اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
خانه » سياسي » رضایی:باید پای نفت را از اقتصاد بیرون کشید/ غرضی:باید محکم به تولید بچسبیم
رضایی:باید پای نفت را از اقتصاد بیرون کشید/ غرضی:باید محکم به تولید بچسبیم

رضایی:باید پای نفت را از اقتصاد بیرون کشید/ غرضی:باید محکم به تولید بچسبیم

کاندیدای انتخاباتی ریاست جمهوری معتقد است: باید پای نفت را از اقتصاد ایران بیرون کشیده و نقش مردم را در اقتصاد تقویت کنیم تا بتوان در اقتصاد تحول جدی به وجود بیاورد.

به گزارش نگین جنوب، در ادامه برنامه مناظره‌های انتخاباتی، محمد غرضی با بیان اینکه بنده به مدت ۴ سال وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران بودم و در این باره این چند کلمه را عرض می‌کنم، گفت: در دولت دفاع، هزینه کشور به سالی ۱۵میلیارد هزار دلار رسید و این هزینه در دولت سازندگی به ۱۸ هزار میلیارد دلار رسیده و همین هزینه در دولت اصلاحات به ۲۸ هزار میلیارد دلار رسید.

وی افزود: اما در دولت اخیر که درآمد سنگینی حاصل شد، تقریبا اکثریت قریب به اتفاق این هزینه صرف واردات شد و کم‌کم به این نتیجه رسیدند که هزینه کشور به صد هزار میلیارد دلار رسیده و اگر جلوی آن را بگیریم، کشور دچار مشکل می شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اگر در دولت اصلاحات که ۲۸ هزار میلیارد دلار هزینه کرده‌ایم، سالانه ۵ تا ۱۰ درصد تورم را حساب کنیم، به ۳۵ هزار میلیارد دلار می‌رسد و این میزان در اقتصاد کشور مبلغ زیادی نیست و قابل تحصیل از طریق منابع فروش نفت و هم از طریق منابع غیرنفتی است و ما باید در این مقطع به تولید محکم بچسبیم، تا احتیاجی به دلار اضافی نداشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه مناظره، قرعه به نام محسن رضایی افتاد  و وی در پاسخ به پرسش که نظر شما در خصوص اقتصاد بدون نفت چیست؟ پاسخ داد این مورد را تهدید می‌دانم و نمی‌توانیم بگوییم که تهدید نیست. ولی این تهدید را انشاءالله به فرصت تبدیل می‌کنیم. راه تبدیل این تهدید به فرصت این است که دولت را از اقتصاد بیرون بکشیم و مردم را بطور واقعی در اقتصاد فعال کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: پروژه‌های بسیاری زیادی و درآمدزایی در حال حاضر در استان‌های کشور وجود دارد که دولت به آنها توجه نمی‌کند؛ بطور مثال۱۵ سال است که رهبر انقلاب در خصوص  ۸۰۰ هزار هکتار از زمین‌های خوزستان دستور دادند و یا از بازارچه‌های مرزی استان‌های مرزی و یا کشاورزی از چای گیلان تا مرکبات سراسر استان‌های کشور داریم، نشان دهنده آن است که یک ظرفیت بزرگ اقتصادی داریم.

رضایی با اشاره به موضوع درآمد نفتی دولت گفت: انشاءالله از روش‌های فوق می‌توان پای نفت را از اقتصاد ایران بیرون کشیده و نقش مردم را در اقتصاد تقویت کنیم تا بتوان در اقتصاد تحول جدی به وجود بیاورد.

وی با اشاره به سخنانش در گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی و گردشگری ارز‌آور و انضباط مالی را در آنجا تبیین کردم؛ به این علت که یک میلیون بشکه نفت داریم که به فروش نمی‌رسد، در یکی دو سال اول از طریق پالایشگاه‌های موبایلی که از خارج وارد خواهیم کرد و در داخل نیز نمونه‌هایی وجود دارد که آنها را تکثیر و گسترش می‌دهیم، ظرفیت بزرگی از فرآورده‌های غیرنفتی به وجود می‌آوریم که آن را به دیگر کشورها صادر خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامعلی حداد عادل نیز در همین خصوص گفت: ملت ایران بداند که می‌توانیم بدون وابستگی به نفت اقتصاد خوبی داشته باشیم.

وی با بیان ارقام و آماری اظهار داشت: کل واردات کشور در سال گذشته، ۵۳٫۳ میلیارد دلار  و صادرات غیرنفتی ۳۲٫۴ میلیارد دلار بود و ما ۳۰درصد از مبلغ کل واردات را به واردات کالاهای واسطه‌ای اختصاص داده‌ایم که برای کشور مفید بوده است. اما ۸ میلیارد دلار آن به واردات گروه ۹ و ۱۰ اختصاص یافته یعنی کالاهای عمدتا تجملی مانند خودروهای لوکس و گرانقیمتی بوده که در خیابان‌ها  مانور تجمل می‌دهند و وارد نشدن آنها هیچ لطمه‌ای به اقتصاد کشور نمی‌زند و ۸ میلیارد دلار اینگونه به هدر رفته است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۱۵ میلیارد دلار به واردات کالاهای دیگر گروه‌ها اختصاص یافته که اگر ۸ میلیارد دلار کالاهای لوکس را حذف کنیم و ۱۵ میلیارد دلار را به ۱۰ یا ۱۱ میلیارد دلار برسانیم، فقط ۱۱ میلیارد دلار عدم موازنه بین صادرات غیرنفتی و واردات به وجود می‌آید. می‌توانیم این میزان را از سایر راه‌ها از جمله نفت و یا کشاورزی جبران کنیم.

حداد عادل در تشریح چگونگی درآمدزایی از طریق کشاورزی اظهار داشت: یک روستایی در اطراف ‌آزادشهر بدون اینکه دیناری از دولت پول گرفته باشد، ۶۰ هکتار زمین را در روستای رامیان زیر کشت زعفران برده است. مشاهده می‌کنیم که چه ظرفیت عظیمی در کشاورزی وجود دارد؛ ما می‌توانیم بدون نفت هم زندگی کنیم به شرطی که جلوی بلبشوی واردات را گرفته و انضباط اقتصادی را تامین کنیم.

به خبرگزاری گزارش تسنیم، در ادامه مناظره، محمدباقر قالیباف برای پاسخ به این سوال که “گام‌های عملی دولت شما برای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و بهبود فضای کسب و کار چیست؟”، پشت تریبون قرار گرفت.

وی در این زمینه گفت: برای رونق کار، همانطور که در برنامه‌هایم اشاره کرده‌ام و انشاءالله آن را در فرصت مناسب توضیح خواهم داد، برنامه ۲ ساله داریم اما در بحث مربوط به تولید و پرداخت سهم تولید از یارانه‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما نقدینگی را هدایت می‌کنیم چرا که امروز این نقدینگی در جامعه رهاشده است و ما نقدینگی را به جهت اولویت‌هایی که مد نظر داریم، می‌بریم و سفته‌بازی را از سطح مسائل اقتصادی جامعه جمع‌آوری می‌کنیم.

قالیباف اضافه کرد: به بانک مرکزی استقلال می‌دهیم تا این ۶ برابر شدن نقدینگی را دیگر شاهد نباشیم تا بانک مرکزی به درستی وظیفه خودش را انجام داده و در سیاست‌ها، ثبات به وجود می‌آوریم و نباید هر هفته و یا هر ماه مصوبات را عوض کنیم، پس باید یک بازبینی در حوزه توزیع کالا و خدمات ایجاد و به شبکه توزیع توجه کنیم.

وی تصریح کرد: کاهش فشار تحریم را در اولویت تمامی اولویت‌ها مورد توجه قرار می‌دهم و نکته دیگر اینکه برای دهک‌های پائین جامعه، سیاست‌های جبرانی از جمله بیمه پیش‌بینی می‌کنیم، در  این بخش دارای اشکال جدی هستیم و در حوزه بیمه و سلامت و تحصیل یک عده‌ای از دهک‌های پایین جامعه هستند که تحت پوشش قرار دارند، باید به این علت که حرف از عدالت زدیم، باید همه دهک‌ها را مورد توجه قرار دهیم.

قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: کیفیت  را در کالاها بالا می‌بریم اما نکته مهمتری که قصد دارم در این بخش به آن اشاره کنم، این است که باید بتوانیم شبکه توزیع و به خصوص در مورد کالاهای اساسی در شرایطی که در تحریم هستیم را ایجاد کنیم و باید این کار را در اولویت قرار دهیم؛ به طور مثال در بحث کشاورزی، باید ضمانت در کالاهای مهم به وجود بیاوریم که در حال حاضر این گونه نیست.

وی همچنین اظهار داشت: اگر به آمار سال گذشته نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که حدود ۴۸ درصد از مواد غذایی که باید به ازای هر فرد ۲۴۰۰ کیلو کالری در روز باشد، بالغ بر ۱۳۰۰ کالری در ۶ قلم مانند شکر، برنج، گندم، روغن وارد کردیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامعلی حداد عادل نظرش را در خصوص سخنان قالیباف بیان کرد و در این زمینه اظهار داشت: برای رونق‌بخشی به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی باید از وضع موجود آسیب‌شناسی کنیم چرا که با آسیب‌های ساختاری مواجهیم و سیاستگذاری اقتصادی کشور نیز آسیب‌رسان است البته فشار خارجی و تحریم نیز وجود دارد.

وی افزود: می‌توانیم با اصلاح ساختاری و اصلاحات، سیاستگذاری به تولید کمک کنیم که به عنوان نمونه می‌توانیم به یکی از اقداماتی که در مجلس هفتم که ریاست آن برعهده بنده بود، اشاره کنم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع سهمیه‌بندی بنزین اضافه کرد: روزانه ۷۰میلیون لیتر بنزین در سال ۸۵ در کشور مصرف می‌شد که از این میزان ۴۰ میلیون لیتر به صورت روزانه در داخل کشور تولید می‌شد و ۳۰ میلیون لیتر از آن را وارد می‌کردیم.

وی همچنین اظهار داشت: دشمن با استفاده از واردات ۳۰ میلیون لیتر بنزین در روز طمع کرد تا ما را تحریم  بنزین کند اما در مجلس هفتم با کار سنگین و دقیقی که انجام شد، توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و امروز صادرکننده بنزین باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی نیز در ادامه مناظره درباره حمایت از تولید ملی گفت: بحث مهم این است که تولید ملی را مهم بدانیم؛ یک زمانی در دولت‌های قبل  این بحث عنوان می‌شد که اگر موردی صرفه اقتصادی نداشته باشد، نمی‌خواهیم آن را تولید کنیم، مانند بنزین که شامل حال این مسئله شده بود و یا اینکه از  واردات کالاهای خارجی که با تولید داخل رقابت می‌کنند، حمایت کنیم و حتی فراتر اینکه برای کالاهای وارد شده در رسانه ملی تبلیغات کنیم که در این صورت طبیعی است، به تولید ملی ضربه وارد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید نگاه‌مان اینطور باشد، اظهار داشت: تولید ملی باید حمایت شود و حتی‌الامکان در مسائلی که واردات داریم، باید تا جایی که ممکن است اگر کالایی در داخل کشور تولید می‌شود، از آن حمایت کنیم و از آن مهمتر اینکه باید تولیدکنندگان داخلی فرجام تولیدات‌شان را مشخص کنیم.

جلیلی تصریح کرد: شب گذشته در روستایی بودم که یک خانومی قالی می‌بافت، قالیباف بود؛ دغدغه وی این بود که دولت به وی کمک کند تا در بازارهای اروپایی فرشی که بافته است را بفروشد. اگر فرجام و بازار تولید مشخص باشد، برای تولید ظرفیت ایجاد می‌شود و تولید کنندگان انگیزه پیدا می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه مناظره، محمدرضا عارف نظراتش را در خصوص تولید ملی بیان کرد و طی سخنانی در این باره اظهار داشت: همانطور که اشاره شد، مهمترین کار، ثبات اقتصادی است که باید با اصلاح ساختاری، زمینه و بستر این مورد فراهم شده و با استفاده از کارشناسان زبده در بخش‌های مختلف با ثبات تصمیمات روبرو بشویم.

وی با بیان اینکه سهم تولید از هدفمندکردن یارانه‌ها پرداخت نشده است، گفت: باید هر چه زودتر سهم ۳۰درصدی تولیدکنندگان از هدفمند کردن یارانه‌ها پرداخت شود تا انشاءالله شاهد رشد تولید باشیم.

عارف، مهمترین مسئله در بحث کشاورزی را خرید تضمینی محصولات دانست که در سال‌های گذشته مورد بی‌توجهی قرار گرفته است و اظهار داشت: قیمت خرید کالاها در داخل کشور با قیمت کالاهای وارد شده قابل قیاس نبوده و این باعث شده که با وجودی که در سال ۸۳ در تولید گندم خودکفا شدیم، اما در سال گذشته، ۶٫۷ میلیون تن گندم وارد کشور کردیم، حدودا ۲٫۶ میلیون دلار صرف واردات این میزان از گندم شده است.

وی ادامه داد: باید مشکلات کشاورزان از جمله بیمه محصولات را برطرف کنیم و علاوه بر آن بحث بیمه خود کشاورزان نیز مطرح است که باید آن را مورد توجه قرار داد و مشکلات معیشتی آنها را حل کنیم.

عارف، بیمه بیکاری را از دغدغه‌های کارگران عنوان کرد و گفت: باید آنها را تشویق کنیم تا به تولید بیشتری بپردازند و مسئله مهمی که باید مورد توجه قرار دهیم، بحث کسب و کار خانگی است چرا که حدود ۱۸ میلیون زن خانه‌دار داریم که می‌توانند با کمک‌های اولیه کشور به کسب و کار خانگی بپردازند و به خصوص با بیمه کردن زنان می‌توانیم در خانه‌ها با افزایش تولید روبرو شویم./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز