تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » رئیس اداره ثبت احوال دشتی: نرخ ولادت در دشتی ۵ واحد بالاتر از نرم بین‌المللی است
رئیس اداره ثبت احوال دشتی: نرخ ولادت در دشتی ۵ واحد بالاتر از نرم بین‌المللی است

رئیس اداره ثبت احوال دشتی: نرخ ولادت در دشتی ۵ واحد بالاتر از نرم بین‌المللی است


رئیس اداره ثبت احوال دشتی گفت: نرخ ولادت شهرستان دشتی در سال ۹۲ پنج واحد بالاتر از نرم بین‌المللی و چهار واحد بالاتر از استان بوشهر است.


 غلامرضا خواجه پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه کارگروه پوشش وقایع حیاتی شهرستان دشتی اظهار داشت: طبق کاوش آموزه‌های شرعی و دانش پزشکی در کشور، انعقاد نطفه و سیر تکاملی و طبیعی آن بعد از شش هفته میسر می‌شود.

رئیس اداره ثبت احوال دشتی گفت: اگر قبل از شش هفته آن نطفه از بین برود سقط محسوب می‌شود و جامعه و کانون مدنی با آن کاری ندارد اما چنانچه از شش هفته گذشت و دارای گوشت و استخوان شد آثاری بر آن مترتب است.

خواجه خاطرنشان کرد: کشور در نیمه اول دهه ۶۰ به اوج رشد جمعیت دست یافت و به دنبال آن تمهیداتی اندیشیده شد تا آن را کنترل کنند و کنترل‌های تند و شدید باعث شد که با افت شدید جمعیت روبرو شویم.

وی افزود: امروز دولت هزینه‌های هنگفتی برای ارائه خدمت به مردم در زمینه شناخت جمعیت، ازدواج، مسکن و … متحمل می‌شود و چنانچه دولت می‌خواهد به شیوه‌های شناخت جمعیت دسترسی داشته باشد یکی از آن عوامل سرشماری است.

رئیس اداره ثبت احوال دشتی بیان داشت: پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور اطلاعات فردی بیش از ۱۲۰ میلیون جمعیت ایران را در اختیار دارد و از این آمار و اطلاعات از ثبت و احوال به‌دست آورده است.

وی یادآور شد: اطلاعات افراد روی اسناد هویتی و سجلی در اداره ثبت و احوال به صورت مکانیکی و فیزیکی بایگانی می‌شد از سال ۹۱ کلا اسناد هویتی افراد به صورت آرشیو الکترونیکی ثبت می‌شود.

خواجه تصریح کرد: نیاز اساسی همه افراد جامعه به کارت ملی است و شماره ملی عددی غیرتکراری است و برای هر نفر یک شماره ملی در نظر گرفته شده است، تمام دستگاه‌هایی که در حال خدمات‌دهی به مردم هستند براساس شماره  ملی افراد را شناسایی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مهلت اعلام ثبت ولادت ۱۵ روز و مهلت ثبت فوت ۱۰ روز است، گفت: دانش پزشکی و زایشگاه مستقل در شهرستان اجازه نمی‌دهد تا ولادت در منزل یا حتی در روستا انجام شود و کلا متمرکز در بیمارستان است.

خواجه افزود: تمام ثبت ولادت‌ها به موقع انجام می‌شود و کمتر از یک درصد ولادت‌های به موقع ثبت نمی‌شود بنابراین از بخشداران انتظار داریم که ثبت فوت را به موقع به اداره ثبت و احوال اطلاع‌رسانی کنند.

رئیس اداره ثبت احوال دشتی گفت: سال ۹۲ جمعیت شهرستان دشتی ۸۰ هزار و ۲۱۳ نفرب وده که ۴۹ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۶۸ درصد در مناطق شهری و ۳۰ هزار و ۹۳۶ نفر معادل ۳۲ درصد در مناطق روستایی ساکن هستند.

وی با بیان اینکه نرخ ولادت شهرستان دشتی درسال ۹۲ پنج واحد بالاتر از نرم بین‌المللی است، ادامه داد: نرخ ولادت شهرستان دشتی با توجه به سیاست‌های افزایش جمعیتی که در دستور کار دولت و برنامه‌ها قرار دارد خوشبختانه نرخ قابل قبولی است زیرا نرم بین‌المللی از هر هزار نفر در ولادت بین ۱۶ تا ۱۸ نفر است، این در حالی است که شهرستان دشتی در سال ۹۲ از هر هزار نفر ولادت از ۲۳ و ۲۴ دهم درصد تولید نسل داشته است و این نشان از رشد ازدواج و زاد و ولد می‌دهد.

خواجه افزود: در سه ماهه سال جاری نرخ ولادت شهرستان دشتی ۲۱ و یک دهم در هر هزار نفر است در صورتی که نرخ استان ۱۷ است و شهرستان دشتی از این حیث چهار واحد با استان اختلاف دارد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه نرخ فوت در دشتی پایین آمده و این نشان از ارتقا سطح بهداشت در این شهرستان است که به طور مثال در سه ماهه سال ۱۳۹۳ تعداد ۸۹ واقعه وفات به ثبت رسیده که نسبت به مشابه سال گذشته ۱۲ و هشت دهم درصد کاهش پیدا کرده است.

 

[information]شبکه خبربوشهر[/information]

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز