تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
خانه » سرگرمی » دعای روز دوم ماه رمضان ۱۳۹۵ همراه با عکس و صوت و ترجمه
دعای روز دوم ماه رمضان ۱۳۹۵ همراه با عکس و صوت و ترجمه

دعای روز دوم ماه رمضان ۱۳۹۵ همراه با عکس و صوت و ترجمه

rooze 1 ramazan 95-neginjonoub

به مناسبت فرار رسیدن ماه مبارک رمضان ۹۵ هر روز دعاهای روزهای ماه رمضان و اعمال و تفسیر

در این پست از سایت نگین جنوب دعای روز دوم ماه رمضان ۱۳۹۵ ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۵ را برای شما آماده کرده ایم.

در این پست از بخش مذهبی قصد داریم دعاهای روزهای ماه رمضان سال ۹۵ را همراه با عکس و ترجمه همچنین با پخش آنلاین را برای شما به نمایش بگذاریم.با ما همراه شوید.

دعای روز دوم ماه رمضان ۱۳۹۵ همراه با عکس و صوت و ترجمه

متن ترجمه و تفسیر دعای روز اول ماه رمضان را در زیر میتوانید مشاهده کنید و استفاده لازم را ببرید.

 اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِکَ و جَنّبْنی فیهِ مِن سَخَطِکَ و نَقماتِکَ و وفّقْنی فیهِ لقراءهِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین.

پروردگارا! در این روز پربرکت مرا به رضایت و خوشنودی خویش نزدیک ساز و از خشم و عذاب خود برهان. به من لیاقتی عطا کن تا خاضعانه تسلیم تو گردم و تو را از هرچه به اندیشه‌ام درآید بزرگ‌تر دانم. خدایا! در این ماه توفیق تلاوت قرآن را بر من ارزانی دار تا چشمم به درخشش آیاتت منور گردیده، قلبم با هدایت کتابت تسکین یابد. به حق رحمتت. ای رحم‌کننده‌ترین رحم‌کنندگان! آمین!

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان + دانلود

دعای روز دوم ماه رمضان ۹۵ برای دانلود فایل صوتی با لینک مستقیم کلیک کنید

اعمال روز دوم ماه رمضان ۱۳۹۵

در دعای روز دوم ماه مبارک رمضان می خوانیم: “اللّهُمَّ قَرِّبْنی فیهِ اِلی مَرْضاتِکَ وَ جَنِّبْنی فیهِ مَنْ سَخَطِکَ و نَقْماتِکَ وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِراءَهِ آیاتِکَ بِرحْمَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمین”.
“خدایا مرا در این ماه به خشنودیت نزدیک کن و در آن از خشم و انتقامت برکنارم دار و مرا در آن برای خواندن آیات قرآن توفیق ده به رحمتت، ای مهربانترین مهربانان”.
نخستین درخواست روزه دار رضایت خداوند است و بالاترین نعمت برای مؤمنان، رضایت خداوند است. اما روزه دار قبل از رسیدن به رضایت محبوبش، باید مؤمن باشد و مؤمن نیز خصلت هایی دارد از جمله؛ خشوع در نماز، دوری از سخن بیهوده، وفای به عهد، مواظبت بر نماز و ادای امانت.
راه دانستن رضای خدا
در دعای روز دوم ماه رمضان از پروردگار می‌خواهیم در این ماه کاری کند که به رضایتش نزدیک شویم. در روایت آمده اگر می‌خواهی بدانی خداوند از تو خشنود است، ببین که تو از خدا راضی هستی یا نه؟! پس اگر می‌خواهی بدانی خدا از تو راضی است به دلت مراجعه کن، ببین در زندگی از خدا راضی هستی؟ اگر راضی هستی بدان که خدا هم از تو راضی است و اگر در گوشه دلت از خدا ناراضی هستی؛ متوجه باش که خدا هم از تو خشنود نیست.
نماز شب سوم ماه رمضان
نمازهای مخصوصی برای هر شب ماه مبارک رمضان از حضرت علی (ع) روایت شده و ثوابهای زیادی برای هر شبی ذکر فرموده اند. این نمازهای مستحبی تماما دو رکعت دو رکعت خوانده می شود و خواندن آن در حالت نشسته هم جایز است، لکن ایستاده افضل است.
نماز شب سوم ماه رمضان بدین شرح است؛ دو رکعت، در هر رکعت، بعد از حمد ۵۰ مرتبه سوره توحید. که حضرت امیر(ع) در مورد ثواب آن فرمود: هر کس این نماز را بخواند، ندا کرده می شود در قیامت به این که او آزاد شده ی خداست از آتش

تفسیر دعای روز دوم ماه رمضان ۹۵ توسط آیت‌الله مجتهدی تهرانی

این عالم ربانی در بخشی از شرح دعای روز دوم می‌گوید: اگر کسی می‌خواهد زنگار دلش پاک بشود، هنگام سحر قرآن بخواند.

در دعای روز دوم ماه مبارک رمضان می‌خوانیم:

چگونه بدانیم خدا از ما راضی است؟

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان با تاکید بر اینکه در این دعا از خداوند می‌خواهیم؛ در ماه رمضان کاری کند که به رضایت و خشنودی او نزدیک بشویم‌، می‌گوید: در روایت وارد شده، اگر می‌خواهی بدانی خدا از تو راضی است، ببین که تو از خدا راضی هستی یا نه ؟!

بعضی‌ها از خدا راضی نیستند و به درگاه الهی گله می‌کنند که خدایا چرا همه دارا هستند و من چیزی ندارم، یا چرا همه سالمند و من مریضم؟ نباید این طور حالتی داشت، بلکه باید در هر حالتی که هستی از خدا راضی باشی.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در مورد ملاک رضایت خدا با اشاره به صفحه ۱۸۶ جلد سوم تفسیر ‘روض الجنان و روح الجنان’ گفت: یکی از اولیا الهی ۳۰ سال مریض بود، از ایشان سوال کردند آیا دوست نداری خوب شوی و از این مساله بیماری ناراحت نیستی؟ ایشان اصلا ابراز ناراحتی نکرده بود، چون رضایت خدا را ملاک قرار داده بود و نمی‌خواست خلاف خواست خدا بخواهد.

پس اگر می‌خواهی بدانی خدا از تو راضی است یا نه، به دلت مراجعه کن! ببین در زندگی از خدا راضی هستی؟ اگر راضی هستی؛ بدان که خدا هم از تو راضی است و اگر در گوشه دلت از خدا ناراضی هستی. متوجه باش که خدا هم از تو نا‌راضی است.

خداوند از سه گروه تعجب می‌کند

آیت‌الله مجتهدی تهرانی با تاکید بر اینکه در روایات اسلامی آمده است که خداوند از سه گروه تعجب می‌کند، در بیان این سه گروه گفت:

۱ـ کسی که نماز می‌خواند و می‌داند مقابل چه خدایی ایستاده است، ولی در نماز حضور قلب ندارد و حواسش به نماز نیست.

۲ـ کسی که عمری است روزی خدا را می‌خورد و غصه روزی فردا را دارد.

۳ـ کسی که می‌خندد در حالی که نمی‌داند خدا از او راضی هست یا نه!

وی در توضیح افعال این سه دسته گفت: در مورد دسته اول، استادی داشتیم که معتقد بود؛ ما باید از نماز خواندن خود نیز استغفار کنیم. آنچنان که در گلستان سعدی می‌خوانیم: ‘عاصیان از گناه توبه کنند / عارفان ار عبادت استغفار’

این استاد اخلاق در بیان حالات گروه دوم به خواندن یک بیت شعر اکتفا کرد: ‘غم روزی مخور بر هم مزن اوراق دفتر را / که قبل از طفل ایزد پر کند پستان مادر را.’

به نیت امام زمان (عج) یا پدر و مادر یا اموات، یک‌بار قرآن را ختم کنید

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان، در تبیین عبارت ‘وَجَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ’ گفت: خدایا یک کاری کن که از غضب تو اجتناب کنم؛ و کاری نکنم که در ماه رمضان از من ناراضی باشی.’وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَهِ آیاتِکَ بِرَحْمَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین’ یعنی؛ خدایا مرا موفق به خواندن قرآن کن.

در قدیم رسم بود که در ماه مبارک رمضان چند ختم قرآن می‌کردند، ولی طلبه‌ها چون درس دارند، حداقل یک ختم قرآن به نیت امام زمان (‌عج) داشته باشند، یا به نیت پدر و مادر و امواتتان حداقل یک بار قرآن را ختم کنند.

کسی که در ماه رمضان موفق به یک ختم قرآن نمی‌شود، دچار خسارت بزرگی می‌شود، ماه رمضان ماه قرآن است و باید قرآن خواند؛ اگر کسی می خواهد زنگار دلش پاک بشود، باید موقع سحر قرآن بخواند.

این استاد اخلاق، پاک کردن زنگار دل را از چند طریق امکان‌پذیر دانسته و گفت: با توجه به روایت ‘همانا این دل‌ها زنگار می‌گیرد، همان‌طوری که آهن زنگار می‌گیرد و همانا جلای دل‌ها، به‌خواندن قرآن است’ از رسول خدا (ص) که در ‘ارشاد القلوب’ آمده است، بنابراین باید در سحرها قرآن خواند.

وی یکی دیگر از عوامل از بین‌بردن زنگار دل را ‘استغفار’ دانست و به حدیثی از پیامبر (ص) اشاره کرد که می‌فرماید:’پنج چیز دل را صفا دهد و سختی قلب را برطرف می‌کند: همنشینی علما، دست به سر یتیم کشیدن، نیمه‌شب استغفار کردن،کم خوابیدن در شب و روزه‌داری.’

مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در پایان گفت: خدایا در روز دوم ماه رمضان ما را موفق کن که آیات تو را بخوانیم. ای خدایی که از همه رحم‌کننده‌ها رحمتت بیشتر است

تهیه و تنظیم : سایت تفریحی و سرگرمی نگین جنوب

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز