آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » سید کوچک هاشمی زاده:تحصیلات حوزوی ندارم اما در حوزه تدریس می کنم
سید کوچک هاشمی زاده:تحصیلات حوزوی ندارم اما در حوزه تدریس می کنم

سید کوچک هاشمی زاده:تحصیلات حوزوی ندارم اما در حوزه تدریس می کنم

با شروع سال تحصیلی حوزه علمیه به سراغ سید کوچک هاشمی زاده استاد مجرب حوزه علمیه رفتیم و گفتگویی را با وی انجام دادیم که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

 

به گزارش نگین جنوب به نقل از  “سپاس” با شروع سال تحصیلی حوزه علمیه به سراغ سید کوچک هاشمی زاده استاد مجرب حوزه علمیه رفتیم و گفتگویی را با وی انجام دادیم که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

لطفا خود را معرفی کنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سید کوچک هاشمی زاده هستم متولد ۱۳۲۴ در شهر خورموج و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته زبان انگلیسی در سال ۱۳۵۴از دانش سرای عالی سابق که در حال حاضر به دانشگاه تربیت معلم معروف است گرفتم.

آیا تحصیلات حوزوی داشته اید؟

متاسفانه ندارم اما بدلیل علاقه شخصی و مطالعات جنبی و جانبی که از بدو کودکی در مکتب پدرم و در محضر ایشان هم به تحصیل قرآن و هم علوم دینی اشتغال پیدا کردم تا این لحظه خودم را در این راستا بیشتر فعالیت می کنم تا رشته تحصیلی تخصصی خودم و جالبه است که در همه کلاس ها وقتی صحبت از رشته تحصیلی من می شود خیلی ها تعجب می کنند چون رشته تخصصی ام زبان انگلیسی است و هیچ ارتباطی با رشته ادبیات عرب، فارسی و تاریخ اسلام ندارد. ولی خب عرض کردم چون از ابتدای زندگی در منزل کتاب تاریخ اسلام و همچنین با کتب دینی و قرآن سروکار داشتم همیشه محور مطالعاتم در این چرخه بوده است.

بعد از فارغ التحصیلی چه فعالیت هایی را داشته اید؟

بعد از فارغ التحصیلی در مرکز تربیت معلم به مدت ۱۲ سال مسئول بودم؛ همیشه مرا به عنوان فردی که در رشته تاریخ اسلام آشنایی دارد می شناختن. در حوزه علمیه نیز چهار سال پیش تدریس داشتم و درس هایی همچون تاریخ اسلام، روش قرآن، روش تحقیق و اخیراً هم تاریخ تشیع، تاریخ اسلام و تاریخ زندگانی پیامبر اسلام را تدریس می کنم.

IMG 0398

چه کتابهایی را تا به حال تالیف کرده اید؟

از سال ۴۶ من این علاقه را پیدا کردم که کلمات متشابه به ویژه لغات عربی را جمع آوری کنم و بر همین اساس یک فرهنگ ۶۰ جلدی را پایه گذاری کردم که بیش از ۴۰ سال است که روی این فرهنگ کار کردم و تا به حال هم چهار جلد آن تایپ شده است؛ فرهنگ لغات دشتی را در دست تهیه دارم که پیش نویس آن هم آماده است و چند حرف از آن هم تایپ شده که این هم ۱۵ جلد است و در مجموع این یک اثر تخصصی است بدین معنا که کلمات ریشه یابی شده وبا سایر گویش های کشور و سایر زبان های زنده دنیا و تطبیق داده شده است.

وی افزود: کتاب هایی از جمله مجموعه یادداشت ها که بیش از ۱۸ جلد است و هزار و یک معما و همچنین دفتر نوحه که حدود ۴۰۰ نوحه پامنبری در آن جمع شده، دفتر تعزیه و نقشی که تعزیه گردانان ایفا می کردند در از دیگر کتاب های من می باشد.

سه سفرنامه هم هست که مجموعه اولی مربوط به حج است در سال ۶۱ و دومی با عنوان توفیق مجدد در سال ۶۵ و نیز سفرنامه آلمان که حدود ۲۵ صفحه آن تایپ شده است و سه سفرنامه دیگر هم مربوط به عتبات عالیات است به عنوان دست نوشته های بنده و بر اساس تراوش ذهنی و فکری خودم نشات گرفته است. سیمای دشتی که مجموعه از اسناد و مکاتبات بزرگان منطقه است که مقداری از آن اسناد را هم برای وزرات امور خارجه و هم برای اداره کل اوقاف بوشهر که خواندنشان برای آنها مشکل بود من برای آنها بازخوانی و بازنویسی می کردم. در منزل هم کتابخانه ای ای دارم حدودا ۵۰۰۰ هزار جلد کتاب با هزار عنوان فرهنگ با زبان های مختلف که اینها برای صحت کار خودم است که بر آن اساس دارم کار می کنم.

IMG 0395

چه مقالاتی را تا به حال داشته اید؟

متاسفانه چون برای نوشتن مقاله وقت کمتری را پیدا می کردم ، تعداد سه مقاله در زمینه ریشه یابی واژه گان داشتم.

قرآن چه تاثیری در زندگی شما داشته است؟

من خودم معتقدم که هر کسی با قران آشنایی داشته باشد روزنه های شکوفا شدن استعدادهای آن بیشتر می شود و اکثریت کسانی که در دانشگاه و حوزه مقامات بالایی را کسب کردند عمدتا با قرآن سروکار داشتند و کمتر استادی را می بینید که در دانشگاه به مراتب علمی رسیده باشد ولی از قرآن بهره ای نبرده باشد؛ چنین چیزی از محالات است و پایه و اساس معانی و مفاهیم لغت به قرآن برمی گردد.

وی اضافه کرد: علاوه برقرآن مادرم ینز نقش بسزایی در زندگی من داشته است و قرآن را پیش ایشان ختم کردم و بعد به مکتب رفتم.

توصیه اخلاقی شما به طلاب چیست؟

بیشتر توصیه من در خصوص مطالعه و نوع عملکرد در آینده است. در کلاس های درس سابق خودم همیشه چند دقیقه آخر کلاسم سعی می کردم که نکات اخلاقی را به طااب بگویم و در حل حاضر هم چنین حالتی دارم و آنها را راهنمایی می کنم. در خصوص مطالعه تاکید فراوان به طلاب دارم و در کنار آن عمل و تکرار مکررات را به آنان گوشزد می کنم. حتی به آنها می گویم که وقتی درسی را یاد گرفتید حساب کنید برای عده ای دارید درس را تدریس می کنید و همیشه سعیتان در این باشد که مطالب خود را نقد کنید.

IMG 0403

تاکنون چه مقام ها و افتخاراتی را کسب کرده اید؟

سه بار به عنوان مدیر نمونه در مقطع دبیرستان انتخاب شده ام که پاداش آن تشویق از وزیر آموزش و پرورش وقت آقای نجفی بود که به سوریه مشرف شدم و یک بار هم به عنوان مدیر موفق بالاترین امتیاز را گرفتم که پاداش آن نیز یک سفر۱۵ روزه با کشور آلمان بود که برای تحقیقات علمی و فرهنگی و بازدید ازمراکز علمی و فرهنگی از استان بوشهر انتخاب شدم. در سال ۷۳ و در ستادهای تربیتی نمونه کشوری هم سه بار مقام اول را کسب کردم که سه تا تشویقیه از وزیر دارم.

در حوزه تدریس در سپاه هم از طرف آقای موحدی کرمانی نماینده مقام معظم رهبری مورد تشویق قرار گرفتم. در حال حاضر حدود ۵۰ تشویقیه مربوط به سپاه، ۴ تشویقیه مربوط به استانداری است و ۶ عدد دیگر هم مربوط به وزیر و معاون وزیر است. این ها موفقیت هایی است که من داشتم.

سوابق اجرایی خود را بفرمایید.

عضویت در انجمن های افتخاری و فرهنگی و ادبی و نام گذاری اماکن و ستاد امور بانوان و عضویت شورای اموزش و پرورش شهرستان و عضو شورای توسعه و فرهنگ شهرستان دشتی، عضو میراث فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی حل اختلاف فرهنگیان در سطح شهرستان از سوابق بنده است.

صحبت پایانی شما را می شنویم.

ازشما بابت زحماتتون تشکر می کنم انشالله که موفق باشید.

====================

گفتگو از سید حسین موسوی

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز