مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » عدم تناسب نام ها و نمادهای بکار رفته در میدانهای شهر بوشهر + تصاویر
عدم تناسب نام ها و نمادهای بکار رفته در میدانهای شهر بوشهر + تصاویر

عدم تناسب نام ها و نمادهای بکار رفته در میدانهای شهر بوشهر + تصاویر

با گشتی در سطح شهر بوشهر می توانیم به راحتی متوجه عدم تناسب نام میدان های اصلی و شلوغ شهر و انتخاب نماد یا تندیس متناسب با آن شویم.

به گزارش نگین جنوب به نقل از دانشجو نیوز، در شهرهای بزرگ کشور ورودی شهرها و خیابانهای اصلی دارای میادینی هستند که با توجه به نام آنها، در وسط میدان نماد یا تندیسی مرتبط با نام آن نصب شده است. این کار مخصوصاً در میدان های اصلی و پر رفت و آمد شهرها صورت می گیرد.

در شهر بوشهر نیز میدانهای مانند میدان معلم یا شهید رئیسعلی دلواری متناسب با نامشان تندیس و نمادهایی دارند. اما از ورودی شهر یعنی میدان آزادی (برج) تا میدان مطهری (باغ زهرا) به سمت میدان امام خمینی و میدان قدس و در آخر به سمت مرکز شهر یعنی میدان انقلاب که همگی نقاطی از شهر می باشند که بسیار پر رفت و آمد می باشند و بیشتر از همه در دید مهمانان و مسافران این شهر می باشند و همچنین میدان انتظام و شهرداری از طرف دیگر، متأسفانه هیچ تندیس یا نمادی با توجه به نام این میدانها نصب نگردیده است و یا اگر نصب شده است کاملاً بی ربط با نام انتخاب شده برای آن می باشد.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnigtac10lj1nki17781ljta.JPG

 

در ورودی شهر بوشهر اولین میدانی که به چشم می خورد، میدان آزادی می باشد که با توجه به اینکه در وسط آن از یک لنج صیادی واقعی استفاده شده است نام آنرا می توان هرچیزی جز آزادی گذاشت. گرچه انتخاب این لنج برای ورودی شهر ابتکار جالبی بوده است. ولی عدم تناسب نام و نماد میدان در آن به چشم می خورد.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbpcp019m1cvo9n71v5r4061.jpg

 

پس از آن به میدان شهید مطهری (سه راه باغ زهرا) بر می خوریم که ابتدای خیابان شهید مطهری (باغ زهرا) قرار دارد و به جای تندیسی از شهید مطهری ناوچه پیکان و عکس تنی چند از شهیدان این ناوچه قرار داده شده است که جا داشت مسئولین وقت شهرداری در انتخاب جای مناسب برای ماکت این ناوچه تصمیم بهتری اتخاذ می کردند.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig13deeh2ggr1ddg1onq7.JPG

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig80j1oi11ufaml41fj58.JPG

 

اگر از میدان شهید مطهری به سمت غرب حرکت کنیم و به میدان امام که بزرگترین میدان شهر بوشهر می باشد، می رسیم که در آن بر خلاف دو مورد قبلی هیچگونه نماد یا تندیسی مشاهده نمی شود و مسئولین جدید شورای شهر و شهرداری بوشهر می توانند اقدامات مناسبی جهت ایجاد نماد یا تندیسی زیبا و درخور برای میدان اصلی شهر انجام دهند.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bb6tru1qeo1oe2eml1ql7noc1.JPG

 

از طرفی میدان قدس نیز که نقطه تلاقی منطقه موسوم به شهر و  سنگی (خیابان امام) می باشد دارای نمادی کاملاً بی ربط با اسم خود می باشد چرا که در آن اثری از قدس یا مسجدالاقصی مشاهده نمی شود. و به جای آن ماکت برجی وجود دارد که در چهار طرف بالای آن ساعت قرار گرفته است و همین امر باعث شده است که مردم نیز آنرا بجای فلکه قدس فلکه ساعت بنامند.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig1nd3q0jiik1d54pfk9.JPG

 

میدان انقلاب که یکی از شلوغ ترین قسمتهای شهر به دلیل واقع شدن در مرکز خرید مردم می باشد، چند وقتی است تغییر شکل داده است و شکلی نو به خود گرفته است. گرچه این تغییر شکل چندان کارشناسی نبوده است و بهتر از اینها می توانست طراحی شود. با این وجود در این میدان نیز متأسفانه هیچ اثری از انقلاب نمی بینیم.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig1dvvvekc0cjnu6p2.jpg

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig10806q41a5pja226l3.jpg

 

در طرف دیگر شهر برای مسافرین هواپیمایی بوشهر اولین میدانی که قابل مشاهده می باشد میدان معراج یا همان فلکه فرودگاه می باشد که نماد نصب شده در این میدان نیز کاملاً بی ربط به نام آن می باشد. نماد استفاده شده در این میدان نمایی از امارت های قدیمی و سنتی بوشهر می باشد که اتفاقاً این طرح نیز طرح جالبی برای این قسمت از شهر بوده است اما به هیچ وجه تناسبی با نام آن ندارد.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig1dmqvk11790u1e1j8e5.JPG

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnigboo19jr1101bbl6996.JPG

مسافرین محترم اگر از میدان معراج به سمت شهر حرکت کنند به دومین میدان یعنی میدان انتظام (میدان نیروی انتظامی) بر می خورند که در این میدان نیز طبق گذشته با عدم تناسب نام و نماد روبرو می شوند. که شاید بتوان بدلیل نزدیکی آن به نیروی انتظامی فرودگاه از اشکال گرفتن از آن چشم پوشی کرد. گرچه باز هم این دلیل نمی شود که میدان را بدون نماد رها کرد.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnig5q7o0e1h3l1bd319fs4.JPG

مسافرین در ادامه راه از فلکه نیروی انتظامی به سمت هتل دلوار که حرکت می کنند به میدان شهرداری می رسند که روبروی هتل دلوار قرار گرفته است و با وجود اینکه این بار نیز هیچ تناسبی بین نماد و نام میدان دیده نمی شود اما حداقل ساختمان خود شهرداری وجود دارد که لاأقل ما بوشهریها در این قسمت حرفی برای گفتن داشته باشیم.

http://www.daneshjonews.com/gozaresh/uploads/p183bbbnigd8g1biumhc1t8t1thrb.JPG

در پایان باید به عرض مسئولین محترم شهرداری و اعضای محترم شورای شهر جدید شهر بندری بوشهر رساند که تناسب نام ها و نمادهای میدانهای اصلی شهر هم می تواند در به خاطر سپردن بهتر آدرسها چه توسط مردم شهر بوشهر و چه توسط مسافرین این شهر نقش بسزایی داشته باشد و هم اینکه انتخاب مناسب نام و نماد، نشانه با برنامه بودن و همچنین هدف دار بودن ساخت این میدانها می باشد.

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز