در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » آخرين اخبار » شعار “اعتدال‌گرایی” روحانی انتخاباتی نبود
شعار “اعتدال‌گرایی” روحانی انتخاباتی نبود

شعار “اعتدال‌گرایی” روحانی انتخاباتی نبود

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روحانی بحث‌های اعتدال‌گرایی را به خاطر تبلیغات انتخاباتی انجام نداده است گفت: مجلس و دولت رفتارهای رادیکالی را نمی‌پذیرند.

به گزارش نگین جنوب، برنامه تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» این هفته با حضور محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی  و محمدرضا نوبخت  نماینده روحانی رئیس جمهور منتخب با موضوع  همکاری و تعامل دولت منتخب و مجلس از شبکه سه سیما پخش شد.

باهنر در ابتدای برنامه گفت: بسیاری از موفقیت‌های مجلس و دولت بستگی به تعامل این دو قوه دارد. درگیر و دار کار بیشترین ارتباط بین دولت و مجلس و بالعکس است. طبیعی است هر قدر این ارتباط بیشتر باشد به سرعت و کیفیت پیشرفت امور کمک بیشتری دارد. بحث‌هایی که تا امروز مطرح شده، بیشتر توقعاتی است که از سوی نمایندگان مجلس و اعضای ستاد رئیس جمهور منتخب بیان می شود که باید پیگیری شود تا کار جلو برود.

وی افزود: دو قوه یک مقدار با هم تقاوت دارند، اما طبیعی است که رئیس جمهور منتخب اختیار دارند آدم‌هایی را برای پیش برد امور و نیازهای خود تعیین کند. اما تعامل مجلس با نمایندگان یا شخص رئیس جمهور منتخب سازوکارهایی دارد که باید رعایت شود. من هم امشب به نمایندگی از مجلس در برنامه حضور ندارم، اما آقای نوبخت برای این کار مامور شده اند. اگر قرار باشد مجلس گروه‌هایی فراتر از آئین نامه برای مذاکره با رئیس جمهور منتخب داشته باشد، باید فرآیندهای خاص خود را طی کند.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: البته همه نماینده‌ها حق دارند با رئیس جمهور منتخب و نماینده‌های ایشان بحث و مذاکره داشته باشند، اما نه به نمایندگی از مجلس، بلکه به صورت شخصی. یکی از مواردی که رهبری در پیام تبریک خود اعلام کردند این بود که رئیس جمهور منتخب باید از این فرصت دو ماهه استفاده خوبی کنند تا کارها به خوبی پیش برود.

باهنر در مورد دیدار مجلس و روحانی هم اظهار داشت: ارتباط رسمی برگزار نشده، اما معتقدیم باید از این فرصت استفاده کنیم. البته ما وضعیت دکتر روحانی را درک می کنیم. فشار ملاقات با آقای روحانی بسیار بالاست و ما این را به خوبی درک می‌کنیم و از طرف مجلس فشار کمتری روی ایشان وارد می کنیم. ما منتظر هستیم تا هر وقت که آقای روحانی از مجلس خواست دیدار داشته باشیم، با یکدیگر جلسه‌ای برگزار کنیم.

وی در ادامه این برنامه تلویزیونی گفت: وقتی یک وزیر می‌خواهد مسولیت اجرایی یک دستگاه موثر را در اختیار بگیرد، باید هم از سوی رئیس جمهور انتخاب شود و مورد قبول وی باشد و هم مورد اعتماد مجلس قرار بگیرد. مسیر کاملاً مشخص است. رئیس جمهور حق دارد هر فردی که می‌خواهد برای وزارتخانه ها انتخاب کند و به مجلس معرفی کند و مجلس نیز به او رای اعتماد بدهد. این مسیر می‌تواند خیلی رسمی و بدون هیچ مشکلی طی شود. با مواضع اعلام شده از سوی آقای روحانی، مراجعات زیادی به ایشان هست و ایشان هم قطعاً رایزنی های متعددی خواهند داشت.

نایب رئیس مجلس افزود: یک وقتی هست که آقای رئیس جمهور به یکسری شخص قطعی می رسد و علاقمند است که اکثر این افراد مورد اعتماد مجلس قرار بگیرند. در این مسیر می توان با مجلس مشورت و تعامل داشت. بنده به صورت جدی علاقه‌مندم که کابینه اولیه آقای روحانی بدون هیچ کم و کاستی رای بیاورد و دولت در اسرع وقت مستقر شود.

باهنر همچنین گفت: بنده بیش از ۲۵ سال است که در مجلس حضور دارم و به غیر از دولت اول مقام معظم رهبری که در مجلس حضور نداشتم، تا امروز با همه دولت‌ها کار کرده‌ام. هم دولت زمان جنگ، هم دولت آقای هاشمی، هم دولت آقای خاتمی و هم دولت آقای احمدی نژاد. تا قبل از دولت نهم کمتر این اتفاق می‌افتاد که اکثریت کابینه رای اعتماد نیاورند. علتش هم رایزنی‌هایی بود که با مجلس انجام می شد. خیلی کم پیش می آمد که قبل از اعلام رسمی اسامی به مجلس، اسامی وزرا به مجلس اعلام نشود.

نایب رئیس مجلس افزود: در دولت دوم آقای هاشمی ما بر روی همه وزرا به توافق رسیده بودیم. در مورد وزارت بازرگانی به توافق رسیده بودیم که آقای آل اسحاق معرفی شود. در دقایق آخر آقای هاشمی تصمیم گرفتند آقای محمدخان را معرفی کنند. من خدمت ایشان رسیدم و گفتم هر دو نفر برای ما قابل احترام هستند، ولی تفاهم ما آقای آل اسحاق است. لطفاً تفاهم را برهم نزنید. ایشان هم پذیرفت و آقای محمدخان را معرفی نکرد.

باهنر ادامه داد: آقای دکتر احمدی نژاد که زحمات زیادی هم کشید و انشالله موفق باشد و بتوانیم از ظرفیت هایشان در ادامه هم استفاده کنیم، اصولاً به اینطور رایزنی ها و تفاهم‌ها اعتقادی نداشتند و به مر قانون اساسی عمل می‌کردند. ایشان افرادشان را انتخاب و معرفی می کرد و مجلس هم به وزرا رای اعتماد می دادند. برای اینکه به یک رای اعتماد کامل به وزرا برسیم، یک سری رایزنی‌ها لازم است.

وی در ادامه برنامه اظهار داشت: فقط آقای هاشمی بود که قبل از ریاست جمهوری، رئیس مجلس هم بود. آقای روحانی پنج دوره نماینده مجلس بوده و با تمام وجود مجلس را می شناسد. یکی از مشکلات ما با برخی روسای جمهور این بود که با مسائل مجلس آشنا نبودند. رئیس جمهور می تواند به وزرا امر و نهی داشته باشد، اما رئیس مجلس باید طبق آیین نامه مجلس را مدیریت کند. نماینده‌های مجلس طبق آیین نامه هر کدام یک رای دارند. اما هر نماینده یک حوزه نفوذ رای دارد که به قدرت استدلال و… بستگی دارد. وگرنه هیچ کس نماینده تر از دیگری نیست و اختیارات نماینده ها طبق قانون اساسی، مساوی و برابر است.

باهنر ادامه داد: مجلس نیاز به قانع شدن و تعامل دارد. اگر رئیس مجلس هم رئیس هست، به این دلیل است که اکثریت نمایندگان آن فرد را قبول دارند. رئیس مجلس هم می‌تواند توسط نماینده‌ها به صورت سالانه تغییر پیدا کند.

نائب رئیس مجلس همچنین با اشاره به صحبت نوبخت گفت: آقای نوبخت فرمودند رای مردم به رئیس جمهور آخرین رای ملت است و رای نمایندگان مجلس متعلق به سال گذشته است.  آیا سه سال آینده هم می توان چنین حرفی زد و گفت رای رئیس جمهور کهنه شده؟ فکر می کنم این حرف درستی نیست. مردم و مجلس تا آخرین روز مورد اعتماد مردم هستند.

وی خاطرنشان کرد: خبر حضور رئیس جمهور منتخب در مجلس بیشتر رسانه‌ای بود، اما واقعیتش این است که چنین خبری واقعیت نداشت. رفت و آمدها باید زمانی رسمی شود که تنفیذ و تحلیف انجام شود. ارتباط دیگر بیشتر عاطفی است تا ارتباط رسمی. دوازده مرداد‌ حکم رئیس جمهور منتخب توسط رهبری تنفیذ می‌شود. عرف هم بر این است که یک روز یا دو روز بعد از تنفیذ مراسم تحلیف هم برگزار شود. پیشنهاد ما روز ۱۳ مرداد است.

باهنر در پایان گفت: من شهادت می‌دهم که آقای روحانی بحث های اعتدال‌گرایی را به خاطر تبلیغات انتخاباتی انجام نداد. فلز آقای روحانی از جنس اعتدال است و ایشان به طور کلی انسان معتدلی است. ایشان در مجلس هم همیشه سعی می کرد از افراد معتدل استفاده کند و جلسات سومی به نام جلسات عقلا در مجلس شکل می‌داد تا کارها پیش برود. ما در اصولگرایان رادیکال داریم، معتدل هم داریم. مجلس نهم، مجلس اصولگرای معتدلی است. در مجلس رقابتی بین دو جریان اصوالگرایی بود که در نهایت انتخاب مردم، اعتدال اصولگرایی است. من فکر می‌کنم نه مجلس و نه رئیس جمهور رفتارهای رادیکالی را نخواهند پذیرفت./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز