امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » هرآنچه در «۹۰» گذشت
هرآنچه در «۹۰» گذشت

هرآنچه در «۹۰» گذشت

در شب جنجالی «۹۰»، پرسپولیس داربی پیامکی را از استقلال برد. همچنین برنامه شب گذشته فردوسی‌پور تبدیل به درگیری لفظی بین مدیران سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و سپاهان بر سر خلعتبری شده بود.

 

«۹۰» این هفته‌ به انگیزه بررسی قانونی بودن حضور خلعتبری در داربی هفتاد و هفت کار خود را شروع کرد. این موضوع تا انتهای برنامه همچنان سوژه اصلی بود و به محلی برای جدال لفظی رویانیان، رحیمی ، ماجدی، شیرینی، فتح‌الله‌زاده و سررشته‌داری تبدیل شده بود.

به گزارش ایسنا، هوشنگ نصیرزاده که مهمان «۹۰» برای کارشناسی صحنه‌های داوری بود درباره انتقال خلعتبری به پرسپولیس و وضعیت او برای حضور در بازی روز جمعه، گفت: آنچه توانسته مشکل خلعتبری را برای بازی در پرسپولیس حل کند، تاریخ فسخ قرارداد او با عجمان است. وقتی قراردادی در سیستم‌ TMS فیفا ثبت می‌شود، ITC هم صادر می‌شود. طبق آخرین قانون نقل و انتقالات فیفا اگر بازیکنی می‌خواهد از باشگاه A به باشگاه B برود باید ظرف مدتی که فدراسیون فوتبالی که تیم B در آن حضور دارد مهلت نقل و انتقالات را تعیین کرده قرارداد خود را با تیم A فسخ کند. به نظر می‌رسد خلعتبری در روز ۱۳ تیر قرارداد خود را با عجمان فسخ کرده است. ایرادی در این قضیه وجود دارد،‌ اما متوجه فدراسیون، سپاهان و پرسپولیس نیست،‌ بلکه متوجه عجمان است.

در این لحظه فردوسی‌پور گفت: نمی‌شود به عجمانی‌ها ایراد گرفت، پول مفتی گیرشان آمده و می‌توانند تاریخ فسخ قرارداد را هر زمان که خواستند ثبت کنند. اصلا شاید بخواهند تاریخ آن را سال پنج قمری بزنند!

در ادامه برنامه ماجدی، سرپرست استقلال روی خط آمد و در این رابطه گفت: من فقط یک سوال دارم. چطور قرارداد خلعتبری با عجمان دهم تیر ثبت شده، اما سیزدهم تیر فسخ شده است؟ یا یک سوال دیگر. اگر ۱۳ تیر قرارداد را فسخ کرده‌اند چطور یک ماه بعد تازه ITC او رسیده است؟ این پاردوکس‌ها نشان می‌دهد که یک بی‌قانونی در قسمتی از کار وجود داشته و این موضوع نه فقط به استقلال ، بلکه به سایر تیم‌های لیگ هم ضربه می‌زند.

شیرازی، رییس هیات فوتبال استان تهران پس از این روی خط آمد و با اشاره به این که بازی کردن خلعتبری برای پرسپولیس قانونی است، گفت: ما فقط وظیفه داریم که طبق قانون عمل کنیم. وقتی خود عجمان اعلام می‌کند که تاریخ فسخ قرارداد ۱۳ تیر بوده، مشکل خاصی وجود ندارد.

نفر بعدی شیرینی، سرپرست پرسپولیس بود که خطاب به فردوسی‌پور گفت: آیا اصلا شما دوست دارید که خلعتبری به ایران برگردد و در لیگ برتر بازی کند یا خیر؟ هفته‌ قبل هم کارشناسی آورده بودید که نشان می‌دهد انگار زیاد دوست ندارید این اتفاق بیفتد. در این رابطه باید بگویم خلعتبری قرارداد خود را با عجمان در ۱۳ تیم فسخ کرده، اما مسئولان این باشگاه برای این که جهت گرفتن پول رضایت نامه مدرکی داشته باشند به دنبال ITC این بازیکن رفتند. این موضوع خیلی ساده است. نمی‌دانم چرا شما متوجه نمی‌شوید. آقای فردوسی‌پور شما که استاد من هستید. خلعتبری می توانست هفت میلیارد برای دو سال بگیرد، اما به خاطر کشورش در آن لیگ مجعول بازی نکرد. چرا به این کار توجهی نمی‌شود؟ نباید از چنین بازیکنی تقدیر کنیم؟

در ادامه ماجدی و شیرینی بر سر قانونی بودن حضور خلعتبری در داربی دقایقی با هم بحث کردند، اما هیچ کدام نتوانستند یکدیگر را قانع کنند.

با آمدن رحیمی روی خط، جریان خلعتبری سمت و سویی دیگری گرفت. مدیرعامل سپاهان در این رابطه ، گفت: خلعتبری ثابت کرد که نمی‌خواهد در لیگ امارات بازی کند،‌ اما کاری که آقایان می‌کنند فروختن خلیج فارس است. اگر می‌خواهند خلعتبری در امارات بازی نکند به او ۱۰ میلیارد پاداش بدهند، اما سر خلیج فارس منت نگذارند. این که ما برای خریدن خلعتبری هزینه می‌کنیم، مثل این می‌ماند که برای عوض کردن نام لیگ امارات به آنها پاداش هم داده‌ایم. من تعجب می‌کنم که چرا فدراسیون در این باره دست به کار نمی‌شود. می‌توانیم از فدراسیون امارات به فیفا شکایت کنیم. آنها حق ندارند نام سیاسی روی لیگ خود بگذارند.

فردوسی‌پور در ادامه برنامه گفت که پرسپولیس برای جذب خلعتبری تخلفی انجام نداده، اما همین که به عجمانی‌ها گفته اند که تاریخ فسخ قرارداد را در زمان مشخصی درج کنند، تقلب است.

در پایان برنامه هم رویانیان روی خط آمد و در این رابطه گفت: TMS یک نظام بین‌المللی است و امکان خطا در آن وجود ندارد. وقتی نام خلعتبری با موفقیت در این سیستم‌ ثبت شده، ITC او هم به زودی صادر می‌شود. خیلی از پیشکسوتان پرسپولیس به من پیامک زدند و به خاطر صحبت‌های رحیمی ابراز ناراحتی کردند. رحیمی با این حرف‌هایش به ما ضربه زد. کسی که پول می‌دهد و کالایی را می خرد خریدار است نه فروشنده. من واقعا از رحیمی ناراحتم. خلیج فارس را مردانی نگه داشته‌اند که ما یک هزارم آنها هم نمی شویم. آنها شاید نوادر ایران و حتی دنیا باشند. بنابراین دوستان خواهشا بحث خلیج فارس را پیش نکشند. بحث ما فوتبالی است.

وی ادامه داد: قبل از بازی تیم ملی با قطر بود که من به اردوی ملی‌پوشان در باشگاه ایرانیان رفتم. همه دیدند که من با خلعتبری مذاکره کردم. واقعیت این است که رحیمی که رفته کرانچار را آورده که در کرواسی ممنوع الکار است، می‌آید و چنین حرفی می‌زند. این یعنی شما سپاهان را فروخته‌اید؟ رحیمی با حرف‌هایش به شرافت و غیرت ما توهین کرد. خود شما به دوبی رفتید و به خلعتبری پول بیشتری دادید. من تلاش کردم یک بازیکن ملی را از لیگ امارات که نام مجعولی برای خود انتخاب کرده بود به کشور باز گردانم، آیا اشتباه کرده‌ام؟

رویانیان گفت: ما منطقی کار را ‌کرده‌ایم . باید عجمان را راضی می‌کردیم. بار اول خلعتبری پول زیادی می‌خواست، اما من قبول نکردم. بعد از آن گفت که من می‌خواهم به ایران برگردم و فرقی نمی‌کند چقدر پول بگیرم. خوشبختانه هدایتی هم کمک کرد و او توانست برگردد. شما با یک بازیکن خارجی استقلال مقایسه کنید که می‌دانم هم امسال و هم سال گذشته مبلغ قراردادش ۵۰۰ هزار دلار بوده است. این که آقای رحیمی می‌گوید درست است. پول حیف بود که به اماراتی‌ها بدهیم، اما ما مسلمان هستیم. من که نمی‌توانم باشگاه عجمان را بمباران کنم. باید به صورت قانونی برای جذب خلعتبری اقدام می‌کردم. همین امسال هفت بازیکن استقلال و سپاهان بالای یک میلیارد و ۷۰۰ پول گرفتند.

رحیمی در پایان برنامه بار دیگر روی خط آمد و گفت: آقای رویانیان! شما باید ثابت کنید که یک نفر از باشگاه سپاهان به دوبی رفته و به خلعتبری پیشنهاد بالاتر داده است. چرا همین الان به مردم نمی‌گویید؟

نصیرزاده، در دقایق پایانی برنامه با اشاره به قانون فیفا، گفت: وقتی تماشاگران فحاشی می‌کنند نمی‌توان برای باشگاه کسر امتیاز در نظر گرفت، اما اگر بازیکن یا عضوی از تیم توهین یا فحاشی کند تا شش امتیاز هم می‌توان از آن تیم کسر کرد. کمیته‌ انضباطی باید امتیازات را برگرداند. فوتبال یک پدیده اجتماعی است که استانداردهای خاصی دارد و نمی‌توان در هر کشور تصمیم متفاوتی گرفت.

بیش از سه میلیون پیامک به «۹۰» ارسال شد که ۵۱ درصد به پیروزی پرسپولیس در داربی رای دادند. ۳۷ درصد معتقد بودند استقلال داربی را می‌برد و ۱۲ درصد هم به تساوی رای دادند.

حاشیه‌ها:

* سردار آزمون بازیکن جوان روبین کازان مهمان ۹۰ بود. گفت‌وگوی او با فردوسی‌پور به دلیل سادگی و لحن شیرین آزمون جالب شده بود و هر جمله‌اش برای بینندگان به نوعی خنده دار شده بود. به ویژه آنجا که آزمون گفت در قراردادش با روبین کازان آمده که اگر تنها باشد کلید خانه اش را به او نمی‌دهند و باید در باشگاه بخوابد‍! فردوسی‌پور هم به شوخی خطاب به پدر این بازیکن گفت: آقای خلیل آزمون! بگذارید پسرتان آزادتر باشد! همچنین فردوسی‌پور به مدل موی آزمون اشاره کرد و گفت شبیه علی بابا در کارتون سندباد شده‌ای که این بازیکن هم گفت از بچگی به علی بابا علاقه داشتم.

*‌محسن خلیلی و امیدرضا روانخواه که در دو داربی ۶۳ و ۶۴ هر دو گل پرسپولیس و استقلال را به ثمر رسانده بودند با گزارشگر ۹۰ به ورزشگاه آزادی رفته بودند و خاطرات خود را تجدید کردند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز