عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶
خانه » آخرين اخبار » سیب‌زمینی رکورددار گرانی شد!
سیب‌زمینی رکورددار گرانی شد!

سیب‌زمینی رکورددار گرانی شد!

بررسی تغییر قیمت ۴۳ کالای اساسی طی یک سال گذشته تا ۲۴ خرداد امسال نشان می دهد که سیب زمینی با ثبت افزایش ۲۴۳.۵ درصدی رکورد دار میدان گرانی‌هاست.

به گزارش نگین جنوب و به نقل از تسنیم، بررسی قیمت کالاهای اساسی طی یک سال گذشته تا ۲۴ خرداد امسال بر اساس آمارهای بانک مرکزی نشان دهنده افزایش قیمت چند گروه کالایی است که مهترین آنها در حوزه لبنیات، حبوبات، میوه، سبزی‌های تازه، گوشت ، قند و شکر ، چای و روغن نباتی است.

لبنیات طی یک سال گذشته ۴۳٫۴ درصد، تخم مرغ ۹۵٫۶ درصد، برنج ۶۰٫۷ درصد، حبوب ۹۵٫۹ درصد، میوه‌های تازه ۳۴٫۲ درصد، سبزی‌های تازه ۶۳ درصد، گوشت قرمز ۵۳٫۵ درصد، گوشت مرغ ۹٫۳ درصد، قند و شکر ۴۰٫۵ درصد، چای ۱۰۰٫۵ درصد و روغن نباتی ۵۸٫۲ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.

به گزارش تسنیم، در بین ۴۳ کالای اساسی، سیب زمینی از گروه سبزی‌های تازه با ثبت ۲۴۳٫۵ درصد در صدر جدول گرانی‌ها قرار دارد.

* ریز گرانی‌ها تا ۲۴ خرداد از نگاه بانک مرکزی

بانک مرکزی در گزارش متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران هفته منتهی ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ اعلام کرد: در این هفته در گروه لبنیات بهای پنیر غیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل اندکی کاهش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

در هفته منتهی به ۲۴ خرداد ماه بهای تخم مرغ اندکی کاهش یافت و شانه‌ای ۷۲۰۰۰ الی ۹۳۰۰ ریال فروش می رفت. در گروه برنج نیز قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو اندکی افزایش یافت.

در گروه حبوب، بهای لوبیا چشم بلبلی نسبت به هفته قبل افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. همچنین در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری شلیل و شبرنگ عرضه نمی شد و سیب قرمز تخم لبنان و سیب زرد تخم لبنان عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان میوه و تره بار عرضه می شد.

میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه‌های تازه بهای سیب قرمز تخم لبنان، سیب زرد تخم لبنان و هندوانه افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه کاهش داشت. در گروه سبزی‌های تازه بهای خیار، سیب زمینی و سبزی‌های برگی افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه کاهش یافت.

در این هفته بهای گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ افزایش جزئی داشت و قیمت گوشت گوسفند بدون تغییر بود؛ در هفته مورد بررسی، بهای قند و روغن نباتی مایع اندکی افزایش ولی قیمت شکر کاهش جزئی یافت؛ بهای چای خارجی و روغن نباتی جامد در این هفته ثابت ماند.

* لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت پنیر غیر پاستوریزه معادل ۳ درصد کاهش داشت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود؛ بانک مرکزی البته گزارش داده که قیمت تخم مرغ ۹ درصد کاهش یافته است.

* برنج و حبوب

بانک مرکزی در ادامه این گزارش آورده است که در هفته مورد بررسی، در گروه برنج بهای برنج داخلی درجه یک و درجه دو به ترتیب معادل یک درصد و ۳ درصد افزایش داشت. در گروه حبوب نیز قیمت لوبیا چشم بلبلی معادل ۱٫۲ درصد افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه ثابت بود.

* میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد گزارش، در گروه میوه‌های تازه قیمت سیب قرمز تخم لبنان معادل ۷٫۹ درصد، سیب زرد تخم لبنان ۷٫۳ درصد و هندوانه ۱٫۵ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۵ درصد تا ۱۴٫۴ درصد کاهش یافت.

در گروه سبزی‌های تازه قیمت خیار معادل ۱٫۸ درصد، سیب زمینی ۸٫۳ درصد و سبزی‌های برگی ۵٫۳ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۳٫۶ درصد تا ۹٫۷ درصد کاهش یافت.

* گوشت قرمز و مرغ

بانک مرکزی در این گزارش همچنین اشاره کرده که در هفته مورد بررسی قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل ۷ درصد و گوشت مرغ ۵ درصد افزایش داشت و بهای گوشت گوسفند بدون تغییر بود.

* قند، شکر، چای و روغن نباتی

در هفته مورد گزارش، قیمت قند و روغن نباتی مایع هر یک معادل یک درصد افزایش ولی بهای شکر یک درصد کاهش داشت؛ قیمت چای خارجی و روغن نباتی جامد ثابت بود.

 

 

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز