اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶
خانه » اقتصادي » راهکارهای حل بیکاری و تورم در دولت جلیلی تشریح شد
راهکارهای حل بیکاری و تورم در دولت جلیلی تشریح شد

راهکارهای حل بیکاری و تورم در دولت جلیلی تشریح شد

مسعود درخشان عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و اقتصاددان برجسته کشور با تشریح راهکارهای دولت جلیلی برای حل بیکاری و تورم گفت: مشکلات ساختاری که با آن مواجه هستیم ناشی از وابستگی چندین ساله کشور به درآمدهای نفتی است.

به گزارش نگین جنوب، نشست طرح و تبیین برنامه‌های اقتصادی سعید جلیلی صبح امروز در دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی با همت حامیان دانشجویی این کاندیدای ریاست جمهوری و با حضور هیئت اقتصادی این کاندیدا که در صدر آنها مسعود درخشان عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و متولی تدوین برنامه اقتصادی جلیلی به همراه روستا آزاد دانشگاه صنعتی شریف، مهدی زریباف پژوهشگر اقتصاد اسلامی، اسکندری و رزاقی به عنوان کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

درخشان با اشاره به اینکه اقتصاد کشور در مرحله بحرانی به سر می‌برد و باید این واقعیت را بپذیریم اظهار کرد: بسیاری از کاندیداها درصدد هستند که با یکی دو طرح ضربتی مسائل چالشی همچون تورم و بیکاری را کنترل کنند یا با جلوگیری از نقدینگی، سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه کوتاه‌مدت را ارتقاء دهند که تمامی این موضوعات جریاناتی فرعی است در حالیکه معضلات اقتصاد در حال حاضر عمیق‌تر از اینگونه اظهارنظرات است.

وی عنوان کرد: چندسالی می‌شود که سیاست استکبار جهانی علیه ایران در حوزه اقتصاد شکل گرفته که رویه‌ای برنامه‌ریزی شده در این موضوع را به ترسیم درآورده است. در حالیکه ما در داخل کشور کمترین توجه را به این موضوع داریم.

این استاد اقتصاد با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور بیمار است، ابراز کرد: بسیاری اوقات شنیده می‌شودکه مشکلات ساختاری اقتصاد را ناشی از موضوعاتی مطرح می‌کنند که شاید با برنامه‌ریزی‌های کوتاه و میان مدت نیز بشوند آنها را حل کرد اما مشکلات ساختاری که با آن مواجه هستیم ناشی از وابستگی چندین و چندساله کشور به درآمدهای نفتی است.

او ادامه داد: متاسفانه در چنین شرایطی با توسعه روزافزون شهرهای بزرگ نیز شاهد هستیم که رفاه‌زدگی رفته‌رفته به فرهنگ تبدیل می‌شود در حالیکه در شرایط بحران اقتصادی حرکت به سمت رفاهیات چندان مورد پسند نخواهد بود و ما در دولت آینده مانع از حرکت اقتصاد به بیراهه خواهیم شد که البته این به منزله جلوگیری از رفاه مردم نیست اما جلوی بسیاری از موضوعاتی که در ارتباط با رفاه‌زدگی است ایستادگی می‌کنیم چرا که اقتصاد کشور در اولویت برنامه‌های آینده است.

درخشان همچنین عدم دستکاری اقتصاد بیمار را از جمله موضوعات دیگر مطرح کرد و گفت: وظیفه یک اقتصاد‌دان همچون پزشکی است که با بیماری مواجه شده و در این شرایط که بیمار در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد نباید وضعیت را بدتر کند بلکه باید دنبال راهکاری برای بهبود بیمارش باشد؛ ما نیز در جایگاه اقتصادی خود به منزله پزشک اقتصاد هستیم و با برنامه‌های خود نباید وضعیت اقتصاد را بحرانی‌تر از حال حاضر کنیم اما مسلما باید بدانیم دولت آینده وارث اقتصادی است که رفاه‌زدگی از اهداف برخی مسئولان آن در صدر کشور به حساب می‌آید و باید دولت آینده با هوشیاری جلو چنین رویه‌ای را گرفته تا وضعیت بیمار اقتصادی تشدید نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه استکبار جهانی از این وضعیت بیماری اقتصاد ما تا حال حاضر بسیار بهره برده است، اذعان کرد: ۷ ماه پس از پیروزی انقلاب شاهد بودیم که تحریم‌ها علیه کشور ما شکل گرفت اما امروزه آن را به موضوعات هسته‌ای ارتباط می‌دهند که در عمل هیچ ربطی به بحث هسته‌ای ندارد.

وی گفت: در شرایط تحریم کنونی علاوه بر اینکه فشار بر درآمدها با توجه به اینکه محدودیت صادرات ایجاد شده، وجود دارد در حوزه هزینه‌کردها نیز با توجه به اینکه جلو بسیاری از واردات به کشور گرفته شده یا آنکه هزینه‌ها به قدری بالا رفته که به صرفه نیست که تولیدکنندگان و واردکنندگان کالایی را تولید یا وارد کنند و از این جهت در وضعیت خوبی به سر نمی‌بریم.

او ادامه داد: در این شرایط فساد از درون کشور شروع به شکل گرفتن می‌کند و کلا نمی‌شود که وضعیت اقتصاد به اینگونه باشد و هسته‌های فساد در آن وجود نداشته باشد و در راستای این موضوع باید گفت که رویداد ۳ هزار میلیارد تومانی بخش کوچکی از این هسته‌های فاسد بود موجب شده اقتصاد کشور دچار تکان شود.

درخشان با بیان اینکه اگر چنین فسادی ادامه پیدا کند موجب ترویج آن در قوه مقننه و امور فرهنگی کشور نیز خواهد شد، اذعان کرد: خوشبختانه در حال حاضر به این مرحله نرسیده‌ایم چرا که این مرحله به منزله انتهای خط است اما اگر بخواهیم طبق همین رویه پیش رویم طی یک فرآیند ۱۰ تا ۱۵ ساله دیگر چیزی از نظام جمهوری اسلامی باقی نخواهد ماند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصاد در حالی به سر می‌برد که باید یک اسکن یا MRI قوی روی آن انجام شود، گفت: اقتصاد به مرحله جراحی سنگینی رسیده است اما در این شرایط عده‌ای از کاندیداها می گویند می‌خواهیم شرایط را گل‌وبلبل کنیم و با شعارهایی عوام‌فریبانه از این دست به دنبال طرح برنامه و دیدگاه‌های خود هستند اما به صراحت می‌گویم هیچکس جز یک دولت با ویژگی‌های خاص نمی‌تواند جلو چنین رویه‌ای را بگیرد.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه تا حال حاضر هیچ حمایتی از کاندیدایی خاص در دوره‌های انتخابات ریاست جمهوری نداشته‌ام، تصریح کرد: الان هم که وارد حمایت از دکتر جلیلی شده‌ام تنها با تکیه بر دانش چندساله خود این کار را کرده‌ام چرا که در وضعیت اقتصادی حال حاضر نیازمند دولت ویژه‌ای هستیم تا بتوانیم بر مشکلاتی از  قبیل بیکاری و تورم فائق آییم.

او با بیان مثالی درباره مشکل بیکاری گفت: در کتاب‌های درسی گفته می‌شود برای رفع بیکاری باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد اما در مرحله بعد به دانش فنی نیاز خواهد بود تا از این سرمایه‌گذاری به نحواحسن استفاده کند اما وقتی پرسیده می‌شود که آیا بیکاری تنها با همین ۲ مرحله قابل برطرف شدن است گفته می‌شود مدیریت و سرمایه‌گذاری خارجی نیز باید به این مراحل پیوند بخورد تا بتواند مشکل را مرتفع بسازد.

وی ادامه داد: حال با وضعیت حال حاضر که کشورهای سلطه‌گر ما را با وضعیت تحریم روبرو کرده‌اند چطور می‌شود از سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کرد؟! برخی می‌گویند اگر مواضع، اهداف و آرمان‌هایتان دست بردارید آنها حاضر می‌شوند تحریم‌ها و مشکلاتی از این دست را کم کنند و این سخن در صحبت بسیاری از کاندیداها نیز به چشم می‌خورد که در عمل دیدی غیر منطقی است.

درخشان با اشاره به اینکه تنها رعایت چند پارامتر جوابگوی مشکلات پیچیده‌ای چون بیکاری نخواهد بود ابراز کرد: برخی بر این باورند که با سرمایه‌گذاری‌های زودبازده اشتغال ایجاد کنند در حالیکه عنوان زودبازده یعنی کاهش بهره‌وری به طرز چشم‌گیر اما با این حساب اگر باز هم مبنا را سرمایه‌گذاری‌های زودبازده بگذاریم در یک رویه خیلی ساده سطحی از بیکاران را مشغول به کاری می‌کنیم که در عمل موجب کاهش بهره‌وری در کل خواهند شد اما کار به همین جا ختم نمی‌شود زیرا وقتی فردی مشغول فعالیت کاذب می‌شود بالافاصله به دوستان و آشنایان خود نیز اطلاع می‌دهد تا آنها را در جریان چنین مشاغلی قرار دهد و آنها نیز از محل سکونت خود در شهرها و استانهای همجوار کلانشهرها به سمت شهرهای بزرگ می‌آیند و این موجب می‌شود که سطح جدیدی از بیکاری مجددا جایگزین سطح قبلی شود که برای آنها کار تعریف گردد.

این استاد دانشگاه افزود: در واقع با ادامه چنین رویه‌ای ساختار نظام سیاسی نابود خواهد شد و از این حیث باید زودتر جلو برخی اقدامات اتخاذ شده از سر ناچاری گرفته شود تا بشوند ساختار اقتصاد را بر اصول حاکم بر آن مقاوم‌سازی کرد.

درخشان با اشاره به اینکه گفته می‌شود در برنامه اقتصادی جلیلی تاکیدی بر استفاده از تجهیزات نوین دیده نشده است، اظهار کرد: برای رفع بیکاری گفته می‌شود که باید سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گیرد که در مراحل بعدی به سرمایه‌گذاری‌های سنجیده اشاره می‌شود و منظور ارتقای کیفیت در تولید محصولات و کالاهاست تا بتوانیم نگاه صادراتی نیز داشته باشیم اما در مرحله انتهایی که سرمایه‌گذاری به بار خواهد نشست کارشناسان و متخصصان علم اقتصاد می‌گویند برای کاهش هزینه و ارتقای بهره‌وری باید از تجهیزات نوین و پیشرفته استفاده شود که در حال حاضر ما وابستگی کامل به تجهیزات نوین داریم.

و همچنین در پاسخ به سوالاتی از سوی دانشجویان مبنی بر اینکه گفته می‌شود که دولت جلیلی با استفاده از تکنولوژی‌های نوین بیگانه است گفت: ما معتقدیم استفاده از این تجهیزات سرمایه را جایگزین کار می‌کند هر چند که ارتقای بهره‌وری را به دنبال دارد.

او ادامه داد: به هیچ عنوان با علم و دستاوردهای آن مخالف نیستیم اما زمانی که زمینه‌های استفاده از تکنولوژی شکل نگرفته باشد استفاه از آن تنها موجب بیکاری خواهد شد و با توجه به این  که ظرف ۴ سال آینده نمی‌توانیم در حوزه تولید تجهیزات اقدامی خاص را انجام دهیم.پس با این حساب باید اولویت خود را بر موضوعات دیگر متمرکز کنیم اما باید آثار استفاده از تجهیزات پیشرفته را نیز مدنظر قرارداده و برنامه‌ریزی‌های آتی خود را با در نظر گرفتن چنین مولفه‌هایی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که ویژگی دولت آینده جلیلی چیست که در دیگر دولت‌ها دیده نمی‌شود گفت: به عقیده من نیازی که اکنون انقلاب اسلام دارد توسط جلیلی قابل پاسخگویی است که این موضوع با توجه به دیدگاه‌های جلیلی موجب هماهنگی نظام سیاسی با رهنمودهای دینی و مقام معظم رهبری می‌شود که در نهایت هم‌افزایی را با تکیه بر نیروهای انقلابی موجود در جامعه و با تکیه بر توده‌های مردم شکل می‌دهد.

درخشان با تاکید بر اینکه باید ظرفیت‌ها آزادسازی شود گفت: متاسفانه در اقتصاد کشور شاهد هستیم اتفاقاتی از دیرباز تاکنون شکل گرفته که بر مبنای آن تا حال حاضر نتوانسته‌ایم در حوزه علمی و یادگیری چیزی به اندوخته‌های خود بیفزاییم چرا که به عنوان مثال در پارس‌جنوبی که بزرگترین میدان نفتی دنیاست از ۲۴ فازی که برای آن در نظر گرفته شده ۳ فاز را با کمک خارجی‌ها به بهره‌برداری رساندیم اما دقیقا زمانی که آنها با توجه به تحریم‌ها از همکاری با ما دست کشیدند متوجه شدیم که هیچ چیز از آنها یاد نگرفته‌ایم تا بتوانیم مراحل بعدی را خود توسعه دهیم.

وی اظهار کرد: در دولت جلیلی تکیه بر توده‌های مردم خواهد بود تا مشکلات ساختاری و بزرگی همچون اقتصاد بیمار رفع شود و در سایر توسعه نامتوازن نیز بهبود یافته تا دیگر شاهد این نباشیم که در یک شهر فرش گل انداخته می‌شود و در دیگری فرشی نیست که بخواهند پهن کنند.

تدوین کننده برنامه اقتصادی کاندیدای یازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری درباره نگاه جلیلی به مقوله نرخ ارز عنوان کرد: مسلما در ارتباط با نرخ ارز باید سیاست‌های مقامات پولی کشور در جهتی باشد که اطمینان‌خاطر برای سرمایه‌گذاران ایجاد شود و فضای سفته‌بازی در کشور کاهش یابد اما مسلما این نرخ نباید ثابت باشد چرا که تابع اوضاع داخلی و احوالات بین‌المللی است اما باید از طرفی دیگر نیز به گونه‌ای تغییر کند که امنیت خاطر برای تولیدکنندگان را به ارمغان آورد.

او همچنین درباره سیاست‌ هدفمندی یارانه‌ها نیز اذعان کرد: پرداخت یارانه در کشورهای مختلف امری جاافتاده و منطقی است و در اتحادیه اروپا نیز شاهد هستیم به بخش کشاورزی یارانه‌های کلانی به صورت سالیانه اختصاص داده می‌شود و همچنین در بخش انرژی‌های تجدید ناپذیر یارانه‌هایی تعلق می گیرد که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ بالغ بر ۲۴۰ میلیارد دلار در سال یارانه به بخش‌های از این دست اختصاص داده شود و البته پرداخت یارانه از منظر تئوری‌های اقتصادی نیز دارای مجوز است و دولت‌ها می‌توانند بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

درخشان گفت: اصل باید هدفمندسازی باشد و یارانه در این راستا یکی از مهمترین نقش‌ها را ایفا می‌کند و به همین منظور دلیل ایجاد اختلال در روند هدفمندسازی این بود که پرداخت یارانه به بخش‌های در نظر گرفته شده مغفول ماند و باعث شد تا آثار بدی به دنبال داشته باشد. اما قطعا در دولت اینده اصلاحیه بر روی این قانون انجام خواهد گرفت تا مقوله اقتصاد از وضعیت تضعیف خارج شود.

در این مراسم زریباف نیز به برخی سرفصل‌های برنامه اقتصادی جلیلی اشاراتی داشت و برخی راهبردهای اجرایی کوتاه و بلند مدت را مرور کرد./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز