هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
خانه » خبرهای ویژه » کابوس آمریکایی ها میهمان سواحل هرمزگان + تصاویر
کابوس آمریکایی ها میهمان سواحل هرمزگان + تصاویر

کابوس آمریکایی ها میهمان سواحل هرمزگان + تصاویر

ویژگیهای ناوروسی حاضر در آبهای جنوب کشور؛
کابوس آمریکایی ها میهمان سواحل هرمزگان + تصاویر
ناوشکن های کلاس “Udaloy” از ۲ پرتاب گر ۴ تایی اژدر با کالیبر ۵۳۳ میلی متری بهره می برد که می تواند اژدرهایی با سر جنگی متعارف و یا اتمی را تا فاصله ۴۵ کیلومتری بر علیه اهداف سطحی و یا زیر سطحی پرتاب کند.

به گزارش نگین جنوب، در روزهای اخیر یک فروند ناو روسی  به نام “مارشال شاپوشینکوف” به منظور تحکیم روابط بین نیروهای دریایی دو کشور ایران و روسیه در سواحل جنوبی ایران و در مسیر خود به سمت خلیج عدن پهلو گرفت. اما حضور این شناور روسی چه اهمیتی دارد؟

این ناوشکن روسی در سال ۱۹۸۶ میلادی خدمت خود را در ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی ارتش شوروی سابق آغاز کرده و در فاصله دسامبر ۱۹۹۰ تا آگوست ۱۹۹۱ نیز در خلیج فارس به سر می برده است.


ناوشکن روسی ” مارشال شاپوشینکوف ” در بندر عباس


این شناور روسی در سالهای اخیر بیشتر در خلیج عدن حضور داشته و به عملیات بر علیه دزدان دریایی مشغول است. پرسنل این شناور در ماه می سال ۲۰۱۰ میلادی موفق شدند در طی یک عملیات موفق یک تانکر روسی که توسط دزدان دریایی ربوده شده بود را نجات دهند.

در طول سالهای جنگ سرد، نیروی دریایی اتحاد جماهیر شوروی سابق بخش عمده ای از توان یگان های سطحی خود را به بحث جنگهای ضد زیردریایی ” Anti-Submarine Warfare: ASW ” اختصاص داد. بسیاری از شناورهای روسی دارای سیستم های سونار نیرومندی برای کشف زیردریایی بوده و تعدادی از شناورهای روسی نیز به صورت اختصاصی برای جنگ ضد زیردریایی توسعه یافتند.

در حال حاضر یکی از اصلی ترین شناورهای ضد زیردریایی نیروی دریایی روسیه، ناوشکن های کلاس ” Udaloy ” به حساب می آید که ناوشکن “مارشال شاپوشینکوف” از جمله شناورهای این کلاس است؛ شناورهایی که قدمت آنها به دهه ۱۹۷۰ میلادی برگشته و امروزه هنوز ۱۳ فروند از این شناورها در نیروی دریایی روسیه به خدمت مشغول هستند. این شناورها با طول ۱۶۲ متر، عرض ۲۰ متر و وزن ۷۹۰۰ تن در حالت بارگیری کامل، یکی از اصلی ترین شناورهای ضد زیردریایی نیروی دریایی روسیه به حساب می آیند.

ناوشکن روسی ” مارشال شاپوشینکوف ”

در زمان جنگ سرد نقش اصلی این شناورها انجام ماموریت ضد زیردریایی بود. این شناور به غیر از تسلیحات ضد زیر سطحی به تعدادی توپ و موشک ضد هوایی نیز مجهز شده اما عمدتا برای دفاع از خود در برابر تهدیدات سطحی و هوایی به شناورهای همراه خود متکی است.

این ناوشکن برای کشف اهداف زیرسطحی به دو سیستم سونار فرکانس پایین که در بدنه آن کار گذاشته شده مجهز شده است. این دو سیستم می توانند تهدیدات زیر آبی را تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری شناسایی کنند. اما با توجه به افزایش توان تهاجمی زیردریایی ها در دوران جنگ سرد و لزوم افزایش برد شناسایی ضد زیر سطحی در این شناور از دو فروند بالگرد کاموف ۲۷ برای امور شناسایی، هدف یابی و جنگ ضدزیردریایی استفاده می شود.

%image_alt%
بالگرد ضد زیردریایی کاموف ۲۷


عموما این بالگردها خود به سامانه های سونار مجهز بوده و می توانند محموله تسلیحاتی به وزن ۴۰۰۰ کیلوگرم شامل: اژدر و بمب های ضد زیردریایی را با خود حمل کنند. برد این بالگرد نیز در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر بوده که خود شعاع عملیاتی مناسبی را برای این بالگرد فراهم می کند. به غیر از این سامانه های سونار این ناوشکن به رادارهای جستجوی سطحی و هوایی و همچنین سامانه های اقدام متقابل الکترونیکی نیز مجهز شده است.

اما دو سلاح اصلی ضد زیردریایی این شناور به ترتیب سامانه های راکت انداز ضد زیردریایی ” RBU-6000 ” و موشک های سری ” Metel ” است. سامانه ” RBU-6000 ” یک راکت انداز ۱۲ تایی کالیبر ۲۱۲ میلی متری است که می تواند راکتهای هدایت شونده را تا فاصله ۵۸۰۰ متری پرتاب کند.

این راکتهای ضد زیردریایی به وسیله سامانه های آشیانه یاب به سمت زیردریایی هدف جذب شده و به کمک سر جنگی ۲۵ کیلوگرمی خود باعث غرق زیردریایی می شوند. این راکت توان نفوذ تا عمق ۵۰۰ متری را دارد. بر روی این شناور ۲ پرتاب گر از این مدل نصب شده است.

اما سلاح زیر سطحی به کار رفته دیگر در این شناور، سامانه ” Metel ” است. این سیستم شامل اژدرهایی با سیستم پیشرانه موشکی است. بعد از کشف هدف مورد نظر این موشک ها شلیک شده و در ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا پرواز می کنند و پس از رسیدن به منطقه مورد نظر که زیردریایی دشمن در آنجا شناسایی شده است اژدر و یا خرج انفجاری همراه خود را به سمت هدف پرتاب می کند. سرعت این سامانه ضد زیردریایی در زمان حرکت در بیرون از آب در حدود ۲۹۰ متر بر ثانیه، عمق عملیاتی آن ۵۰۰ متر و برد آن ۵۰ کیلومتر است.

در زمان جنگ سرد این موشک ها به طور معمول یا با خرج های انفجاری ۱۸۵ کیلوگرمی و یا سر جنگ اتمی مسلح می شدند. امروزه با توجه به اتمام جنگ سرد و کاهش احتمال یک برخورد میان ابرقدرتها معمولا این شناورها تنها از سرهای جنگی شدید الانفجار بهره می برند.

ناوشکن های کلاس ” Udaloy ” از ۲ پرتاب گر ۴ تایی اژدر با کالیبر ۵۳۳ میلی متری بهره می برد که می تواند اژدرهایی با سر جنگی متعارف و یا اتمی را تا فاصله ۴۵ کیلومتری بر علیه اهداف سطحی و یا زیر سطحی پرتاب کند.

نمایی از توپهای ۱۰۰ میلی متری و سامانه های موشکی SA-N-9 و Metel  در جلوی ناو


در بخش دفاع هوایی این شناور به دو سامانه موشکی ” SA-N-9 ” و ” SA-N-11 ” مجهز شده است. سامانه اولی گونه دریایی از سیستم پدافند هوایی ” Tor M1 ” است که توان مقابله با تهدیدات مختلف تا فاصله حدودا ۱۲ کیلومتری را دارد. این موشک می تواند با تهدیدات با سرعت ۷۰۰ متر بر ثانیه و تا ارتفاع ۳٫۵ کیلومتری درگیر شود. در حقیقت نقش اصلی این سامانه ” SA-N-9 ” درگیری و منهدم کردن موشکهای کروز ضد کشتی است.

لایه دیگر دفاعی این شناور روس ۲ سامانه دفاع نزدیک “کاشتان” است. این سامانه مشتمل بر دو توپ ۶ لول ۳۰ میلی متری و دو پرتاب گر موشکی مدل ” ۹M311 ” است. این سامانه می تواند به صورت همزمان با ۶ هدف در ارتفاع ۳۵۰۰ متر و ارتفاع ۸۰۰۰ متری درگیر شود. نواخت تیر این توپهای ۳۰ میلی متری در کنار هم در حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار گلوله در دقیقه است. ۴ توپ ۶ لول ۳۰ میلی متری دیگر به صورت مجزا و ۲ توپ ۱۰۰ میلی متری در بخش جلویی این ناو دیگر تسلیحات حمل شونده بر روی این ناو روسی هستند.

سامانه دفاع نزدیک کاشتان


این شناور روسی از ۴ توربین گازی با توان ۱۲ هزار اسب بخار نیرو می گیرد که سرعتی در حدود ۳۰ گره و برد عملیاتی در حدود ۱۹ هزار کیلومتر را برای آن به ارمغان می آورد. این شناور دارای ۲۲۰ نفر خدمه می باشد.

به نظر می رسد حضور این ناو روسی و آشنایی افسران جوان نیروی دریایی ایران با تجهیزات و عملکرد این شناور، می تواند کمک شایانی به افزایش تجارب نیروهای مسلح کشورمان در مقابله با شناورهای دشمنان فرامنطقه ای و بیگانه کند./مرجع:مشرق

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز