بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
خانه » سياسي » توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس
توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس

توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس

توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس

توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس

توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس

دولتمردان آمریکایی

نگین جنوب:اندیشکده «شورای آتلانتیک» در پیشنهادهای خود به دولت آمریکا توصیه می‌کند اکنون که در سایه مذاکرات هسته‌ای، تابوی رابطه میان تهران و واشنگتن شکسته شده، از نهادهای غیردولتی برای نفوذ در ایران استفاده کند.

همزمان یک نهاد مشورتی کنگره گزارشی را منتشر کردکه براساس آن ۱۰٫۸ درصدبودجه سال ۲۰۱۵ شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیویی آمریکایی برای نفوذ در جامعه ایران هزینه شده است. به گزارش مشرق، این اندیشکده در گزارشی با عنوان «یک استراتژی جدید برای روابط آمریکا-ایران در دوره گذار» به این موضوع پرداخته است. پیش‌گفتار گزارش شورای آتلانتیک را «چاک هیگل» وزیر دفاع سابق آمریکا در دولت اوباما نگاشته است و در آن می نویسد: به‌رغم این پیشینه، «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) [که] برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران [امضا شد]، احتمال واقع‌بینانه‌ای را برای برقراری روابط باثبات‌تر با ایران، بر اساس منافع مشترک هر دو کشور، فراهم کرده است. هیگل در ادامه گزارش«الن لایپسن»نویسنده این گزارش را تأیید می کند و تأکید می کند: لایپسن ورای بحث‌ها درباره توافق هسته‌ای، رویکردی ده‌ساله را برای استراتژی آمریکا ترسیم می‌کند که مدافع تعامل دیپلماتیک بیش‌تر [با ایران] است و هم‌چنین توصیه‌های مشخص سیاستی در این‌باره ارائه می‌دهد که نهادهای دولت آمریکا چگونه می‌توانند این استراتژی را پیاده کنند.
رئیس جمهور بعدی آمریکا از برجام به عنوان زیرساخت برقراری روابط استفاده کند
مقدمه این گزارش توصیه ای را به رئیس جمهور آینده آمریکامطرح می کند و می نویسد: «تلاش برای تغییر در [بنیان‌ها و] متغیرهای اساسی در روابط آمریکا و ایران طی چند دهه گذشته، با توجه به بی‌اعتمادی و سوءتعبیر از اهداف طرف دیگر، «کج دار و مریز» دنبال شده است. رئیس‌جمهور بعدی [آمریکا] این فرصت را دارد تا روابط میان آمریکا و ایران را در جهت مثبت‌تری پیش ببرد و به این منظور از دستیابی دولت اوباما به یک توافق هسته‌ای [با ایران] در سال ۲۰۱۵ به عنوان زیرساخت استفاده کند.» اندیشکده آتلانتیک در ادامه نیز به هدف برقراری این ارتباط اشاره می کند و یادآور می شود: باز شدن [مسیر] برقراری روابط دیپلماتیک از طریق مذاکرات هسته‌ای، ابزارهای بیش‌تری برای آمریکا فراهم می‌کند تا با مسائلی که محل اختلاف‌نظر عمیق [میان دو طرف] هستند برخورد [و آن‌ها را حل و فصل] کند. نویسنده گزارش، سرفصل‌های اصلی مدنظر خود برای ده سال آینده مقابل ایران را این‌گونه نام می برد: «گسترش روابط دیپلماتیک»، «همکاری‌با جامعه مدنی»، «بهبود درک متقابل»، «حفظ همکاری های امنیتی»، «پیشبرد روابط اقتصادی»، و «دفاع از برجام به عنوان دستاوردی در زمینه منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای». «الن لایپسن» نویسنده گزارش، هم‌چنین «تغییرات اقلیمی [کره زمین]، امنیت آبی و غذایی، سلامت عمومی، مقابله با مواد مخدر، و فعالیت‌های [تحقیقات و] نظارت بر بیماری» را از جمله زمینه‌های مشترکی برمی‌شمارد که ایران و آمریکا در آن‌ها نگرانی‌های مشترک دارند.
اختصاص ۱۰درصد بودجه «هیئت رئیسه پخش»آمریکا به ۲ شبکه معاند
در گزارشی دیگر نیز یک نهاد مشورتی کنگره به نام «کمیسیون مشورتی دیپلماسی عمومی» گزارش جدیدی از هزینه های خود در سال ۲۰۱۶ را منتشر کرد.این کمیسیون که سال ۱۹۴۸ توسط کنگره آمریکا تشکیل شد، از سال ۲۰۱۳ تا کنون هر سال گزارشی تحت عنوان «گزارش جامع سالانه دیپلماسی عمومی و پخش برنامه بین‌المللی» را در کنار گزارش‌های دیگر منتشر می‌کند و هدفش را «حمایت از اقدامات مؤثرتر برای درک، آگاه‌سازی و نفوذ در میان مخاطبان خارجی» معرفی کرده است. «هیأت رئیسه پخش برنامه» که بخشی از این کمیسیون است، برای کمک به دستگاه دیپلماسی عمومی آمریکا شبکه‌های مختلف رادیویی و ماهواره‌ای را به زبان‌های مختلف راه‌اندازی کرده است. جالب است که در میان این شبکه‌ها، سرویس فارسی شبکه صدای آمریکا با بودجه‌ای بیش از ۱۹/۱ میلیون دلار جایگاه دوم را دارد و «رادیو فردا» (زیرمجموعه «رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی») با ۱۱/۱ میلیون دلار پنجم است. در میان شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای تحت نظر «هیأت رئیسه پخش برنامه»، سرویس فارسی صدای آمریکا از معدود شبکه‌هایی است که ۱۶۸ ساعت در هفته برنامه پخش می‌کند. در میان شبکه‌های رادیویی نیز، «رادیو فردا» با ۱۵۵ ساعت برنامه در هفته (به طور متوسط بیش از ۲۲ ساعت در روز) یکی از پرکارترین شبکه‌ها محسوب می‌شود. آمار جالب دیگری که می‌تواند اهمیت سرمایه‌گذاری برای نفوذ در جامعه ایران از نظر مقامات آمریکایی را نشان دهد این است که از میان ۲۷۷ میلیون دلاری که «هیأت رئیسه پخش برنامه» برای دیپلماسی عمومی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیویی خود خرج کرده، ۳۰ میلیون دلار برای ۲شبکه‌ای هزینه شده که اصلی‌ترین و چه بسا تنها هدف آن‌ها جوانان ایرانی هستند.

گردآوری: سایت تفریحی و سرگرمی نگین جنوب

توصیه های یک اندیشکده به دولتمردان آمریکایی درباره ایران+عکس
5.00/55
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز