هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » پیشنهاد هفتمین ثروتمند ایرانی برای بیکاری
پیشنهاد هفتمین ثروتمند ایرانی برای بیکاری

پیشنهاد هفتمین ثروتمند ایرانی برای بیکاری

اسدالله عسگراولادی که اعتقاد دارد از او ۵ یا ۶ نفر ثروتمندتر در ایران هستند درباره وضعیت بیکاری و چگونگی ایجاد شغل در کشور توضیح می‌دهد.

 

خبرآنلاین: اسدالله عسگراولادی که اعتقاد دارد از او ۵ یا ۶ نفر ثروتمندتر در ایران هستند درباره وضعیت بیکاری و چگونگی ایجاد شغل در کشور توضیح می‌دهد.

آخرین آمارها از وضعیت بیکاری کشور حکایت از آن دارد که نرخ بیکاری با یک درصد افزایش، در پاییز امسال به ۱۰٫۵ درصد رسیده است. این در حالی است که در فصل تابستان پس از سال‌ها نرخ بیکاری تک‌رقمی و ۹٫۵ درصد اعلام شده بود.

در این شرایط، در حال حاضر این سوال مطرح است که با توجه به آمار و اطلاعاتی که وجود دارد، آیا اوضاع بیکاری و اشتغال مساعد است یا خیر و عملکرد دولت در یک‌سال و نیم گذشته در این زمینه چگونه بوده است؟ اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در این باره در برنامه «اقتصاد روز» رادیو ایران چنین توضیح داد: «دولت یازدهم در این زمینه مناسب عمل کرده، اما آنچه که برای رفع بیکاری جوانان نیاز داریم، سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع کوچک و متوسط است.»

به گفته وی، «صنایع کوچک و متوسط کشور اشتغالزا است و بیمه‌های اجتماعی هم که وظیفه دیگری دارد، در توسعه صنایع کوچک و متوسط می‌تواند وظیفه‌ای یا خدمتی را در نظر بگیرد.»

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با ذکر خاطره‌ای، تصریح کرد: «همه می‌دانیم که مرحوم شهید رجایی می‌گفت کابینه من ۳۶ میلیون نفری است. حالا امروز ایران ما ۷۸ میلیون نفری است. به این معنا که ما از فاصله زمان شهید رجایی تاکنون، ۴۰ میلیون نفر جوانان کمتر از ۳۵ سال داریم.»

وی ادامه داد: «این ۴۰ میلیون نفر نشان می‌دهد که به طور متوسط سالانه یک تا ۱٫۵ میلیون دختر و پسر در مرز ۲۰ تا ۲۵ سالگی تحویل جامعه داده‌ایم، بنابراین برای یک تا ۱٫۵ میلیون نفر حداقل سالانه ۸۰۰ هزار شغل نیاز داریم تا بتوانیم بیکاری را قلع و قمع کنیم.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: «در همه دنیا رسم بر این است که وقتی بیکاری بالایی وجود دارد، شغلی را ایجاد می‌کنند که ارزبری کمتری داشته باشد تا بتوانند کارآفرینان را تشویق کند.»

عسگراولادی با بیان این‌که چندی پیش بیمه‌های اجتماعی یک طرحی را اجرا کردند که در کارگاه‌ها تا ۵ نفر را از خدمت بیمه معاف می‌کرد، متذکر شد: «این طرح، طرح بسیار عالی‌ای بود که از آن نتیجه گرفتیم. اگر همین طرح را بتوانیم اجرا کنیم و بودجه‌اش را نیز داشته باشیم، ناگهان اشتغال بزرگی را می‌توان ایجاد کرد.»

وی یادآور شد: «من به خاطر دارم در زمان نخست‌وزیری دولت ۸ ساله، همراه آقای سعید امانی یک روزی با نخست‌وزیر وقت دیدار داشتیم. ما به ایشان قول دادیم که اگر قوانین کار به ما کمک کند، از تمام شاغلان شهر تهران تقاضا می‌کنیم که یک نفر را استخدام کنند. استخدام یک نفر در آن زمان، یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می‌شد.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در ادامه گفت: «ما در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که در سال باید بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل تازه ایجاد کنیم. این اتفاق نمی‌افتد مگر با سرمایه‌گذاری، اتکا به صنایع کوچک و متوسط که اشتغالزا است.»

عسگراولادی افزود: «در آمریکا این اتفاق در سال ۱۹۲۹ که یک ورشکستگی بزرگ پیش آمد، افتاد. رییس‌جمهور وقت طرح اجرای ۵۰ هزار کیلومتر اتوبان را تصویب کرد و جوانان را از شهرهای بزرگ به سمت بیابان‌ها سوق داد. این اتوبان ظرف ۳، ۴ سال در آمریکا ساخته شد.»

وی با تاکید بر این‌که ما باید سرمایه‌گذاری برای شغل‌های اشتغالزا داشته باشیم، تصریح کرد: «صنایع کوچک و متوسط ما در حال حاضر دچار یک ضعف و محرومیت هستند و برای این‌که این شغل‌ها تقویت شود، باید برای کالاهایی که می‌توانیم در آنها شغل‌های کوچک و متوسط ایجاد کنیم، بازار را محدود کنیم.»

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز