باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶
خانه » اجتماعي » تخلفات حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت
تخلفات حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت

تخلفات حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با اشاره به گوشه ای از تخلفات حوزه سلامت گفت: تعرفه‌ها رعایت نمی‌شود و ارقام غیر موجهی از بیماران دریافت می‌شود و در برخی مواقع نیز نیاز بیماران تأمین نمی‌شود که عوارضی را برای بیمار در پی خواهد داشت.

به گزارش نگین جنوب، محمدحسن طریقت منفرد در حاشیه همایش علمی و کاربردی مدیران حقوقی وزارت بهداشت با اشاره به برخی تخلفات حوزه سلامت اظهار داشت: در بعضی شرایط تعرفه‌ها رعایت نمی‌شود و ارقام غیر موجهی دریافت می‌شود گاهی نیز به موقع نیاز بیماران تأمین نمی‌شود که عوارضی را برای بیمار در پی دارد. گاهی نیز خواسته‌های غیر فنی بیماران که به حق است در رابطه با کرامت مشکل دارند که باید هر چه زودتر برطرف شوند.

وی افزود: حد و مرز این گونه تخلفات را قانونگذار تعیین می‌کند با این وجود راهکارهای قانونی با همکاری کمیسیون بهداشت مجلس، وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در حال پیگیری است تا به صورت طرح یا لایحه به مجلس ارائه شود.

طریقت منفرد بیان کرد: مجازات‌ها بر اساس آن چیزی که در قانون نظام پزشکی و وزارت بهداشت وجود دارد متنوع است اما پشتیبانی قانونی ندارند و به هر دلیلی که مؤسسه‌ای تخلفی کند و با برخورد ما به تعطیلی کشانده شود از روش‌های حقوقی ممکن است به آن اعتراض شود و با حمایت مراجع قانونی مجدد باز شود بنابراین وزارت بهداشت دست به عصا راه می‌رود.

وی با اشاره به اینکه از زمانی که ارز دارو مبادلاتی شده تأمین ارز به خوبی روی غلطک افتاده است و تولید‌کنندگان و واردکنندگان دارویی فعال شده‌اند و  مطمئن هستم مشکل داروجدی نخواهد بود، اظهار داشت: در این مدت بر اساس اطلاعات سامانه ۱۴۹۰ بعضی از داروها که همه انواع آنها یافت نمی‌شود در این سامانه ثبت شده است و با کمبود مواجه شده و دلیل این مسئله مشخص شدن ارز دارو و قیمت کاذب دارو بوده است که به سرعت در حال برطرف شدن است.

وزیر بهداشت گفت: مسئولان سازمان غذا و دارو در گزارشهای روزانه خود خبر از ترخیص دارو از انبارهای گمرک می‌دهند و به دلیل تمهیدات بانک مرکزی و گمرک که اگر ارز دارو پیش بینی نشده باشد و LC گشایش نیافته باشد با سرعت و با امکانات موجود از گمرک ترخیص می‌شوند مگر آنکه دارو مورد نیاز کشور، نباشد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر دو شغله بودن پزشکان افزود: پزشکان یا باید در بخش دولتی فعالیت کنند یا در بخش خصوصی و اجرای این مسئله بستر خود را می‌خواهد که اگر پزشکان فقط در بخش دولتی کار کنند باید حقوق و مطالبات آنها به موقع پرداخت شود و این مسئله در حوزه مالی وزارتخانه پیگیری می‌شود و به دلیل این کاستی‌ها برنامه‌مان این است از بیمارستان‌های داوطلب شروع کنیم و مطالبات پزشکان تمام وقت را از این طریق به موقع بدهیم. مراحل مقدماتی این برنامه طی شده و قرار است بیمارستان‌های مشمول این مقررات را افزایش دهیم.

طریقت منفرد همچنین در مورد اجرای برنامه پزشک خانواده و پرداخت معوقات پزشکان عمومی نیز گفت: برنامه پزشک خانواده در استان‌هایی که اجرا می‌شود قرار است پرداخت‌های پزشکان به روز شود اما اینکه معوقات با چه سرعتی پرداخت می‌شود بستگی به جبران بیمه‌‌ها دارد و این مسئله به پرداخت اعتبارات از طریق خزانه مربوط است اما در آینده در استان‌هایی که برنامه پزشک خانواده اجرا می‌شود؛ قرار است با کمک اعتبارات این برنامه حتی اگر بیمه‌ها به موقع به پزشکان معوقات را پرداخت نکنند از ردیف پزشک خانواده پرداخت می‌شود.

وزیر بهداشت در مورد اجرای پزشک خانواده در تهران گفت: کارشناسان معتقدند تجربه ابتدایی اجرای این برنامه را از استان‌های دیگر شروع کرده‌ایم و با دریافت این تجربیات و اعمال تغییرات می‌توانیم آن را در تهران اجرا کنیم چرا که استانی مانند تهران مسئله‌آفرین است هر چند که زیرساخت‌های اجرای این برنامه در تهران آماده است.

طریقت منفرد درباره وضعیت حقوقی بهداشت و درمان عنوان کرد: بهداشت و درمان حیاتی‌ترین نیاز مردم است و به همین نسبت باید از مردم حمایت شود و نیاز به امکانات حقوقی وجود دارد که ظاهراً قانون تعزیرات و قوانین وزارت بهداشت در این زمینه به سال ۱۳۳۴ برمی‌گردد و وضعیت امروز به عنوان مشکلی مطرح است که با پیشنهاد و اعلام نیاز بخش‌های مختلف طرحی در حال آماده‌سازی است تا کاستی‌های قانونی را پیش‌بینی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مردم باید این تضمین را داشته باشند که حقوقشان رعایت می‌شود، موارد متنوعی از لحاظ مالی، کیفری و کرامت انسانی وجود داشته که باید برطرف شود و بیمار جز درد بیماری درد دیگری نداشته باشد./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز