حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » آخرين اخبار » پیشرفت‌های هسته‌ای ایران دول مغرور غربی را سر عقل آورد/ نگرانی نتانیاهو برای ما ارزشی ندارد
پیشرفت‌های هسته‌ای ایران دول مغرور غربی را سر عقل آورد/ نگرانی نتانیاهو برای ما ارزشی ندارد

پیشرفت‌های هسته‌ای ایران دول مغرور غربی را سر عقل آورد/ نگرانی نتانیاهو برای ما ارزشی ندارد

رئیس مجلس گفت: رهبران غربی در این ۲ روز پس از مذاکرات این توافق را حاصل تحریم‌ها و فشارها دانستند و با ناشی‌گری و تناقض‌گویی در برخی مفاد نتایج مذاکرات داشته‌اند. این نقطه کج‌فهمی جدید آنهاست.

به گزارش نگین جنوب، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در صحن علنی مجلس در نطق پیش از دستور با اشاره به سالروز تشکیل بسیج مستضعفان، گفت: سالروز تشکیل بسیج مستضعفان که با تدبیر رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام‌خمینی(ره) انجام گرفت، گرامی می‌داریم و به همه بسیجیان این روز مبارک را تبریک می‌گوییم.

وی ادامه داد: بسیج شجره طیبه‌ای است که بر پایه ایثارگری در آرمان‌های انقلاب شکل یافته و انصافا در دفاع‌مقدس نقش بی‌بدیلی داشته و عامل سرفرازی ملت گردید و در دوره‌های بعد نیز بسیج عامل استواری و پایداری جمهوری اسلامی بود، به طوری که در سخت‌ترین شرایط گرچه کشورهای زورگو حنجره‌های خود را در جهت تهدید استخدام کردند اما هیچ‌گاه جرأت کوچک‌ترین اقدامی علیه ملت ایران را نداشته و ندارند که ریشه این اقتدار بازدارنده را باید در روحیه فداکاری و ایثار بسیجیان و نیروهای مسلح با تجربه کشور یافت.

لاریجانی گفت: باید به روح بلند امام‌خمینی(ره) درود بفرستیم که چنین مکتبی را تاسیس کردند که شاگردان این مکتب بسیجیان وارسته، چشمان بینا برای صیانت از آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند.

رئیس مجلس با یادآوری روز نیروی دریایی ارتش این روز را به سلحشوران نیروی دریایی تبریک گفت.

لاریجانی در خصوص موضوعات هسته‌ای تاکید کرد: این روزها مردم ایران و جهان شاهد مذاکراتی بودند که در طول ۱۰ سال گذشته یکی از مهمترین موضوعات منطقه و جهان بوده است. در این چند ماه اخیر دولت جدید انصافا وقت و انرژی زیادی را صرف حل مسائل هسته‌ای کرد. مذاکرات هسته‌ای از حساسیت و ظرافت‌های زیاد دیپلماتیک برخوردار است و دارای ابعاد مختلف فنی، حقوقی و سیاسی است، آن هم در برابر برخی دولت‌های زورگو و برخی کشورهای عنود، حسود و حقیر که این روزها جزع و فزع آنها را در صحنه‌های سیاسی مشاهده کردیم.

وی ادامه داد: ساماندهی چنین مذاکراتی کاری سخت و پرماجراست، لذا از رئیس‌جمهور، وزیر امورخارجه و تیم مذاکره‌کننده باید سپاس‌گذاری کرد و به آنها خسته نباشید گفت. قطعا در حصول دستاوردهای مذاکرات اخیر عنایات الهی، استقامت و پایداری، دعای خیر ملت و راهنمایی هوشمندانه مقام معظم رهبری و همت بلند دانشمندان هسته‌ای و ایثارگری شهدای هسته‌ای نقش به سزایی داشته است.

رئیس مجلس افزود: ثمره اصلی گام اولیه در گفت‌وگوهای اخیر نیازمند تداوم این حرکت در گام بعدی است که بسیار مهم است تا همان‌گونه که چشم‌انداز گام نهایی در این سند آمده، تحریم‌های ظالمانه برداشته شود و لذا نیازمند توان بیشتر، تلاش افزون‌تر، طراحی‌ دقیق‌تر و همت عالی‌تر است که امیدواریم وزار‌ت‌خارجه در این جهت با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و با استقامت بر حقوق ملت گام‌های عمیق‌تر و استوارتری بر دارد.

لاریجانی گفت: برخی از رهبران غربی در این ۲ روز پس از مذاکرات این توافق را حاصل تحریم‌ها و فشارها دانستند و با ناشی‌گری و تناقض‌گویی در برخی مفاد نتایج مذاکرات داشته‌اند. این نقطه کج‌فهمی جدید آنهاست. در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ که ۳ کشور اروپایی با ایران در باب موضوع هسته‌ای مذاکراتی داشتند و ایران برای ابراز حسن‌نیت در فعالیت‌های هسته‌ای خود نظر کرد و آن را موقتا به حالت تعلیق درآورد، همان موقع یکی از رهبران غربی در بصره عراق در جمع نیروهای نظامی‌اش سخنرانی کرد و گفت میوه حمله به عراق را در تهران چیدیم؛ آنان از همین نقطه دچار اشتباه شدند و به جای درک درست از رفتار جمهوری اسلامی به توهمات مالی‌خولیایی پناه بردند و نه تنها نتواستند میوه‌ای در تهران بچینند بلکه با به جا گذاشتن خسارت وسیع انسانی و مالی مجبور به ترک عراق شدند و از طرفی ایران راه پیشرفت در مسیر دانش صلح‌آمیز هسته‌ای را دنبال کرد.

وی اظهار داشت: پیشرفت امروز ایران در زمینه هسته‌ای با ۱۰ سال قبل قابل قیاس نیست. آنچه امروز موجب شد برخی دول مغرور غربی سرعقل بیایند آگاهی آنها از پیشرفت فعالیت هسته‌ای ایران همان‌گونه که یکی از مسئولان آمریکایی به آن اغرار کرد و عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها بر اراده ملت ایران و فهم این امر که ایرانیان چه در داخل و چه در خارج از کشور همگی نسبت به رفتار ستمگرانه و غیرانسانی این دولت‌ها نفرت و بیزاری فزاینده‌ای دارند، این علت‌ها به همان خشم ملت‌های منطقه از رفتارهای دوگانه این کشورها که خود دارای مخرب‌ترین سلاح‌های اتمی هستند و از ملت ایران می‌خواهند که انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نداشته باشند آنها را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: پیشرفت روزانه دانشمندان ایرانی در عرصه علم وفناوری صلح‌آمیز هسته‌ای آنان را به وحشت انداخت که به میز مذاکره بازگردند و با ایران به توافق دست یابند. اگر برای ژست‌های دروغین این حرف‌ها را می‌زنند، بازی سرخوشانه‌ای برای خویش ترتیب داده‌اند اما اگر غیر از این است دچار توهمات شده و مجددا از همین امر ضربه خواهند خورد.

لاریجانی تاکید کرد: برخی رهبران آمریکایی و اروپایی نیز در مسئله هسته‌ای بحث امنیت منطقه خاورمیانه را مطرح کرده و برای آن دلسوزی کرده‌اند. گفتار آنها شباهت به آن روسپی دارد که دامن خود را بر سرش کشیده بود و در شهر می‌چرخید و بانگ بر می‌آورد که در این شهر یک زن نجیب یافت نمی‌شود. شما شرق و غرب خاورمیانه را در آتش ناامنی سوزانده‌اید آن وقت از امنیت منطقه سخن می‌گویید؟ افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه در آتشی که شما برپا کرده‌اید می‌سوزد آن گاه دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اید؟

وی ادامه داد: همه می‌دانند آنچه برای شما اهمیت دارد، امنیت اسرائیل است و برای سایر مردم منطقه ارزشی قائل نیستید.

*در میان نمایندگان در صحن علنی مجلس شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دادند.

رئیس مجلس با بیان اینکه ایران عامل ثبات و حامی امنیت همه کشورهای منطقه است، گفت: مشکل ایران دخالت و لشکرکشی شما به منطقه است که ثمره این رفتارهای اشتباه را خودتان هم فهمیده‌اید که این‌گونه اقدامات برخلاف دعاوی قبلی شما نه تنها تروریسم را از بین نبرد، بلکه عامل گسترش آن شد و نه تنها امنیت‌ساز برای منطقه نبود که امنیت‌سوز شد.

لاریجانی افزود: به برخی از رهبران کشورهای منطقه نیز می‌گویم که تحت تاثیر القائات دولت آمریکا و اسرائیل قرار نگیرید. ایران برادر شماست و ما همه پیروان یک پیامبر و آیین هستیم و به سوی قبله واحد نماز می‌گذاریم. در طول این سال‌ها برخی کشورهای منطقه و عرب از صدام مجرم در حمله به ایران حمایت کردند و وی ملت ما را با سلاح شیمیایی که غربی‌ها در اختیارش گذاشته بودند مورد حمله قرار داد و شما هزینه‌های صدام را پرداخت کردید.

وی گفت: مردم ما بزرگوارانه از این رفتارها گذشت کردند و در حمله همین جنایت‌ها به کویت ما در کنار شما قرار گرفتیم و ایران بیشترین حمایت را از مردم مظلوم فلسطین کرده است تا عزت کشورهای اسلامی که سال‌ها توسط اسرائیل سرکوب شده بود، بازیابی شود پس چرا موضع برخی دولت‌مردان عرب با اسرائیل در موضوعات هسته‌ای باید یکی باشد؟

رئیس مجلس تصریح کرد: اگر نخست‌وزیر بی‌آبروی رژیم‌صهیونیستی نگران است به هیچ روی اهمیت و ارزشی ندارد اما سخن شما از خطر ایران بسیار ناجوانمردانه و غیرواقعی است و ما مانند همیشه با هم برادر و همسایه هستیم و خواهان منطقه‌ای امن و آرام هستیم که در آن مردم بتوانند راه پیشرفت و صلح را دنبال کنند.

لاریجانی تاکید کرد: پس از مذاکرات اخیر برخی مقامات آمریکایی با عجله اعلام موضع کردند که حق غنی‌سازی ایران را نپذیرفته‌ایم. اضطراب مقامات آمریکایی قابل درک است چرا که اگر غیر از این بگویند سوال بعدی را باید پاسخ دهند که چرا این همه تحریم علیه ایران وضع کرده‌اند. آیا ایران کاری غیر از غنی‌سازی انجام داده بود که این همه سر و صدا، ماجرا و تحریم به راه انداختند، لذا برای فرار از پاسخ به این موضع زورگویانه حرف لغو دیگری به زبان جاری می‌کنند که چنین حقی را به رسمیت نشناخته‌ایم. این در حالی است که به نحوی موضوع غنی‌سازی ایران در مقدمه و اهداف آتی ذکر شده است.

وی ادامه داد: اما نکته مهمتر این است که اصولا حق غنی‌سازی نیازمند تائید چنین موجوداتی نیست و تمام کشورهایی که عضو آژانس هستند و معاهده NPT را پذیرفته‌اند، دارای این حق هستند ولو آن را اعمال نکنند. مثل اینکه حق راه‌اندازی نیروگاه اتمی را دارند ولو برای آن سرمایه‌گذاری نکنند. ممکن است این سوال مطرح شود پس محل نزاع چیست که این همه مذاکره بخواهد؟ حقیقت این قضیه این است که محل نزاع این حرفها نیست؛ مگر کشورهای دیگر که غنی‌سازی دارند درباره آنها تحریم و مذاکره ۱+۵ در مورد آنها وجود داشته است؟

رئیس مجلس گفت: مسئله، بعد سیاسی از وجوه دیگر دارد. برخی از کشورهای ۱+۵ می‌گویند که چون زور داریم می‌خواهیم مانع کار شما شویم. ظاهر بحث را با موضوع اعتمادسازی و این واژه‌ها بزک می‌کنند و چون موضوع ماهیتی سیاسی دارد طرفین از ظرفیت‌های خود و ابزارهای تاثیرگذار بهره می‌جویند. طبعا در مذاکرات هم طرفین گام‌های خود را متناسب با امکانات خود شکل می‌دهند تا هزینه کمتری متقبل شوند.

لاریجانی با اشاره به تفاوت سخنان مقامات آمریکایی قبل و بعد از مذاکرات، تاکید کرد: آنچه مایه حیرت است تغایر سخنان مقامات آمریکایی قبل و بعد از مذاکرات درباره موضوع غنی‌سازی است. مقامات آمریکایی بارها شفاهی و کتبی بیان کرده‌اند که موضوع غنی‌سازی ایران را قبول دارند. افراد و اسناد آن موجود است. پس چرا دروغ می‌گویید و شما با این حد از بی‌اختیاری می‌خواهید مدیریت جهانی کنید؟

وی خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا، گفت: آقای اوباما؛ اینها عوامل بی‌اعتمادی در صحنه بین‌المللی است نه رفتار ایران در فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای. مجلس ضمن حمایت از مذاکرات هسته‌ای و صیانت از ساختار نظام صلح‌آمیز فناوری هسته‌ای در همه ابعاد آن را ضروری می‌داند و مسئولان وزارت امورخارجه باید توجه کافی جهت حفظ این ساختار داشته باشند./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز