انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه » استان ها » جنوبي » بوشهر » رونمایی از فیلم” خانه من، بنک” اثر ایمان حاجی زاده
رونمایی از فیلم” خانه من، بنک” اثر ایمان حاجی زاده

رونمایی از فیلم” خانه من، بنک” اثر ایمان حاجی زاده

فیلم ” خانه من، بنک” اثر ایمان حاجی زاده در سالن فرهنگ و ارشاد کنگان رونمایی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که پخش فیلم ” خانه من، بنک” با یک روز تاخیر رونمایی شد، مورد استقبال خوبی قرار گرفت و حضور تنی چند از مسئولان شهر کنگان و بنک و همچنین شور و شوق حاضرین در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، نشان از اهمیت و شناخت فرهنگی آنان بود.

متاسفانه برخی دیگر از مسئولان که برای روز قبل برنامه ریزی کرده بودند، نتوانستند در این جمع حضور یابند.

فیلم “خانه من بنک” که به هزینه شهرداری و شورای شهر ساحلی بنک تولید شده، با نگاهی تازه وارد فرهنگ، رسومات و زندگی مردم بنک شده است.

این مستند که به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است، به مانند فیلم های قبلی ساخته حاجی زاده در جشنواره های جهانی مختلف شرکت خواهد کرد.

نظر به اینکه هیچ اثری کامل و صد درصد نیست ولی این فیلم تا حدود زیادی توانسته به خوبی شناخت، ثبت، ماندگاری اصالت ها، رسوم، گویش، سبک زندگی ساده و صمیمی مردم و در کل ارزش های فرهنگی مردم شهر بنک را به تصویر بکشد.

نقش مرد و زن که پا به پای هم کار می کنند و با آن بضاعت و سختی های زندگی، بسیار سرخوش و صمیمی در کنار هم، در جایی بنام بنک زندگی می کنند را می توان از نکات برجسته این فیلم عنوان کرد.

به گفته ایمان حاجی زاده این فیلم از شهر کوچکی بنام بنک برای نمایندگی فرهنگی ایران بزرگ تولید شده که در مجامع مختلف رسمی و بین المللی قابل ارائه است.

با هجوم خرده فرهنگ های مختلف از جای جای کشور به منطقه، در دهه های آینده شاهد ارزش های بیشتر این کار و کارهای اینچنینی خواهیم بود و قطعا به آن رجوع می کنیم.

امید می رود که این تولید فرهنگی شهرداری و شورای شهر بنک به یک عادت برای دیگر مسئولین و مردم نیز تبدیل شود تا بتوانیم از ظرفیتی بنام ایمان حاجی زاده(کارگردان، فیلمساز، نویسنده و تهیه کننده  بومی شهرستان کنگان) به خوبی استفاده کنیم و نام و فرهنگ مان را در نقاط مختلف جهان منتشر کنیم.

به جرات می توان گفت که حمایت مالی در زمینه های فرهنگی و به خصوص ساخت فیلم های اینچنینی، هزینه کردن نیست، بلکه سرمایه گذاری برای حفظ و گسترش سرمایه های اصیل و فرهنگی مردم است.

توفیقات گذشته ایمان حاجی زاده بر کسی پوشیده نیست. وی در جشنواره ها و کشورهای زیادی، ایران را در گردهمایی های فرهنگی سینمایی، نمایندگی کرده که البته مستندات آن نیز در مطبوعات و سایت های معتبر سینمایی کشور قابل پیگیری است.

شهردار بنک در گفتگو با  خبرنگار مهر در خصوص تولید این فیلم اظهار داشت: هدف از حمایت مالی شهرداری از ساخت این فیلم، معرفی فرهنگ و اصالت های ریشه ای مردم شهر بنک در سطح منطقه و فرا منطقه بوده است.

حسین صفایی خاطرنشان کرد: از طرفی دیگر تقویت نیروهای بومی که استعداد و توانایی بالایی در حوزه های هنری دارند ما را بر آن داشت تا به ایمان حاجی زاده، فیلمساز و کارگردان بومی خود اعتماد نماییم.

ایمان حاجی زاده ضمن قدر دانی از زحمات و حمایت مالی شهرداری بنک در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام امادگی کرد: در یک نشست تخصصی این فیلم مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا چنانچه سوالاتی در ذهن بینندگان این فیلم بوده پاسخ داده شود و جنبه های مختلف این فیلم مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

وی که کارشناس کارگردانی هنرهای نمایشی است، افزود: این فیلم بحث ثبت اصالت­های فرهنگی و سنتی مردم منطقه را در خود جای داده است.

وی عنوان کرد: این فیلم، شکوه زندگی در بین مردمی با صفا مهربان که به داشته های خود در این جغرافیا عشق می ورزند و با درک زیبایی زندگی در بنک، خدا را سپاسگزاری می کنند را نیز نشان می دهد.

حاجی زاده گفت: زیبایی شناسی بنک از جنبه های مختلف از قبیل جاذبه های طبیعی مانند منطقه کوهستانی و جاذبه های ساحلی بنک، عادات و رسوم کهن این مردم، زبان شناسی، آواها و موسیقی فولکور و آیین های مذهبی و مراسم شادی آور در این شهر ساحلی از نکات برجسته این فیلم به شمار می رود.

این فیلمساز خاطرنشان کرد: اگر از این نگاه فیلم را ببینیم بر این نکته صحه خواهیم گذاشته که فیلم “خانه من، بنک” اثری قابل احترام در باره مردم شناسی و بومی شناسی مردم بنک است.

این فیلم قبل از حضور در جشنواره های بین المللی در یک اقدام پسندیده، توسط فیلمساز آن و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، برای مردم منطقه به نمایش گذاشته شد که خوشبختانه مورد استقبال خوبی نیز قرار گرفت.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز