امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه » سياسي » حدادعادل: عارف مسائل را سیاسی می‌کند/ عارف: مگر بدون توسعه سیاسی می‌شود؟
حدادعادل: عارف مسائل را سیاسی می‌کند/ عارف: مگر بدون توسعه سیاسی می‌شود؟

حدادعادل: عارف مسائل را سیاسی می‌کند/ عارف: مگر بدون توسعه سیاسی می‌شود؟

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در واکنش به سخنان محمدرضا عارف که مشکلات کشور را ناشی از مدیریت اصولگرایان خواند، اظهارداشت: اصلاح‌طلبان هم وقتی به قدرت رسیدند به دلیل موضع‌گیری‌های سیاسی، کشور را از نیروهای کارشناس خالی کردند.

به گزارش نگین جنوب، در ادامه مناظره نامزدهای انتخاباتی، غلامعلی حداد عادل در پاسخ به مواضع محمدرضا عارف گفت: آقای عارف مسئله را بیش از حد سیاسی کرد. یعنی گناه مشکلات کشور را به دوش اصولگرایان گذاشتند، و می‌گوید چون در هشت سال گذشته کشور توسط اصولگرایان اداره شده، پس در روابط قوا چنین مشکلاتی پدید آمده. بنده با این مطلب موافقم که کشور نباید از نیروهای کارشناس و خدوم خالی شود، ولی اگر فرضا چنین اتفاقی در دوره اصولگرایان صورت گرفته است، نظیر آن هم در دوره اصلاح‌طلبان اتفاق افتاد.

وی گفت: مگر در دوره اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه کردند. بنابراین این اشکال اگر وارد باشد، به همه دولت‌ها وارد بوده است که وقتی به ریاست می‌رسند به دلیل موضع‌گیری‌های سیاسی، کشور را از نیروهای کارشناس خالی می‌کنند.

حدادعادل تاکید کرد: بنده اگر در انتخابات موفق بشوم، سعی خواهم کرد که مسئله گرایش‌های سیاسی را از نیروهای کارشناس، متخصص و خدمتگذار جدا کنم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در ادامه به قید قرعه، حجت‌الاسلام حسن روحانی به مواضع محمدرضا عارف پاسخ داد.

وی افزود: مهمترین مسئله در این زمینه این است که از نگاه فردمحوری و استبداد رای فاصله بگیریم، از متخصصان استفاده کنیم و نگذاریم صاحب‌نظران منزوی شوند و حتی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی و کارآفرینان استفاده کنیم. سازمانهایی که تعطیل شده‌اند بویژه سازمان مدیریت را احیا کنیم و درست است که دولت باید به صورت فراجناحی اداره شود و معنای جناح واحد آن است که نیمی از فعالان و مدیران جامعه را کنار بگذاریم و ضرر بزرگی به جامعه متحمل خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: در کنار این موارد ما باید آزادی بیان را در جامعه داشته باشیم، اگر در جامعه آزادی بیان نباشد، ایرادات نظام تصمیم‌گیری برطرف نمی‌شود. بنابر این نقد نعمتی است که از طریق آن می‌توان ایرادات را رفع کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر ولایتی در ادامه در واکنش به مواضع عارف اظهار داشت: به نکته‌ای که آقای عارف فرمودند باید متمم زد. حتما باید از نیروهای متخصص با سلایق مختلف سیاسی استفاده شود، ولیکن باید یک وجه مشترکی جریانهای سیاسی داشته باشند و آن وجه مشترک آن است که به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه در قول و فعل پایبند و مقید باشد.

“از زمان مونتسکیو به آن طرف تفکیک قوا صورت گرفته و کسی بعد از مونتسکیو حرف بالاتری نزده است و لذا بنا به اهمیت و پیچیدگی حکومت، قوه مقننه و مجریه و قضائیه تشکیل شده و این قوا در همه دنیا هست.باید قوه مجریه قانونگرا باشد و برابر رای دادگاه از قوه قضائیه خاضع باشد”

ولایتی ادامه داد: قوه مجریه اگر کابینه تشکیل می‌دهد، آن کابینه باید مرکب از وزرای متخصص و با تجربه باشد و هر وزیری در حوزه خود اختیارات رئیس جمهور را داشته باشد. اینطور نیست که می‌گویند دولت یک تیم فوتبال است هر دولتی باید از وزرای مطمئن، باسابقه و باتجربه‌ای که امتحان خود را پس داده‌اند استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه محسن رضایی در واکنش به دیدگاه‌های محمدرضا عارف، گفت: خوشبختانه من جزو هیچ کدام از دعواها نبودم و به نظرم می‌توانم قضاوت صحیح‌تری را انجام دهم. من نه جزو دوره آقای خاتمی بودم که اصولگرایان را بیرون بریزم و نه جزء دولت آقای احمدی‌نژاد بودم که اصلاح‌طلبان را بیرون بریزم. ضمن آنکه این عملکردها را قبول نداشتم.

وی تصریح کرد: معیار من برای به کار گیری نیروهای توانمند این کشور توانمندی و پایبندی آنها به نظام است. منتها آقای عارف به سوالی که مطرح شد پاسخ نداد. آیا شما اختیارات ریاست جمهوری را کافی می‌دانید که دوباره آن بحث‌های دوقلو مطرح نشود. آیا شما در رفتار دوره خود هیچ نقصی نمی‌بینید؟ بالاخره نگفته‌اید آیا با مجلس اصولگرا هماهنگ خواهید بود یا خیر؟

رضایی گفت: ای کاش اقتصاددانان در این برنامه حضور داشتند تا برنامه جدی‌تر پیش می‌رفت که مرتضی حیدری در پاسخ به وی گفت: برنامه نمایندگان کاندیداها جداگانه از صدا و سیما پخش خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی نیز در پاسخ به اظهار نظرات عارف افزود: وقتی ما می‌توانیم تصمیم صحیح اقتصادی داشته باشیم و مبتنی گفتمان نظام و انقلاب باشد، باور مردم ما این است که این گفتمان می‌تواند برای آنها پیشرفت را بیاورد. آقای عارف به یاد دارد که در زمان وی مبانی نظری برنامه چهارم توسعه کاملا با مبانی مخالف آن نوشته شد. اینطور مبانی نمی‌تواند پیشرفتی را برای کشور داشته باشد.

وی افزود: چرا فقط به جریانات سیاسی توجه می‌کنیم؟ ما ۷۵ میلیون جمعیت داریم که باید ۳ عنصر اساسی را مد نظر قرار دهیم. اول مردم، دوم کارشناسان و بعد نیروهایی که در دستگاه‌های دولتی حضور دارند. این ۳ عنصر، عناصر اساسی را تشکیل می‌دهند.

جلیلی به هم‌آهنگی در قوه مجریه اشاره کرد و اظهار داشت: ما نزدیک به ۴۰ شورا داریم که در مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری می‌کنند. از این رو باید آنها با یک آهنگ تصمیم‌گیری کنندو سازهای جدا نداشته باشند. همچنین در خود دولت نباید اختلافاتی بین وزارتخانه‌ها وجود داشته باشد.

به گزارش تسنیم محمدرضا قالیباف در پاسخ به مواضع عارف اظهار داشت: این جلسه نشان داد که آغاز بحث اقتصادی است، ولی در سوال دوم کاملا وارد مباحث سیاسی شدیم. در مسئله اقتصاد ما چه کاری به سیاست‌زدگی داریم. وقتی  که سیاست‌زدگی وارد شد، دیگر بیکاری را که موضوع اصلی مردم است رها خواهیم کرد. برای مردم مهم است که مشکل آنها حل شود.

قالیباف افزود: در شورای شهر دیدگاه‌های مختلف سیاسی حضور دارند، اما در کار ما به هیچ اختلافی برنخوردیم. البته ما باید براساس سند پیش برویم. متاسفانه هر گروهی که سر کار آمده‌اند، سلیقه‌ای عمل کرده‌اند. همچنین باید برنامه‌های ۵ ساله را نیز مورد توجه قرار داد.

به گزارش خبرگزاری تسینم، سیدمحمدرضا غرضی در واکنش به سخنان محمدرضا عارف تصریح کرد: بنده متولد سال ۱۳۲۰ هستم. نسل من در این کشور سه کار مهم انجام داده است، هم در انقلاب، هم در جنگ و هم در سازندگی حضور داشت و ۹۸٫۲ آرای مردم را جمع کرد. فروکاستن جمهوری اسلامی به احزاب ظلم به انقلاب است. این دولت‌ها ۱۲۰۰ میلیارد درآمد داشتند و امروز ۹۰۰، ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکاری دارند. این کارها را چه کسانی انجام داده‌اند.

“این که فرو بکاهیم جمهوری اسلامی را به دو گروه اینطرف و آنطرف نقض حاکمیت است. حاکمیت ایجاب می‌کند مردم را در مدار انقلاب نگه داریم. مردم در اندازه کافی تحمل کردند هنوز هم می‌خواهیم کشور را به گروه‌های سیاسی تقسیم بندی کنیم در حالی که این خلاف شان امام و رهبری  است. کشور یک واحد متحد است.”

وی گفت: شما باید متعهد شوید و دست در جیب فقرا نکنید، مجموعه‌ها دست در جیب فقرا کردند.

بنابر این گزارش محمدرضا عارف به مواضع ۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری که به انتقاد از دیدگاه‌های او پرداختند پاسخ داد.

وی گفت: آقای قالیباف بحث سیاسی را مطرح کرد، بنده سوالم این است مگر می‌شود بدون توسعه سیاسی به توسعه اقتصادی رسید. ما اعتقاد به یک توسعه توازنی داریم. بنابراین باید توسعه سیاسی را همزمان با توسعه اقتصادی آغاز کنیم.

آقای جلیلی نیز مبانی برنامه چهارم را زیر سوال بردند اگر مبانی برنامه اشکال داشت چرا مجلس اصولگرا آن برنامه را به تصویب رساند و چرا بعد آن برنامه را اصلاح نکرد. همچنین اقای رضایی بحث اشکالات دولت اصلاح‌طلب را مطرح کردند مگر من گفتم دولت اصلاحات هیچ اشکالی نداشته ا ست! همه دولت‌ها اشکال داشتند و در عین حال دستاوردهایی هم داشتند.

وی گفت: سوال کردند آیا می‌توانید  با مجلس اصولگرا هماهنگ باشید؟ بنده عملکرد دولت آقای خاتمی را نشان می‌دهم بهترین رابطه را دولت آقای خاتمی با مجلس پنجم و هفتم داشت.  بیشترین آرای وزرای دولت اصلاحات در مجلس اصولگرا گرفته شد و به دنبال آن نبودیم که به اختلاف روسای دو قوه را به صحن علنی مجلس بکشانیم ما کی مشکلات را به جامعه کشاندیم.

عارف در خصوص مواضع علی‌اکبر ولایتی نیز اظهار داشت: هر فردی که در جمهوری اسلامی خدمت می‌کند، باید پایبندی خود را به قانون و ولایت به خوبی نشان دهد و در این زمینه هیچ چالشی با دوستان اصولگرا نداریم.

به گزارش تسنیم محسن رضایی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و در پاسخ به این سوال که برنامه دولت شما برای تامین مسکن و مهار قیمت آن چیست، اظهار داشت: در اداره کشور باید کار را به مردم داد و الان مردم در اقتصاد و مسکن حضور ندارند.  مسکن مهر طرح خوبی بوده است، اما باید بهتر اجرا می‌شد. مشکل فعلی آن است که ما زمینه‌های بسیار فراوانی داریم، اما قیمت مسکن در تهران به صورت سرسام‌آور بالا می‌رود و توان برنامه‌ریزی‌های ایجاد مسکن را از بین می‌برد. من توجه ویژه‌ای به مسئله مسکن خواهم داشت و با اصلاحاتی که در مسکن مهر دارم، آن را ادامه خواهم داد.

وی اضافه کرد: مقرراتی که برای محدوده شهرها و ایجاد شهرها به وجود آمده است، براساس معماری نوین ایرانی – اسلامی نیست. ما باید بازنگری اساسی در معماری ایران انجام دهیم. در آن معماری جایگاه شهرها را به خوبی تعریف خواهیم کرد که بدین وسیله فرصت‌های جدیدی برای تولید مسکن ارزان قیمت شکل بگیرد.

رضایی تاکید کرد: مسکن را باید از حالت دارایی به سرمایه‌گذاری تبدیل کنیم. همچنین باید وامهای بیشتری را در اختیار مردم قرار دهیم. در تمام دنیا نزدیک به ۷۰ الی ۸۰ درصد ساخت مسکن را از طریق وام پرداخت می‌کنند./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز