌شوند.

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به عرفان‌های نادرست و تأویلات غلط آیات قرآن توضیح داد: برخی وارد گود عرفان می‌شوند و آیات را آن‌طور که می‌خواهند تفسیر و تبیین می‌کنند. قرآن در آیه‌ای می‌گوید: بخور و بیاشام، لذت ببر تا سپیده صبح! این آیه مربوط به ایام ماه مبارک رمضان است اما برخی از این عرفان‌های نادرست آمده‌اند و آن را به این‌گونه تفسیر کرده‌اند که بخور و بیاشام و لذت ببر تا ریش‌هایت سپید شود. فقط عرفان‌هایی صحیح است که از طریق فقه میسر شده باشد مانند عرفان امام خمینی(ره) و آیت‌الله بهجت. آن را باید در نماز و عدالت اقامه کرد. اگر قرآن را به‌پا داریم اقتصاد ما هم خوب می‌شود.

علت واجب شدن نماز خارج کردن قرآن از مهجوریت است

حجت‌الاسلام قرائتی در توصیه‌ای به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به آیه‌ای از قرآن اشاره کرد و گفت: «وَلَو اَنَّهُم اَقامُوا التَّوراهَ وَ الاِنجیلَ وَ ما اُنزِلَ اِلَیهِم مِن رَبِّهِم لَأَکَلُوا مِن فَوقِهِم وَ مِن تَحتِ اَرجُلِهِم». اگر قرآن را اقامه کنید از زمین و آسمان برای شما می‌بارد. خدا در قرآن فرموده است تلاوت هر آیه باید ایمان فرد را زیاد کند؛ اینکه ما سی جزء از قرآن را هم که می‌خوانیم تغییری در ایمان‌مان حاصل نمی‌شود و دل‌های‌مان نمی‌لرزد به اشکالات نفس‌مان برمی‌گردد.

وی در پایان صحبت‌های خود خطاب به بانوان قرآنی گفت: شکر کنید که خداوند شما را سر سفره قرآن نشانده است این نعمت را قدر بدانید. سرازیری قرآن در رمضان صورت می‌گیرد. علامه طباطبایی می‌گوید عزت رمضان به روزه بلکه به قرآن است. در این روزهای باقی‌مانده تا ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی کنید. امام رضا در حدیثی فرموده است علت واجب شدن نماز این بود که قرآن از مهجوریت خارج شود. اگر قرآن را اقامه کنید خرافات هم برکنار می‌شود. ما هنوز نتوانسته‌ایم شیرینی قرآن را نشان مردم دهیم./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز