هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » حضور مهاجران افغان در برنامه ماه عسل
حضور مهاجران افغان در برنامه ماه عسل

حضور مهاجران افغان در برنامه ماه عسل

احسان علیخانی در ماه عسل به افغان‌ها بها داد

بیست و ششمین برنامه ماه عسل در ماه مبارک رمضان درحالی روی آنتن شبکه سوم سیما رفت که تصویر تازه‌ ای از مهاجران افغان کشورمان را به نمایش گذاشت.

Ehsan-alikhani 26

حضور افغان ها در ماه عسل

احسان علیخانی در ابتدای برنامه طبق روال همیشگی خود با اظهار تعجب و البته تشکر از توجه و همراهی مردم با طرح محسنین همچنان از نگرانی خود برای اقدام احساسی برخی حرف زد و گفت: اگر از روی احساسات داریم وارد این جریان می‌شویم، این کار را نکنیم. قاطعانه در این مسیر قدم بگذاریم و امید واهی ندهیم، چرا که این بچه‌ها روی این حمایت‌های معنوی و مادی حساب ویژه و جدی باز می‌کنند.

احسان علیخانی سپس در تذکری جدی به افرادی که در این روزها از این طرح به نوعی در فضای مجازی سوءاستفاده و بهره‌برداری‌های خاص می‌کنند، گفت: روی این پروژه اقدامی نکنید، که ورود به این ماجرا و شیطنت‌کردن، نه‌خوردن و بردن که مردن دارد! او خود از این جمله ی خودش خنده اش گرفت و گفت : همین حالا شعری سرودم!

مهمانان ماه عسل همه از شهروندان کشور افغانستان بودند که هر کدام به نوعی و به دلیل خاصی در ایران زندگی می کردند. در ادامه برنامه مهمانان هریک به روایت قصه خود پرداختند. مهمان اول برنامه آقای کاظمی، شاعر افغان بود که به همراه همسرش در این برنامه حضور داشت. آنها هر دو به همراه خانواده خود از اوایل دهه ۶۰ به ایران مهاجرت کرده بودند و دلیل این مهاجرت هم تجاوز شوروی به افغانستان و نگرانی‌های ناشی از ناامنی سرزمین‌شان بود. این دو در ایران و در شهر مشهد همدیگر را دیدند و ازدواج کردند.

آقای کاظمی ، مهمان افغان برنامه ماه عسل ،  در خصوص اینکه چرا ایران را برای زندگی انتخاب کردند ، گفت: وجود پیوندهای دینی و زبانی مشترک میان دو کشور، و تشابهات فرهنگی از قدیم و همچنین تعلق خاطر نسبت به ادبیات و فرهنگ ایران همه از جمله دلایلی بودند که خانواده در آن سال‌ها مهاجرت به ایران را انتخاب کردند.

اما مهمان دوم برنامه محمدباقر و همسرش بودند که آنها هم باز به دلیل شرایط ناامن سرزمین‌شان و اوضاع بد اقتصادی افغانستان در شرایط جنگ به ایران مهاجرت کردند. محمدباقر در ابتدای برنامه به تعریف از برنامه ماه عسل و پربیننده‌بودن آن در افغانستان پرداخت که به قول علیخانی “تیزر طوفانی”ای را برای برنامه رفت، او قاری قرآن است و در کنار همسرش به قول خودش به کار مونتاژ بدلی‌جات در خانه مشغول است.

مهمان آخر “ماه عسل” زنی افغان بود که خود در افغانستان معلم بود و همسرش کارمند وزارت کشاورزی. اما الان در ایران همسرش کارگر ساختمانی است و خودش گاه حتی کار خدماتی هم انجام می‌دهد. نیامدن همسر این خانم در برنامه “ماه عسل” به دلیل لزوم حضور در محل کار تعجب علیخانی را برانگیخت. تا جایی که علیخانی گفت: این تعهد کاری همسر شما برای من جالبه، اینکه به خاطر کار از حضور در برنامه ما منصرف شده!

در این قسمت از برنامه ماه عسل سعی شده بود چهره دیگری از این جمع مهاجر را در سرزمین‌مان نشان دهد . چیزی که علیخانی هم به نوعی به آن اشاره کرد.

احسان علیخانی در بخشی از صحبت‌هایش به انتشار اخباری مبنی بر جرم وحشتناک یک مهاجر افغان در ایران اشاره کرد و آن را بی‌تاثیر در نوع نگاه ایرانی‌ها به افغان‌ها ندانست. امری که آقای کاظمی در مورد آن گفت: روی کاغذ سفیدی که لکه سیاهی باشد، آن سیاهی بیشتر به چشم می‌آید. ما نیز از شنیدن این اتفاق‌ها بسیار ناراحت می‌شویم اما تصمیم گرفته‌ایم تا با ورود به عرصه فرهنگی و ادبی بتوانیم تصویر دیگری را از خود و هموطنان خود نشان دهیم.

احسان علیخانی در پایان برنامه گفت: انصاف داشته باشیم، در مورد انسان‌ها زود قضاوت نکنیم و انسان‌هایی را که به هر دلیلی از جمله بیکاری، مشکلات و جنگ از سرزمینشان مهاجرت می‌کنند، بپذیریم.

بیست و ششمین قسمت از برنامه ماه عسل با اجرای احسان علیخانی نیز به پایان رسید.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز