هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » آخرين اخبار » وقتی بدهکاری در خانواده باعث افسردگی می شود!
وقتی بدهکاری در خانواده باعث افسردگی می شود!

وقتی بدهکاری در خانواده باعث افسردگی می شود!

رابطه بدهکاری و افسردگی!!

رابطه بدهکاری و افسردگی!!

نتایج پژوهش جدید محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون حاکی از آن است که بدهی‌های کوتاه‌مدت باعث افزایش علائم افسردگی در خانواده می‌شود.

بر اساس این تحقیق، این ارتباط بویژه در میان افراد مجرد، کسانی که به سن بازنشستگی رسیده‌اند و افراد با تحصیلات کم ، از قدرت بیشتری برخوردار است.

این نخستین نتایجی است که به نمایش تأثیر انواع مختلف بدهی بر افسردگی در بخشهای مختلف جمعیت آمریکا می‌پردازد. اگرچه شواهد کمی برای این ارتباط با بدهی‌هایی با مدت متوسط یا طولانی مشاهده شده است.

به گفته محققان، قراردادهای بدهی جدید می‌تواند به وام‌گیرندگان آسیب‌پذیر ارائه شده و همچنین بخشهای جمعیتی شناسایی شده توسط این پژوهش می‌تواند هدف کمک برای ظرفیت سازی مالی در این افراد قرار گیرد.

مفاد قرارداد بدهی می‌تواند شامل یک مشاوره مالی اجباری و حق فسخ در یک بازه زمانی تعیین‌شده باشد.

افرادی که بدهکار بودند، بیشتر احتمال داشت که جوان و از جنس مذکر باشند و همچنین احتمال سیاه‌پوست یا اسپانیایی‌تبار بودن آن‌ها کمتر بوده و هم خود و هم خانواده‌شان تحصیل‌کرده بودند، احتمال متاهل و شاغل بودن آن‌ها بیشتر بوده، درآمد و دارایی بیشتری داشته و از سلامت بهتری برخوردار بودند.

محققان سپس از معیارهای وضع اجتماعی استفاده کرده و تحلیل خود را برای زیرگروههای توصیف شده توسط سن، تحصیلات و وضعیت تاهل اصلاح کردند و در این زمان بود که یک ارتباط منفی مشاهده شد. آن‌ها همچنین به کنترل این امر پرداختند که بدهی باعث افسردگی شده و نه بالعکس.

این پژوهش بر روی حدود ۸۵۰۰ انسان بالغ در سن کار انجام شد. سپس اطلاعاتی از دو موج نظرسنجی ملی خانواده و خاندان بدست آمد که با فاصله شش سال انجام شده و در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید.

یافته‌های کلی به این واقعیت اشاره داشت که ۷۹ درصد از پاسخ‌دهندگان تا حدی مقروض بوده و بطور میانگین ۴۲ هزار دلار بدهی داشتند. بدهی‌های طولانی‌مدت با بخش به مراتب بزرگتری محاسبه شد.

به گفته محققان، تحقیقات در آینده باید تحلیل‌هایی در مورد امکان معکوس کردن این تأثیرات و کاهش علائم افسردگی با کاهش بدهی‌های کوتاه مدت را در بر بگیرد.

نتایج این پژوهش در مجله Family and Economic Issues منتشر شده است.

منبع: isna.ir

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز