هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶
خانه » استان ها » جنوبي » بوشهر » اکثر مجروحان زمین‌لرزه درمان و ترخیص شدند/ رضایت زلزله‌زدگان
اکثر مجروحان زمین‌لرزه درمان و ترخیص شدند/ رضایت زلزله‌زدگان

اکثر مجروحان زمین‌لرزه درمان و ترخیص شدند/ رضایت زلزله‌زدگان

اکثر مجروحان زمین‌لرزه درمان و ترخیص شدند/ رضایت زلزله‌زدگان

رسیدگی به وضعیت بهداشتی و درمانی زلزله‌زدگان از ساعات اولیه زلزله آغاز شد و همه مجروحان تحت درمان قرار گرفتند و بسیاری از این افراد ترخیص شدند.

 

 

 

 

 

 

به گزارش نگین جنوب ، دو شبانه‌روز از وقوع زمین‌لرزه در شهرستان دشتی می‌گذرد و در این شبانه‌روز اقدامات بسیار زیادی در حوزه کمک به زلزله‌زدگان در بخش بهداشتی و درمانی صورت گرفته است.

اهمیت موضوع بهداشت و درمان مجروحان و حادثه‌دیدگان این زمین لرزه به حدی بود که وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز برای بررسی وضعیت درمانی به استان بوشهر سفر کرد.

دکتر محمدحسن طریقت منفرد وزیر بهداشت در این سفر با حضور در شهر شنبه و روستاهای زلزله‌زده آخرین وضعیت خدمات رسانی درمانی و همچنین وضعیت بهداشتی این مناطق را مورد بررسی قرار داد.

از نخستین ساعات کار امداد و نجات برای تسریع در رسیدگی و درمان مجروحان این حادثه با سرعت و توسط همه گروه‌های امدادی آغاز شد و کار درمان آنها همچنان با سرعت ادامه دارد.

گروه‌های مختلف که با موضوع بهداشت و درمان ارتباط داشته‌اند برای امداد‌رسانی و کمک به مجروحان و مصدومان این حادثه وارد عمل شدند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

در نخستین ساعات زمین‌لرزه بیمارستان زینبیه خورموج به علت ازدحام مجروحان پر شد و باعث شد تا کار رسیدگی به مجروحان با مشکلاتی مواجه شود که در ساعات بعدی این زمین لرزه کار انتقال مجروحان به دیگر بیمارستان‌ها آغاز شد.

انتقال بیماران به بیمارستان‌های مرکز استان

بسیاری از مجروحان که سطح جراحت آنها بالا نبود، به صورت سرپایی درمان شدند و پس از آنکه درمان آنها به پایان رسید مرخص شدند و به محل اسکان خود برگشتند.

کم‌کم و با حضور آمبولانس‌ها و اتوبوس‌های آمبولانس کار انتقال مجروحانی که نیازمند بستری بودند و یا به مراقبت‌ها و انجام عمل نیاز داشتند، به بیمارستان‌های مرکز استان آغاز شد.

بر اساس اعلام مسئولان یک‌هزار و ۱۰۰ نفر در این زمین‌لرزه مجروح شدند که قریب به یک‌هزار نفر مداوا شدند و مابقی نیز در بیمارستان بوشهر کار درمان خود را ادامه دادند.

رسیدگی به بیماران با همه توان با به‌کارگیری همه ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی استان بوشهر به کار گرفته شد.

نیمی از بیماران بستری شده در بیمارستان شهدای خلیج فارس مرخص شدند/ رضایت زلزله‌زدگان

رئیس بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر به روند درمانی مجروحان زمین‌لرزه در این بیمارستان اشاره کرد و اظهار داشت: ۸۵ نفر از مجروحان این زمین‌لرزه به بیمارستان شهدای خلیج فارس منتقل شدند.

دکتر سعید کشمیری در ادامه با اشاره به ترخیص نیمی از این مجروحان، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر تنها ۴۰ نفر از مجروحان این زمین لرزه در بیمارستان شهدای خلیج فارس بستری هستند که مشکل اغلب آنها شکستگی اندام و شکستگی لگن است که نیازمند انجام عمل هستند.

وی اضافه کرد: ۲۰ نفر از این افراد ظرف امروز و فردا تحت عمل قرار خواهند گرفت تا روند درمان آنها تکمیل شود.

بیماران این بیمارستان نیز در صحبت‌هایی که با خبرنگار مهر داشتند، روند خود را رضایت‌بخش دانستند و با اعلام بهبود وضعیت سلامتی خود، از روند درمانی خود و رسیدگی مسئولان بهداشت و درمان اظهار رضایت کردند.

بسیاری از مسئولان از جمله معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت و درمان، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر و آیت‌الله رسولی مهلاتی نماینده ولی فقیه در زلزله دشتی، استاندار بوشهر و بسیاری از مسئولان استان بوشهر نیز در مراحل مختلفی به عیادت بیماران رفته‌اند و در جریان روند درمان قرار گرفته‌اند.

هیچ مصدومی در بیمارستان‌های استان فوت نکرده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: به جز افرادی که در حادثه زلزله شهرستان دشتی جان خود را از دست دادند، هیچ مصدومی در بیمارستان‌های استان فوت نکرده است.

دکتر علیرضا رییسی افزود: با استفاده از ظرفیت‌های درمانی استان، همه مصدومان حادثه زلزله شهرستان دشتی در استان مداوا می‌شوند و نیاز به اعزام خارج از استان نیست.

وی بیان داشت: سرعت عمل تیم‌های درمانی و استفاده خوب از ظرفیت‌های درمانی استان موجب شد که ظرف مدت سه ساعت همه مصدومان حادثه زلزله تعیین تکلیف شوند و اقدامات لازم برای مداوا و اعزام آنان به دیگر بیمارستان‌های استان انجام شود.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: سرعت عمل تیم‌های درمانی در منطقه زلزله‌زده به گونه‌ای بود که در ساعات اولیه حادثه همه مصدومان درمان سرپایی یا برای معالجه به بیمارستان‌های مجهز استان اعزام شدند طوری که تا ساعت ۱۰ شب حتی یک مصدوم در بیمارستان‌ زینبیه خورموج وجود نداشت.

معاون درمان دانشگاه افزود: بیش از ۴۰۰ نفر که جراحات سطحی داشتند در محل وقوع زلزله درمان سرپایی شدند و ۱۶۰ مصدوم در بیمارستان زینبیه خورموج درمان و ترخیص شدند و ۱۲۳ نفر نیز که نیاز به مراقبت بیشتر داشتند به مراکز درمانی استان اعزام شدند.

سم‌پاشی و توزیع پشه‌بند برای پیشگیری از انتقال مالاریا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارسال سرم ضد عقرب و ضد مارگزیدگی به مناطق زلزله‌زده بوشهر خبر داد.

دکتر محمدمهدی گویا گفت: مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در بوشهر حتی در شرایط عادی سال هم دیده می‌شود و در حال حاضر به دلیل حادثه زلزله، احتمال مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در این مناطق زیاد است.

وی با اشاره به این که بخشی از این سرم‌ها از تهران و بخشی دیگر از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تامین شده است، گفت: خوشبختانه کمبودی از نظر تامین سرم ضدمار گزیدگی و عقرب‌گزیدگی وجود ندارد.

دکتر گویا همچنین با اشاره به مالاریا خیز بودن این منطقه گفت: از صبح امروز عملیات سمپاشی در مناطق زلزله زده آغاز شده و همچنین تعداد ۵۰۰ تخته پشه بند در اختیار مردم منطقه قرار گرفته است که به نظر می‌رسد کافی باشد.

وضعیت بهداشتی مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی تحت کنترل است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ساعات بروز حادثه زمین‌لرزه در منطقه دشتی، کارشناسان بهداشتی در قالب اکیپ‌هایی متشکل از کارشناس مامایی، کارشناس بهداشت محیط وکارشناس مبارزه با بیماری‌ها در مناطق زلزله‌زده مشغول خدمت‌رسانی شده‌اند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان بیان داشت: همچنین در مرکز بهداشتی درمانی شهر شنبه تیم‌های پزشکی و بهداشتی مستقر هستند و وضیعت بهداشتی منطقه را کنترل می‌کنند. تیم‌های بهداشتی با حضور در

شهر شنبه و سرکشی به روستاهای مجاور آسیب‌دیده وضعیت بهداشتی از جمله مواد غذایی، آب آشامیدنی و دفع بهداشتی ضایعات و همچنین خطر حیوانات موذی و گزنده را کنترل می‌کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان بیان داشت: رسالت اصلی اکیپ‌های بهداشتی پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار مانند مالاریا، سالک و اسهال در مناطق زلزله‌زده است.

وی همچنین افزود: شناسایی گروه‌های در معرض خطر مانند مادران باردار، کودکان، بیماران مزمن که نیاز به مراقبت ویژه دارند از دیگر وظایف تیم‌های بهداشتی مستقر در منطقه زلزله‌زده است./مهر

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز