عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶
خانه » سياسي » دهکده کتاب با مدیریت هنرمندان ایجاد می‌کنم/ وجود مافیای فرهنگی در کشور
دهکده کتاب با مدیریت هنرمندان ایجاد می‌کنم/ وجود مافیای فرهنگی در کشور

دهکده کتاب با مدیریت هنرمندان ایجاد می‌کنم/ وجود مافیای فرهنگی در کشور

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری از وجود مافیایی در کشور که آثار فاخر را به قیمت گزافی می‌فروشند خبر داد و گفت: من سینماهای کوچک را گسترش می‌دهم و دهکده‌ کتاب با مدیریت هنرمندان ایجاد می‌کنم.

به گزارش نگین جنوب، محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در برنام “چهره‌‌ به‌ چهره” که از رادیو معارف پخش شد، در پاسخ به این پرسش که دولت شما برای تحقق شاخصه یا مؤلفه هویت اسلامی و ایرانی چه برنامه‌ریزی‌هایی شده است، گفت: این سوال مورد علاقه من است. دلیل آن این است که وقتی از من سوال می‌کنند که ضمانت برنامه‌های شما با توجه به اینکه برنامه‌های شما ایده‌آل و بزرگ است، چیست، می‌گویم که قبل از اینکه من بخواهم رئیس‌جمهور شوم، سند چشم‌انداز بسیاری از راه‌ها را باز کرده است.

وی با بیان اینکه سند چشم‌انداز یکی از پشتوانه‌های قوی است، گفت: اگر قبل از رئیس‌جمهور شدن من چنین سندی نوشته نمی‌شد، کار سخت‌تر بود چرا که این سند یک پشتوانه حقوقی است و رهبر بزرگ انقلاب آن را تصویب کرده است. همچنین به دلیل مشورت فراوان با کارشناسان، این سند از جنبه عقلانی و خردورزی جمعی برخوردار است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما بعد از سند چشم‌انداز را شروع خواهیم کرد. بخشی از برنامه‌های ما موضوع هویت است. کانون سند چشم‌انداز، هویت و پیشرفت است. دلیل اینکه در کشور برنامه‌های فرهنگی به خوبی پیاده نمی‌شود عدم تعریف خوب دیدگاه فرهنگ در کشوراست.

رضایی در ادامه گفت: باید تعریفی که در سند چشم‌انداز شده، وجود داشته باشد، یعنی جامعه را به نحوی شکل دهیم که از یک طرف پیشرفت و از طرف دیگر مقبولیت باشد یعنی هویت مقوم پیشرفت و پیشرفت مقوم هویت باشد. لذا هویت را در تعامل با پیشرفت تعریف می‌کنیم.

وی ادامه داد: برای من مسئله مهم این است که دیدگاهی که این ۲ را با هم تلفیق کند را معماری نوین انقلاب اسلامی گذاشته‌ام و این معماری کمک می‌کند تا پیشرفت و هویت را با هم ببینیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عنصر بقا مسئله سومی است که باید در معماری نوین انقلاب اسلامی دیده شود، اظهار داشت: این ۳ عنصر یعنی پیشرفت، هویت و امنیت عناصر اصلی معماری نوین انقلاب اسلامی را شکل می‌دهند. من برنامه‌ای تنظیم کرده‌ام که هویت و پیشرفت در آن وجود دارد، بنابراین هویت در ارتباط با امنیت مهم است. به همین دلیل در سطح کلان کشور یعنی استانها و شهرستانها به مسئله هویت و پیشرفت توجه کرده‌ایم.

رضایی افزود: من معماری را بازنگری خواهم کرد چرا که معماری ایرانی که هم‌اکنون در کشور است، ضدهویت است و عناصر ضدهویتی زیادی در آن وجود دارد. با وجود اینکه میلیاردها پول در ایران صرف شده است اما ما در معماری خود تولید خشونت می‌کنیم. به طور مثال در مسکن مهر ما مسکن ارزان‌قیمت برای مردم می‌سازیم ولی وقتی درب مسکن را باز می‌کنیم تا انتهای ساختمان پیدا است لذا ما ضد فرهنگ عمل می‌کنیم.

وی گفت: من معماری ایران را متناسب با هویت و پیشرفت می‌سازم و برای طرح‌های بزرگ خود پیوست فرهنگی خواهم داشت.پیوست فرهنگی این نیست که فقط جایگاه نماز مشخص شود بلکه کل فضا را فرهنگی می‌کنیم و در کشور سعی می‌کنم که دولتمردانی که انتخاب می‌کنم آنها کارآمد و اهل باشند یعنی اعتقادات اسلامی ایران قوی داشته باشند تا بتوانند ابعاد فرهنگی و هویتی را در پیش بگیرند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی چیست، اظهار داشت: من به شدت عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی ناراضی هستم چرا که امکانات و اختیارات وسیعی به این شورا داده شد ولی در حد انتظارات رهبری ظاهر نشده است.

رضایی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به جز کارهای کوچک که انجام داده، هیچ کار اساسی انجام نداده است، افزود: سند مهندسی فرهنگ خیلی دیر و با اصرار رهبری تهیه شده است ولی چیز مهمی در کارنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود ندارد البته طی سالهای اخیر تغییر و تحولات بهتری شده است ولی مورد مهمی در آن وجود ندارد.

وی با طرح این پرسش که سبک و خانواده اسلامی ایرانی چیست، گفت: برای اینکه معماری اسلامی ایرانی شکل بگیرد بخشنامه‌ جدی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی  صادر نشده است. سیمای شورای عالی انقلاب فرهنگی باید از اصحاب فرهنگی استفاده‌ای بیشتری کند ولی تعامل ضعیف بوده است لذا این شورا باید “در” خود را به سوی فلاسفه، هنرمندان و مراجع باز کند و من این کار را انجام خواهم داد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: من برنامه فرهنگی تهیه و تنظیم کرده‌ام و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهم کرد. مصوبات شورای عالی می‌تواند ضمانت اجرا داشته باشد و این مصوبات در حکم قانون است.

رضایی در پاسخ به این پرسش که نگاه شما به مقوله فرهنگ از بعد بودجه‌ریزی چیست؟ اظهار داشت: من اول این را تاکید می‌کنم که کشور ما یک کشور فرهنگی است و امکانات و ظرفیت‌های بسیار وسیعی دارد.

وی ادامه داد: قبول ندارم که دولت کار فرهنگی انجام دهد لذا فرهنگ باید به مردم یعنی دانشگاه‌ها، هنرمندان و اهالی سینما واگذار شود و دولت این موضوع را پشتیبانی کند و تشکیلات اجرایی را دولت مدیریت کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من توجه ویژه‌ای به حوزه‌ها و دانشگاه‌ها در بحث فرهنگی خواهم داشت یکی از نگرانی‌ها من این بوده است که دولت‌ها بتوانند حریم مسائل سیاسی و فرهنگی را حفظ کند. سیاست بیش از حد وارد فرهنگ شده است و بیشتر بیکاران در اقشار فرهنگ و هنر هستند. همچنین از آن طرف دولتمردان حالت تحکمی نسبت به هنرمندان و کارگردانان دارند و نگاه سیاسی و امنیتی نسبت به هنرمندان اعمال می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه دولت باید اجرا به اهالی فرهنگ بسپارد، گفت: همچنین دولت باید اقتصاد فرهنگی را تعریف کند و فرمولی تعیین کند زیرا اقتصاد هنر و فرهنگ و کتاب مغفول است؛ لذا ما بودجه فرهنگی را بر اساس برنامه اقتصادی تحت عنوان اقتصاد و فرهنگ تنظیم خواهیم کرد و در ۴ سالی که بودجه برای فرهنگ تعیین خواهیم کرد متناسب با افقی که دیده‌ایم این بودجه را اختصاص می‌دهیم و زیرساخت‌ها را مشخص خواهیم کرد.

وی با اشاره به بودجه بخش فرهنگی در سال ۹۱ گفت: در سال ۹۱، ۴/۵ درصد بودجه به بخش فرهنگ اختصاص یافت ولی در سال ۹۰ این رقم به ۳ درصد رسید که ۳۰ درصد عقب‌نشینی را نشان می‌دهد لذا ما اقتصاد فرهنگ و هنر را تنظیم و در این زمینه چارچوب بودجه را تعیین خواهیم کرد. من بودجه فرهنگی از ۴/۵ درصد سال ۹۱ افزایش خواهم داد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مشکل دیگر بخش فرهنگ این است که نمی‌دانیم تقاضا را چگونه هدایت کنیم، گفت: من قبول ندارم که هنر ایرانی در داخل کشور خریدار ندارد . ما چقدر سینما داریم که در آن فیلم ایرانی نمایش داده شود. هم‌اکنون ۲۴۷ سینما داریم ولی قبلا ۳۰۰ سینما در کشور داشتیم. همچنین بر هر یک میلیون نفر ۴ سینما در کشور وجود دارد در حالی که در فرانسه برای هر یک میلیون نفر ۷۰ سینما و در کشور آمریکا برای هر یک میلیون نفر ۳۰۰ سینما وجود دارد. آیا تعداد سینماها در افزایش درآمد هنرمندان موثر نیست.

رضایی افزود: یکی از کارهای من این است که تقاضای فرهنگ و هنر را افزایش دهم و به کمک رایانه، سبد فرهنگی و هنری که در آن کتاب، سینما و آثار هنری باشد ایجاد کنم. لذا ۵۰ درصد از هزینه سبد را مردم و ۵۰ درصد مابقی را دولت پرداخت خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما باید برای بخش فرهنگ سبد داشته باشیم. من سینماهای کوچک را گسترش می‌دهم و دهکده‌ کتاب ایجاد می‌کنم و این دهکده را هنرمندان اداره خواهند کرد ولی منفعت آن را مردم می‌برند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مافیایی در کشور وجود دارد که آثار فاخر را به قیمت گزافی می‌فروشند؛ ما به بازرگانی یا صادرات فرهنگی با تشکیل تعاونی که هنرمندان شکل می‌دهند، می‌پردازیم و همچنین در داخل کشور نیز بازار محصولات فرهنگی را ایجاد کرده و گسترش می‌دهیم.

رضایی در خصوص موضوع حجاب و عفاف گفت: برای اجرای کامل قانون حجاب و عفاف چه کارهایی انجام شده است. حجاب و عفاف را مسئله اخلاقی می‌دانم وقتی مسئله اخلاقی از مسیر خود منحرف شود مشکل این است که کاسبان نمی‌دانند چطور باید با آن برخورد کنند. شاید از یک طرف می‌بیند که این خانم و آقا که این سر و وضع را دارد اگر در محیط مناسبی بود به این وضع در نمی‌آمد از طرف دیگر کاسبان مشکل دارند چرا که باید با این افراد برخورد کنند.

وی با بیان اینکه باید به ریشه عفاف و عفاف بازگشت و ریشه آن حیاء است، اظهار داشت: وقتی معماری اسلامی حیا رعایت نمی‌شود و وقتی در اتاق باز می‌شود و همه چیز در آن عیان است چه انتظاری دارید که همه چیز رعایت شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: من در این زمینه قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را بازنگری می‌کنم و مسائل مربوط به روابط و مناسبات در ادارات دولتی را بر اساس حیاء شکل می‌دهم. اگر این کار انجام شود آزادی حیا باعث می‌شود که مردم این مسائلی که خانواده‌ها و دولتمردان نگران آن هستند عمل شود.

رضایی با بیان اینکه مسئله عفاف اخلاقی است، افزود: من اینکه گفته شود دولت در وهله اول ضابط عفاف و حجاب است را نامناسب می‌دانم چرا که این موضوع باید توسط مردم مانند امر به معروف به یک تکلیف واجب شرعی تبدیل شود لذا ما باید به مردم کمک کنیم که این مسائل اخلاقی را رعایت کند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین شعار من سلام بر زندگی است، اظهار داشت: زندگی مهمترین بعد خانواده است و مهترین برنامه من تقویت زندگی است. برنامه من این است که مردم بتوانند با هم زندگی کنند، مشکل معیشتی نداشته باشند و با آرامش زندگی کنند و ازدواج سهل و آسان باشد. سمت و سو اکثر برنامه‌های من بهبود زندگی مردم است. وقتی زندگی مردم بهبود پیداکند در خانواده شاهد طلاق و مسائل دیگر نخواهیم بود و نشاط و سرزندگی در جامعه به‌وجودمی‌آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه‌های خود در زمینه بهبود زندگی مردم، افزود:‌بهبود زندگی مردم را در ابعاد مختلف پیگیری خواهم کرد. ایجاد اشتغال و تفریحات سالم از جمله برنامه‌های ما‌در این زمینه است. در حوزه سیاست، مساله اخلاق برای ما بسیار مهم است. دولتمردان باید اخلاق داشته باشند تا جامعه نیزبا اخلاق باشد.طرح جهیزیه‌ ۲۳ میلیونی را نیز اجرا خواهیم کرد و این طرح به این صورت است که ۲۳ میلیون  تومان به کارخانه‌‌های  مختلف که اسباب و زندگی مردم را تولید می‌کنند پرداخت می شود و بعد اسباب زندگی را به جوانان می‌دهیم و با این کار ما با یک تیر دو نشان را می‌زنیم. اول اینکه در جهت تقویت تولید حرکت می‌کنیم و از سوی دیگر چهار میلیون جوانی که در آستانه ازدواج هستند را به سر خانه و زندگی‌شان روانه‌ می‌کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد:‌نقدینگی که در تولید به واسطه اعطای تجهیزات ۲۳ میلیونی وارد می‌شود، تولید را تقویت می‌کند و مانند یارانه‌های نقدی نیست که این نقدینگی را به بازار تزریق می‌کند و باعث تورم می‌شود. برنامه‌های من به سمت و سوی زندگی و بهبود آن است و توجه ویژه‌ای در این زمینه به محرومین و آحاد مردم دارم.

رضایی با بیان اینکه با اعطای یارانه‌های سبز به مردم نگرانی آنان را در زمینه تهیه مواد غذایی کاهش‌ می‌دهم، خاطر نشان کرد:‌یارانه‌های سبز امنیت غذایی مردم را به گونه‌ای تامین می‌کند‌که دیگر آنها در این زمینه احسان نگرانی نکنند و خانواده‌ها دیگر نگران نوسانات قیمت و گرانی‌ کالاها نباشند.

وی افزود:‌ برنامه دیگری که در این زمینه دارم، راه‌اندازی ۵ میلیون کسب و کار خانگی است که در این زمینه زنان خانه‌دار می‌توانند به راحتی در زمینه اقتصاد خانواده درآمد کسب کنند. حتی دانشجویانی که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند و تجربه کافی و پشتوانه شغلی ندارند، می توانند در این زمینه درآمد کسب کنند.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری‌با بیان اینکه ۱۴ برنامه فراگیر و بزرگ برای دولت آینده خود دارم، تصریح کرد: اکثر این برنامه‌ها به سمت قوام و تقویت زندگی در خانواده‌ها است. من فرهنگ و اقتصاد را در کنار یکدیگر می‌بینم و زندگی را نیز پرنده‌ای می‌دانم که یک بال آن اقتصاد  و بال دیگر آن فرهنگ است. من نمی‌گویم تنها به اقتصاد رسیدگی‌ می‌کنم بلکه فرهنگ را نیز مهم می‌دانم . درواقع معتقدم  اگر فقر وارد زندگی شود، ایمان مردم سست می‌شود و لذا مساله من اقتصاد نیست، بلکه مساله اصلی من زندگی است.

رضایی در پاسخ به این سئوال که چه نگاهی به حوزه‌های علمیه دارید و در برنامه‌ شما حوزه‌های علمیه چه جایگاهی قرار دارند،‌گفت: با توجه به تجربه‌ای که در انقلاب و پس از آن دارم، مشاهده کرده‌ام که رابطه دولت و حوزه‌های علمیه کاملا غیرشفاف و پرابهام بوده‌است. آیا حوزه‌های علمیه و روحانیت رکن اساسی زندگی و پایگاه اساسی برای نظام جمهوری اسلامی نیست؟ حوزه‌های علیمه پشتیبان نظام و پشتوانه‌ای برام مردم هستند. متاسفانه دولت‌های پیشین گرچه برخی از روسای آنان نیز از بطن حوزه‌های علمیه خارج شده‌ بودند، اما نتوانستند رابطه درستی با حوزه‌های علمیه داشته باشند و تنها به حوزه‌های علمیه در دوران انتخابات و برای انتخابات پرداختند.

وی با بیان اینکه باید به حوزه‌های علمیه در بعد فرهنگی توجه کرد، خاطر نشان کرد: متاسفانه بسیاری از طلبه‌های فاضل زندگی سختی را می‌گذارنند و این درحالی است که در خارج از کشور حکومت ایران را ‌حکومت روحانیت می‌شناسند. من قانونی در حمایت از مرجعیت وضع خواهم کرد که هیچ کسی حق اهانت و توهین به مرجعیت را نداشته باشد. مرجعیت ستون اصلی ما بعد از رهبری است و هیچ کسی حق اهانت و نادیده  گرفتن آن را ندارد. حوزه‌های علمیه در بعد فرهنگ‌سازی بسیار مهم هستند و ما از ظرفیت حوزه‌ها برای بهبود فضای فرهنگی کشور استفاده می‌کنیم. من معتقدم که دولت باید مسائل سخت افزاری را خود برعهده بگیرد و مسائل نرم‌افزاری را به حوزه‌ها و دانشگاه‌ها بسپارد. روحانیت و مرجعیت و ولایت چارچوب اصلی نظام و فرهنگ را تشکیل می‌دهند و در این جهت نگاه دولت باید به حوزه‌های علمیه فراگیر و شفاف تر کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه در گذشته نگاه دولت به حوزه‌های علمیه طلب‌کارانه بوده‌است، اظهار داشت:‌ در‌گذشته در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل علمی روز مانند مسائل ژنتیک و شبیه سازی و … دولت‌ها از حوزه‌های علمیه بازخواست می‌کردندکه حوزه‌ها چه کاری در این زمینه انجام داده است.اما این سئوال را باید پرسید که دولت‌ها چه مقدار مشکلات جدید جامعه را در زمینه‌های مذهبی و فرهنگی لیست کرده‌اند و به حوزه‌های علمیه ارائه داده‌اندو در زمینه حل مسائل از حوزه‌های علمیه کمک خواسته است؟ در صورتی که این برخورد طلبکارانه خوبی است اما خلاف صداقت و واقعیت است. اگر می‌خواهیم هنر را اسلامی بکنیم دولت در این زمینه چه خواسته‌ای از حوزه‌های علمیه داشته است؟ اصلا قبول ندارم که سیاست و امنیت را وارد فرهنگ و هنر کنیم ولی دین را از آن خارج بکنیم. اقتصاد بایداسلامی بشود اما سیاست و امنیت در هنر و اقتصاد چه می خواهند و سر هنرمندان ما را می‌گیرند. لذا ما حتما از ظرفیت حوزه‌های علمیه برای اسلامی کردن فرهنگ استفاده می‌کنیم.

رضایی در پاسخ به این سئوال که در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه‌ چه برنامه‌ای دارید‌،‌گفت:‌من در این اینجا بعث پیامبر را تبریک می‌گویم. حضرت امام (ره) تعبیر زیبایی در رابطه با بعثت دارند که می فرمایند بعثت پیامبر اکرم یک‌تحول علمی بود و قرآن مجید سند این تحول علمی به شمار می رفت. این سخن بسیار در زندگی من تاثیر داشت. من یاد دارم که پس از جنگ تحمیلی در دانشگاه امام حسین (ع) که این دانشگاه را تازه تاسیس کرده‌بودیم. همه اساتید را خواستم و گفتم که ما نیاز به جهاد علمی داریم و بدون آن رشد نمی‌کنیم. جهاد عملی باید پیشران لوکوموتیو کشور باشد. اولین باری که مساله جهاد عملی در کشور مطرح شده است بنده مطرح کرده‌ام و دوازده سال بعد این اصطلاح آمد و درجامعه فراگیر شد.

وی افزود: ما قبل  از دهه های قبل به طور کلی به این شکل دانشگاه و حوزه نداشتیم و در حقیقت علوم قدیم در یکجا تدریس می‌شد که بعدها دانشگاه‌ها بوجود آمدند و در آن علوم جدید تدریس شد و حوزه‌های علمیه نیز برای اینکه شبیه به دانشگاه‌ها بشوند،به سمت مدرک‌گرایی حرکت کردند. اولین مساله در وحدت دانشگاه و حوزه‌های علمیه وحدت علمی است. یعنی ما در حوزه ‌های علمیه و دانشگاه‌ها دو حوزه متفاوت را در زمینه علمی داریم.  وحدت رویه در زمینه علمی میان دانشگاه و حوزه‌های علمیه وجود ندارد و علوم مختلف در این دو حوزه علمی تدریس می‌شود. ما باید رشته های بین دانشگاهی برای وحدت رویه در حوزه‌ و دانشگاه تدریس  کنیم. البته رشته‌های بین دانشگاهی به معنای علوم میان رشته‌ای نیست. در این زمینه هم کارهایی صورت گرفته است مثلا  الهیات در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود اما این خود جدای از مساله وحدت دانشگاه و حوزه‌های علمیه است.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: برنامه خاصی در این زمینه دارم و به جهت مطالعاتی که در زمینه اقتصاد داشته‌ام، رشته‌های اقتصادی را به صورت واحد برای دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تعریف خواهم کرد و در سایر رشته‌ها نیز از نخبگان حوزه و دانشگاه برای هماهنگی و حرکت واحد در این حوزه استفاده می‌کنیم.

رضایی مساله دیگر در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه را وحدت صنفی دانست و گفت:‌مهم این است که در مساله علمی یک تشکل واحد شکل بگیرد. وحدت صنفی نیز در این زمینه مهم است که این موضوع را هم من دنبال خواهم کرد.

وی با بیان اینکه حوزه و دانشگاه می‌توانند در زمینه شکوفایی کشور نقش فعالی داشته باشند،‌تصریح کرد:‌حضور مشترک دانشگاه و حوزه در خارج از کشور می‌تواند در تقویت سیاست خارجی ایران نقش عمده‌ای را ایفا کند ما باید از خدمات نخبگان در زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد نیز استفاده کنیم. برنامه‌های زیادی در این زمینه دارم که انشالله این برنامه‌ها را با مراجع در میان می‌گذارم و با تایید آنان در دولت خود این برنامه‌ها را اجرایی می‌کنم.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان برنامه‌های خود در زمینه‌ بانکداری اسلامی، گفت: سید جمال الدین اسد آبادی وقتی از اروپا به ایران آمد گفت که من در اروپا مسلمان ندیدم اما مسلمانی دیدم اما در ایران مسلمان دیدم ولی مسلمانی ندیدم. بانداری اسلامی بدون ربا چیز پیچیده‌ای نیست. سختی آن در عمل است یعنی این قانون عمل نشده است. من این قانون را عملی می‌کنم. مهمترین بعد قانون در این زمینه نظارت است که باید نظارت بیشتری در این زمینه صورت بگیرد که این کار را خواهم کرد. در این زمینه از دخالت دولت در چاپ اسکناس‌های بدون پشتوانه جلوگیری می‌کنم. نظم و انضباط به بازار بورس می‌دهم.

رضایی درباره حمایت از پژوهش‌های علمی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه پژوهش‌گری کم است و مهمتر از آن کمبود امکانات و بودجه است. البته پژوهش‌هایی که انجام‌می پذیرد باید باید در زندگی مردم تاثیرگذار باشد. اخلاق، فرهنگ، زندگی و نحوه تبیلغات از جمله مسائل روزی هستند که باید در مورد آنها پژوهش صورت بگیرد. ما در زمینه تبلیغات به صورت سنتی عمل می‌کنیم و این باعث شده است که تبلیغات ما اثر گذار نباشد. زبان جوان امروز تغییر کرده است ولی ما می‌خواهم با زبان  خود با جوانان حرف بزنیم که این سبب شده است که بسیاری از مشکلات در این زمینه ایجادشود.

وی با بیان اینکه  وظیفه پژوهشگر یاری رساندن به دولت در بعد علمی است، تصریح کرد: پژوهشگران باید دولت را راهنمایی کند و با ارائه اطلاعات جدید به دولت خطاهای آن را تصحیح کنند.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید براینکه دولتمردان نباید اخلاق جامعه را خراب کنند، تصریح کرد: مشکلی که امروز داریم این است که ما دولتی تشکیل بدهیم که اول به گوش کند و بعد حرف بزند. من دولت اخلاقی را شکل خواهم داد.

رضایی در پاسخ به این سئوال که اولین معیار شما برای انتخاب وزیران فرهنگی کشور چیست، اظهار داشت:‌اولین معیار من اهلیت و تعهد است. یعنی وزیر ورزش، ارشاد، آموزش و پرورش و … علم و تجربه کافی را داشته باشند. مساله دوم محرم بودن و تعهد کاری آنهاست. من از دخالت سیاست در وزارتخانه‌های فرهنگی کشور جلوگیری‌ می‌کنم. وزارت آموزش و پرورش سهم زیادی در آینده کشور دارد و دولت نباید با ورود سیاسی به این کار این وزارتخانه چالش جدی در زمینه فرهنگ و تربیت کشور ایجاد کند.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: من از ملت شریف و بزرگوار ایران تقاضا دارم که خود را برای پیروزی بزرگ آماده کنند. انشالله ما به سوی یک کشور بزرگ و قدرتمند پیش خواهیم رفت. من قول می‌دهم که با کمک مردم و جوانان وضعیت اقتصادی و سیاست خارجی و فرهنگ کشور را تغییر دهم و ببهبود ببخشم. این رویای شهدا، امام راحل و رهبر معظم انقلاب است و ما به این رویا عمل می‌کنیم. ما یک رویای بزرگ داریم اما رویایی عمل نمی‌کنیم.همچنان که کره جنوبی و چین مشکلات خود را حل کرده‌اند ما نیز می‌توانیم مشکلات خودمان را حل کنیم.

این کاندیدا تصریح کرد: انتظار داریم که مردم حضوری باشکوه و پرقدرت در انتخابات داشته باشندو یقین دارم که پیروزی از آن ماست و هیچ چیزی جلوی پیروزی ملت ایران را در انتخابات نمی‌گیرد./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز