برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » اوضاع کاغذ قرآن وخیم است/ افزایش ۳۰ درصدی قیمت قرآن در نمایشگاه قرآن
اوضاع کاغذ قرآن وخیم است/ افزایش ۳۰ درصدی قیمت قرآن در نمایشگاه قرآن

اوضاع کاغذ قرآن وخیم است/ افزایش ۳۰ درصدی قیمت قرآن در نمایشگاه قرآن

مدیر نشر مکتوب بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از افزایش ۳۰ درصدی قیمت تمام شده قرآن در این دوره نمایشگاه خبر داد و گفت: مشکل عمده ناشران اعم از قرآنی و غیر قرآنی”کاغذ” است و دولت باید فکری به حال وخیم آن کند.

به گزارش نگین جنوب حمید خرمی، مدیر اتحادیه ناشران قم، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مشکلاتی که اخیراً به سبب افزایش قیمت کاغذ برای ناشران حوزه چاپ و نشر قرآن ایجاد شده است، گفت: قیمت کاغذ ویژه قرآن طی یکی دو هفته گذشته افزایش داشت و این ناشران و چاپخانه‌داران را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. بسیاری از ناشران از این وضعیت ناراضی هستند، اما به عنوان یک اتحادیه نمی‌توانیم کاری برای بهبود وضعیت فعلی انجام دهیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که یارانه از ناشران دریغ و دلار با قیمت دو هزار و ۴۰۰ تومان مبادله می‌شود، وضعیت کاغذ به همین منوال ادامه خواهد داشت. در حال حاضر مشکل اصلی ناشران قرآنی افزایش ۳۰ درصدی قیمت کاغذهای ۵۵ گرمی ویژه چاپ و نشر قرآن است. علاوه بر نوسانات ارز، حضور دلالانی که نرخ کاغذ را به سودهی بیشتر تنظیم می‌کنند، بر این افزایش قیمت‌ها تأثیر گذاشته است.

رئیس اتحادیه ناشران قم با بیان اینکه افزایش قیمت کتاب سبب شده تا ناشر به بازگشت سرمایه بیشتر از فعالیت فرهنگی فکر کند، افزود: هیچ‌وقت کتاب در کشور ما جزء اولویت‌های یک خانواده نبوده است، در حال حاضر که قیمت کاغذ و به تبع آن کتاب افزایش یافته، کتاب و محصولات فرهنگی به اولویت‌های دسته چندم مبدل شده‌ است. در بعضی از خانواده‌ها که از سبد خانوار حذف شده و یا اگر از دریافتی خانواده‌ها مبلغی باقی بماند به کتاب اختصاص می‌دهند. وضعیت کتاب‌هایی که در حوزه دین و قرآن چاپ می‌شوند، نسبت به آثار عمومی و دانشگاهی متفاوت است. اقبال به سمت منابع عمومی بیش از کتاب‌های حوزه دین است.

خرمی با بیان اینکه به دلیل افزایش قیمت کاغذ قرآن، مصاحف شریف با ۳۰ درصد افزایش قیمت به مخاطبان در نمایشگاه عرضه می‌شوند، یادآور شد: در کنار کاغذ دیگر ملزومات چاپ و نشر در این حوزه نیز افزایش داشته است. خدمات چاپ گران شده چون صحافی با افزایش قیمت مواجه بوده، سلفون افزایش قیمت داشته چون گلاسه با تورم همراه بوده است. تمامی این‌ها مثل یک زنجیره است که به هم مربوط می‌شوند، با گران شدن یک بخش با تغییرات عمده در دیگر بخش‌ها شاهد هستیم، اما مشکل عمده ناشران “کاغذ” است که دولت باید فکری به حال وخیم آن کند.

امید ناشران قرآنی به نمایشگاه قرآن است

مدیر نشر مکتوب بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در ادامه به امید ناشران قرآن برای جبران ضررهای متحمل در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: نمایشگاه قرآن برای ناشران فعال در عرصه دین و قرآن فرصت مغتنمی است تا بسیاری از تولیدات خود را عرضه کنند. ساز و کار نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به گونه‌ای است که ناشران قرآنی در حاشیه هستند و بیشتر ناشران عمومی و دانشگاهی مطرح می‌شوند، اما نمایشگاه قرآن ویژه این ناشران است که خانواده‌های زیادی برای دیدار از بخش های مختلف آن وقت می‌گذارند. فکر می‌کنم برپایی این نمایشگاه سی روزه تا حدودی این خسارت‌ها را جبران کند.

سرمایه‌گذاری روی آثاری است که امتحان پس داده‌اند

وی از خروج بسیاری از آثار دسته اول از فهرست چاپ طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و یادآور شد: گرانی کاغذ تبعات خود را کم‌کم نشان می دهد. در حال حاضر بسیاری از ناشران از چاپ کتاب‌های مجموعه‌ای که معمولاً منابع دسته اول هستند، امتناع می‌کنند و سرمایه خود را صرف آثاری می‌کنند که امتحان خود را پس داده‌اند. به عنوان نمونه ناشری را خبر دارم که قبلاً سیر تفسیری که مجموعه‌ای چند جلدی بود را منتشر می‌کرد، اما حالا به دلیل گرانی کاغذ از چاپ آن منصرف شده است. روال معمول در ماه‌های اخیر تمرکز بر کتاب‌های بازچاپی است. ناشر نمی‌تواند ریسک کند و هزینه خود را برای آثاری بدهد که هنوز امتحان خود را پس نداده‌اند.

خرمی در ادامه به راهکارهای حل این بحران اشاره و تصریح کرد: قبلاً یارانه کاغذ به طور مساوی میان ناشران تقسیم می‌شد، اما چند سالی است که ارشاد رویه دیگری را به کار گرفته است. این وزارتخانه یارانه کاغذ را در قالب بن کتاب به مخاطبان می‌دهد و از طرف دیگر اقدام به حمایت از آثار دینی می‌کند. بسیاری از این نوع اقدامات  و انتخاب برای کتاب ارزشمند سلیقه‌ای است و ساز و کار مشخصی ندارد. علاوه بر این با تمایل ناشران به سمت کتاب‌های بازچاپی، کمتر این قانون مشمول ناشران می‌شود.

رئیس اتحادیه ناشران قم در پایان افزود: بهتر است ارشاد همان رویه سابق را به کار گیرد و در کنار آن دست بخش‌های خصوصی را بازتر کند. باید فعالیت‌های بخش‌های خصوصی زیر نظر دولت باشد. دولت می‌تواند با کم کردن میزان فعالیت‌های خود و قدرت دادن به اتحادیه‌ها و تشکل‌های نشر تا حد بسیار زیادی این مشکلات را مرتفع کند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز