آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
خانه » فرهنگي » تکرار انفجار در افکار عمومی؟چند ساعت به ماراتن نفس‌گیر مناظره‌ها مانده است
تکرار انفجار در افکار عمومی؟چند ساعت به ماراتن نفس‌گیر مناظره‌ها مانده است

تکرار انفجار در افکار عمومی؟چند ساعت به ماراتن نفس‌گیر مناظره‌ها مانده است

درست در همین روزهای ابتدایی داغ خرداد، فقط به فاصله ۴ سال پیش چیزی به نام انفجار در افکار عمومی در ایران پس از سالها اتفاق افتاد.تلویزیون و مناظره‌های انتخاباتی. کل ماجرا همین بود.

پایگاه خبری نگین جنوب:

فقط آن دسته از جوانانی که در آن شب تاریخی مناظره تلویزیونی دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ترجیح داده بودند به جای نشستن در منزل و تماشای مناظره‌ از تلویزیون در جمع‌های خانوادگی پرتنش آن روزها به خیابان ولیعصر(عج) بیایند و جلوی درب اصلی جام‌جم روبروی مسجد بلال، پرده‌ای بالا ببرند و پروژوکتوری علم کنند و مناظره را در کنار هزاران نفر از هم‌رایان و نا‌هم‌رایانشان به صورت جمعی ببیند؛ می‌توانند تجربه‌ای از چیزی به نام فشار روانی تلویزیونی را در تاریخ‌نویسی رسانه‌ای ایرانی بازگو کنند.

جوانانی که در آن شب تاریخی در پیاده‌روها و خیابان اصلی  عریض‌ترین خیابان تهران مفروش شده به پوسترها و تراکت‌ها و پلاکاردها و بنرهای انتخاباتی در فاصله‌ای به اندازه چند سانتیمتر روبروی یک پرده دو متری چروک و وصله پینه شده در جلوی چیزی به نام تلویزیون در کنار یکدیگر ایستادند و فریاد زدند و  شعار دادند و گریه کردند و خندیدند و نیمه‌های شب با بدن‌هایی خسته  به خانه‌هایشان برگشتند.

یک ساعت بعد از مناظره، هواداران یک نامزد، به تجمع جلوی درب خروجی سازمان فراخوانده شدند. نامزد پیروز مناظره‌شان با مشت‌هایی گره‌کرده، ایستاده بر پشت یک ماشین باری در حالی که موج انفجار جمعیت در آن لحظه تاریخی به آسمان می‌رسید همچون یک فاتح میدان از سازمان صداوسیمابیرون آمد.

دو اتفاق رحلت امام و فتح خرمشهر در تاریخ رسانه‌ای ایران، شاید پرفشارترین اتفاقات رسانه‌ای این سالها بودند که نقش اولش در ایجاد تکانه روانی‌اش را صداوسیما ایفا می‌کرد اما حالا با برگزاری مناظره‌های سال ۸۸ ، شاید تا سالها تلویزیون شب ۱۲ خرداد ۱۳۸۸ دست نیافتنی باشد.

تجربه برگزاری مناظره‌های تلویزیونی در سال ۸۸، اگر چه با بی‌تجربه‌گری‌ها و ناشی‌گری‌هایی که مهمترین آنها انتخاب یک مجری وارسته و کم‌‌گو و محجوب برای برگزاری مناظره‌ای از پیش معلوم جنجالی همراه بود اما تجربه‌ای منحصر به فرد در تلویزیون ایران به وجود آورد.تجربه‌ای که مشخص کرد که تلویزیون ایران چه‌”گونه قادر است در یک برنامه دو ساعته کاری کند که یک موضوع سیاسی تبدیل به نقل اصلی محافل خانوادگی و دوستانه شود.

مناظره‌ها طبیعتا به دلیل بی‌اخلاقی‌های خاص سیاسی  و ایجاد شرایط ویژه در بعد از انتخابات دنبال نشد، اگر چه دیگر موضوعیتی هم نداشت تا چهار سال بعد و امروز قرار است اولین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری دوباره برگزار شود. مناظره‌هایی که به دلیل تعدد نامزدها و شاید دلایل دیگر، این بار به صورت دو نفره برگزار نمی‌شود.

یک ماراتن نفس‌گیر ۴ ساعته، انتظار همه کسانی است که امروز ساعت ۱۶ پای شبکه اول می‌نشینند. تدبیر جالب‌توجه صداوسیما در اعلام نکردن نام مجری مناظره‌ها با توجه به اینکه به صورت قطعی امسال دیگر مجری وقت‌شناس مناظره‌های قبلی را روی صندلی مجری مناظره‌ها نخواهیم دید، هیجان برای رونمایی از شکل و شمایل جدید مناظره‌ها را افزایش هم داده است.هیجانی که کار را به مرز شایعه اجرای مناظره‌ها توسط شخص ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما هم برد.

اما طبق اصل پوشیده نماندن هیچ موضوع رسانه‌ای از رسانه‌ها در ایران ظاهرا امروز مرتضی حیدری مجری مشهور تلویزیونی که همزمان برنامه پایش را هم با مناظره نمایندگان نامزدها در این روزها به روی آنتن خواهد برد مجری مناظره امروز که به مباحث اقتصادی می‌پردازد خواهد بود.

گفتگوهای زنده نامزدهای تلویزیونی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم در شب‌های گذشته نشان از ترکیب نامتجانس نامزدها در سخنوری و فضاسازی له و علیه می‌داد. همان اتفاقی که مناظره‌های سال پیش را تبدیل به محلی برای منازعه‌های شخصی پرهیاهوی نامزدها کرد.

این مهمترین برنامه‌ تبلیغی نامزدها برای انتخابات ماه جاری است و پیش‌بینی می‌شود همه نامزدها همه برگ‌های برنده غافلگیرکننده‌شان را ظرف این سه روز رو کنند. محمود احمدی‌نژاد برنده بلامنازع مناظره‌های سال پیش، از دو هفته قبل از شروع مناظره‌ها همه چیز را به روز مناظره وعده می‌داد. اتفاقی که امسال هم چندباری از سوی نامزدها شنیده شده است.

صندلی خالی امسال نامزدها در مناظره‌های تلویزیونی یک زمان‌شمار الکترونیکی هم پیرامونش طراحی شده است. زمان شماری که قرار است امسال جدل‌های زمانی را کاهش دهد و نقش مجری مناظره‌ها را از «کورنومتر» لقبی که به مجری مناظره‌های سال ۸۸ دادند فراتر ببرد و نمایشی از حکمفرمانی قانون از همان روزهای ابتدایی جدی شدن رقابت‌ها باشد./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز