نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » اقتصادي » عرضه محدود و هیجان کاذب در بازار خودرو
عرضه محدود و هیجان کاذب در بازار خودرو

عرضه محدود و هیجان کاذب در بازار خودرو

به گفته عده‌ای از فعالان بازار، حدود ۱۰ دلال اصلی، محصولات یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی را به صورت عمده (حداقل ۲۰۰ دستگاه برای هر مدل) خریداری کرده و در انبارهای بزرگ نگهداری می‌کنند و با فراهم شدن شرایط و افزایش قیمت‌ها در نتیجه بالا رفتن میزان تقاضا، خودروها را به‌تدریج وارد بازار کرده و از این رهگذر سود کلانی به جیب می‌زنند.

به گزارش نگین جنوب به نقل از مشرق ، در حالی که واکنش به بازارهای مختلف از جمله بورس، به انتخابات مثبت بوده است در هفته گذشته بازار خودرو نابسامان بود و قیمت این کالای مهم افزایش داشت.

افزایش قیمت‌ها در حالی در آخرین روزهای بهار رقم خورده که اتفاق خاصی در بازار نیفتاده است و کارشناسان معتقدند دلال‌بازی‌ها و عدم عرضه خودرو به میزان نیاز بازار از سوی شرکت‌های خودروساز باعث افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار شده‌است.

در همین حال خودروسازان میزان تولید خود را پایین آورده‌اند؛ رفتاری که می‌تواند نوعی واکنش به قیمت‌های سازمان حمایت باشد که مورد اعتراض ایران خودرو و سایپا قرار داشت.

در حالی که دلال‌بازی ادامه دارد در ۱۰روز گذشته بر قیمت محصولات ایران خودرو بین یک تا ۳ میلیون تومان و قیمت محصولات سایپا نیز بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان افزوده شده است.

بررسی قیمت انواع خودرو در ۱۰روز گذشته نشان می‌دهد که بازار از حالت رکود دو ماهه خود خارج شده و میزان تقاضا برای خرید خودرو بالا رفته است. این در حالی است که فعالان بازار نیز از رشد قابل توجه قیمت خودروهای پر تیراژ داخلی خبر می‌دهند.

در این میان گویا قرار است همانند سال گذشته، قیمت خودروهای داخلی دوباره به مصرف‌کنندگان نهایی شوک وارد کند؛ شوکی که دلیل آن را می‌توان کاهش میزان عرضه و افزایش تقاضای خرید دانست، پدیده‌ای که در اصل از آن به بر هم خوردن توازن میان عرضه و تقاضا یاد می‌شود. این در حالی است که خودروسازان با حداقل ظرفیت خود به تولید خودرو مشغول هستند.

سوال اینجاست که با وجود کنترل‌هایی که مسئولان برای فروش برخی محصولات مانند واگذاری تعداد مشخصی سکه به هر فرد در ازای ثبت کد ملی در جامعه اعمال می‌کنند، آیا نمی‌توان واگذاری خودرو را نیز با همین روش ساماندهی کرد؟

زیرا بسیار دیده شده بسیاری از مصرف‌کنندگانی که با هزار زحمت پولی را برای خرید خودرو پس‌انداز کرده‌اند، نمی‌توانند به راحتی در سایت‌های شرکت‌های خودروسازی ثبت‌نام کنند و مجبورند خودرو مورد نظرشان را با قیمتی بالاتر از بازار تهیه کنند، اما در مقابل دلالان با ایجاد رانت‌های مختلف به راحتی قادرند در مدت زمان کوتاهی تعداد انبوهی خودرو خریداری کرده و از فروش آنها در زمان مناسب سود کلانی به جیب بزنند.

اگر اعمال شرط ثبت‌نام با کد ملی و سایر روش‌های کنترلی اجرایی شود، به‌طور قطع دست دلالان از رانت‌های احتمالی و خریداری تعداد فراوان خودرو کوتاه می‌شود و می‌توان امیدوار بود که بازار خودرو سامانی دوباره یابد.

تداوم عرضه محدود خودرو

از سوی دیگر عرضه کم تعداد خودرو از سوی خودروسازان و بحث‌های مربوط به اعمال برخی تحریم‌ها برای صنعت خودرو ایران، باعث شده تا طی روزهای اخیر قیمت خودروهای داخلی در بازار افزایش قابل توجهی را تجربه کند. به گزارش فارس، عرضه محدود خودرو‌سازان و بحث‌های مربوط به تشدید محدودیت‌های بین‌المللی برای صنعت خودرو ایران باعث افزایش ۵۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار شده است.

عرضه کم تعداد خودرو از سوی خودروسازان و بحث‌های مربوط به اعمال برخی تحریم‌ها برای صنعت خودرو ایران، باعث شده تا طی روزهای اخیر قیمت خودروهای داخلی در بازار افزایش قابل توجهی را تجربه کند. در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ به قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود که افزایش ۱٫۵ میلیون تومانی را طی روزهای اخیر نشان می‌دهد. همچنین پژو ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V8 در بازار با افزایش قیمت یک میلیون تومانی این روزها ۴۳ میلیون تومان معامله می‌شود.

قیمت پژو ۴۰۵ بنزینی و دوگانه سوز نیز به ترتیب رشد یک و ۱٫۵ میلیون تومانی را تجربه کرده است، به‌طوری که در حال حاضر نوع بنزینی این خودرو ۲۷٫۵ میلیون تومان و نوع دو گانه سوز آن ۲۸٫۵ میلیون تومان عرضه می‌شود. در مورد پژو پارس سال نیز باید به رشد قابل توجه ۵ میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد که در حال حاضر ۳۸ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. نوع دوگانه سوز پژو پارس نیز با افزایش قیمت ۴٫۵ میلیون تومانی، به قیمت ۳۷ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود. در مورد تندر ۹۰ مدل E1 ایران خودرو نیز باید به افزایش ۲ میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۳۳ میلیون تومان اشاره کرد.

قیمت تندر ۹۰ مدل E2 ایران خودرو نیز با رشد ۲ میلیون تومانی طی روزهای اخیر به ۳۶ میلیون تومان رسیده است. در این مدت، رانا رشد ۱٫۵ میلیون تومانی را تجربه کرده و قیمت این خودرو به ۳۳ میلیون تومان رسیده است. خودرو ملی ایران خودرو یعنی سمند نیز طی روزهای اخیر افزایش قیمت را در بازار تجربه کرده و در حال حاضر مدل LX این خودرو به قیمت ۲۸ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود که افزایش قیمت ۴ میلیون تومانی را طی روزهای اخیر نشان می‌دهد. قیمت سوزوکی ویتارا نیز با رشد ۱۰ میلیون تومانی در بازار به ۱۳۰ میلیون تومان رسیده است.

در مورد محصولات سایپا نیز می‌توان به افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت تیبا و عرضه این خودرو به قیمت ۲۰ میلیون تومان در بازار اشاره کرد. تندر ۹۰ مدل E2 پارس خودرو نیز با رشد قیمت ۲ میلیون تومانی همراه بوده و در حال حاضر به قیمت ۳۷ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود. در مورد مگان نیز می‌توان به افزایش ۲٫۵ میلیون تومانی قیمت این خودرو در روزهای اخیر در بازار اشاره کرد که در حال حاضر ۸۵ میلیون تومان معامله می‌شود. قیمت تیانا نیز با افزایش ۲ میلیون تومانی به ۱۴۷ میلیون تومان رسیده و در عین حال، قیمت ماکسیما با رشد یک میلیون تومانی طی روزهای اخیر به ۱۱۶ میلیون تومان رسیده است.

در مورد خودروهای خارجی نیز می‌توان به افزایش ۵ میلیون تومانی قیمت پرادوی ۲در اشاره کرد که در حال حاضر ۲۳۰ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود. قیمت کرولا نیز با رشد ۵ میلیون تومانی به ۱۱۵ میلیون تومان رسیده است. قیمت لندکروز هم افزایش ۱۰ میلیون تومانی را در روزهای اخیر تجربه کرده و در حال حاضر ۳۴۰ میلیون تومان معامله می‌شود. قیمت مزدا ۳ نیز با افزایش ۲ میلیون تومانی به ۱۲۰ میلیون تومان رسیده و قیمت آزرا گرانجور هم با افزایش یک میلیون تومانی به ۲۰۱ میلیون تومان رسیده است. در شرایط فعلی بازار خودرو چشم انتظار تعیین نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و واکنش بازار ارز نسبت به آن است.

تولید ۶۸ هزار خودرو در دو ماهه امسال

وزارت صنعت بدون اعلام آمار مقایسه‌ای نسبت به سال گذشته اعلام کرد: طی ۲ ماهه نخست سال‌جاری ۶۸ هزارو ۲۹۵ دستگاه انواع خودرو توسط خودرو سازان داخلی کشورمان تولید شده است. به گزارش تسنیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در این مدت تولید خودروهای سواری نیز بالغ بر۵۸ هزار و۶۳۵ دستگاه شده است. برپایه این گزارش؛ طی ۲ ماهه گذشته تولید وانت به تعداد ۸هزارو۶۵۵ دستگاه، کامیون ۹۲۶ دستگاه، اتوبوس۶۲ دستگاه و مینی بوس به تعداد ۱۷دستگاه تولید شده است.

این گزارش می‌افزاید:طی ۲ ماهه نخست سال‌جاری پراید نسیم و صبا به تعداد ۲۰ هزارو۴۹۴ دستگاه، سمند به تعداد ۲ هزارو۱۵۶ دستگاه، پژو ۴۰۵ بالغ بر ۵ هزارو۹۷۷ دستگاه، تندر۹۰ به تعداد۴هزارو۵۲۰ دستگاه، پژو پارس به تعداد ۵هزارو۳۷ دستگاه،محصولات رنو به تعداد ۲ هزارو۵۱۶ دستگاه،MVMبه تعداد۳ هزارو۷۳ دستگاه، تیبا به تعداد ۳هزارو۴۸۷ دستگاه، مگان بالغ بر۶۰ دستگاه ورانا به تعداد یک هزارو ۹۶ دستگاه تولید شده است. همچنین در ۲ ماهه گذشته؛ انواع مزدا بالغ بر ۱۰۹ دستگاه و تینا ۱۸۰ دستگاه تولید شده است.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز