امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶
خانه » اقتصادي » کاندیداهایی که درآمد نفت را دیدند، مشکلات صنعت نفت را ندیدند
کاندیداهایی که درآمد نفت را دیدند، مشکلات صنعت نفت را ندیدند

کاندیداهایی که درآمد نفت را دیدند، مشکلات صنعت نفت را ندیدند

در تمامی گفته های ۶ کاندیدای باقی مانده در کورس رقابت انتخابات ریاست جمهوری، صحبت از درآمدهای نفتی دیده می شود اما برنامه ای برای توسعه صنعت نفت وجود ندارد.

به گزارش نگین جنوب، علی رغم اینکه سالها بین هشدار کارشناسان و اذعان مسئولان بر لزوم کاهش تکیه اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی اجماع نظر حاصل شده و گاه و بیگاه منتقدان این موضوع را محور انتقادات اقتصادی خود قرار می دهند، اما در عمل آنچه حاصل شده اقتصادی وابسته به نفت است.
در وضعیت امروز کشور که وسوسه قدرت های استکباری جهان را برای تحریم نفت و تأکید مقام معظم رهبری را مبنی بر محور قرار دادن اقتصاد مقاومتی با تکیه بر جدایی نفت از بودجه جاری کشور به دنبال داشته، هنوز اقتصادی نفت محور را شاهد هستیم.
این مسئله وظایف و مسئولیت های دولت آینده را در خصوص توسعه صادرات غیرنفتی، کاهش تکیه اقتصاد به نفت و هدایت درآمدهای نفتی به سمت بودجه سرمایه ای سنگین می کند. این وظیفه سنگین در وهله اول نیاز به برنامه ای مدون دارد که انتظار می رود کاندیداهای ریاست جمهوری دیدی کارشناسانه و برنامه ای موثر در این خصوص ارائه دهند.
از طرفی دیگر هدایت درآمدهای نفتی به سمت بودجه سرمایه ای و توسعه آبادانی کشور با استفاده از آن، نیازمند رفع چالش های توسعه ای صنعت نفت است. از دست رفتن منابع بسیار ملی در هر روز در میادین مشترک از یک سو و عقب ماندگی پروژه های ملی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از سویی دیگر، صنعت نفت را نیازمند مدیریت بحران می کند.
از اینرو با بررسی تمامی سخنان طرح شده از سوی ۶ کاندیدای باقی مانده در کورس رقابت انتخابات دولت یازدهم، دیدگاه کاندیداها را در خصوص صنعت نفت گردهم آورده ایم.

قالیباف: شهرداری به درآمد بدون نفت رسید، دولت هم می تواند
محمد قالیباف کاهش فروش نفت را در صورت تدبیر مناسب برای کشور فرصت و در صورت سوء تدبیر یک تهدید دانست. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: با توجه به تجربه‌ای که در شهرداری تهران دارم باید بگویم شهرداری تهران در طول ۵۰ سال گذشته همواره ۳۰ درصد از درآمدش را از دولت گرفته است، ولی امروز درآمد در شهرداری تهران به ۵ درصد نسبت به درآمد شهرداری رسیده است که نشان می‌دهد شهرداری امروز بدون درآمد نفتی اداره می‌شود.
به گفته وی، برنامه ریزی صحیح کلید دستیابی به کاهش تکیه اقتصاد به درآمدهای نفتی است.
قالیباف با اشاره به برداشت بیشتر همسایگانمان در برخی میادین مشترک نفت و گاز کشور گفت: نگاه کنید روزانه ده‌ها میلیون دلار از این امکانات ما برداشته می‌شود بدون آنکه بتوانیم از آنها استفاده کنیم. پس نگاه کنید هم سرمایه‌های اجتماعی را از دست می‌دهیم، هم سرمایه‌های مادی را و این همان نابسامانی‌های اقتصادی است.

جلیلی: ارزآوری بیشتر با کاهش خام فروشی
سعید جلیلی مزیت های نسبی در صنایع نفت و گاز را یکی از محورهای توسعه اشتغال کشور می داند. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی گفت: هرچقدر وابستگی ما به نفت کمتر شود، به معنای یک فرصت خواهد بود. زیرا به همان میزان می‌توانیم از دیگر ظرفیت‌های کشورها استفاده کنیم.
جلیلی درخصوص تبدیل تهدیدها به فرصت اظهار داشت: یکی از بحث‌هایی که سال‌هاست، مطرح است قطع وابستگی کشور به نفت بوده که همه نیز روی آن تاکید داشتند و قرار بود در پایان برنامه ۵ ساله چهارم اجرایی شود و اگر این مورد اجرا می‌شد اینکه برخی بخواهند از ظرفیت فروش نفت ایران استفاده کنند، کاملا منتفی می‌شد.
وی با ذکر مثال‌هایی از تبدیل تهدید به فرصت خاطرنشان کرد: سوالی مطرح بود مبنی بر اینکه چرا با وجود اینکه کشور ما نفت‌خیز است، واردات بنزین داریم و همین ماجرا باعث شد تا از این ناحیه تهدید شویم و با ظرفیت‌هایی که آزاد کردیم به این نکته رسیدیم که نه تنها خود را از موضع تهدید دور کردیم، بلکه می‌توانیم به عنوان صادرکننده بنزین نیز باشیم، پس باید همین موضوع را در عرصه‌های دیگر شاهد باشیم و برای این دست از مباحث برنامه‌ اجرایی زمان‌بندی‌شده داشته باشیم.
به گفته وی، نفت یکی از حوزه‌هایی است که می خواهند از راه آن بر ما  فشار بیاورند و اگر اقتصاد بدون نفت را رقم بزنیم، این مورد به یکی از مؤلفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی تبدیل می‌شود.
جلیلی همچنین به لزوم کاهش خام فروشی نفت اشاره کرد و گفت: جلوگیری از خام‌فروشی و استفاده از ارزش‌افزوده در کالاهای مختلف چه در حوزه نفت و چه در حوزه‌های دیگر موضوعی مهم است. هر چقدر ما به این مسائل بیشتر توجه کنیم و بها دهیم، درآمدهای ارزی بسیاری حاصل خواهد شد که قابل مقایسه با روند فعلی نیست.

ولایتی: چند ۱۰ میلیارد تومان پول نفت خارج از مرزهای کشور است
علی اکبر ولایتی تحقق اقتصاد بدون نفت را شدنی می داند. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری حمایت از تولید، مردمی کردن تولید بر اساس اصل ۴۴ و حرکت به سمت تحقق اهداف چشم انداز ۲۰ ساله کشور را راهکارهای دستیابی به اقتصاد بدون نفت عنوان کرده است.
ولایتی همچنین استفاده از ویژگی های جغرافیایی کشور را در راستای درآمدزایی بیشتر برای کشور با توسعه سوآپ و ترانزیت گاز امکان پذیر می داند.
ولایتی در بخشی از سخنان خود با اشاره به سرمایه های مالی کشورمان در خارج از کشور تصریح کرد:  موضوع دیگری که بسیار مهم است مسئله دلارها و پول‌هایی است که ما در خارج داریم، چند ۱۰ میلیارد دلار در خارج از کشور داریم که ۳۰ درصد آن از چین و نزدیک به همین مبلغ را از هندوستان بابت نفتی که به این کشورها صادر کرده‌ایم، طلبکاریم که نمی‌توانیم پول‌ها را به کشور وارد کنیم.
به گفته وی، وجود دیپلماسی توانمند خارجی برای حل مشکلات وصول مطالبات نفتی کشور ضروری است.
ولایتی به لزوم کاهش خام فروشی در صنعت نفت نیز اشاره کرده و در این خصوص اظهار داشت: باید فروش نفت خام را با فروش نفت‌های فرآیند شده جایگزین کنیم.

غرضی: ۷ میلیون بشکه نفت می فروشیم اما خروجی ندارد

سیدمحمد غرضی مدیریت هزینه درآمدهای نفتی و محورقراردادن رونق تولید را راهکارهای کاهش تکیه اقتصاد به نفت عنوان کرده است.
این کاندیدای ریات جمهوری از مصرف بیش از حد در داخل کشور انتقاد کرد و گفت: در آمریکا هر ۱۵ نفر یک بشکه نفت مصرف می‌کنند اما در ایران هر ۱۰ نفر یک بشکه، دلیل این امر این است که آنها توانسته‌اند به مصرف جهت بدهند.
غرضی همچنین گفت: لازم نیست به مردم فشار بیاوریم، کشور ترکیه روزی یک میلیون بشکه نفت می‌خرد و روزی یکصد میلیون دلار از جامعه ترکیه بیرون می‌کشد و به طلبکارانش می‌دهد. ما روزی ۷ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم و چیزی پس نمی‌دهیم و به همین دلیل مدیریت ما  بسیار بد می‌شود.
وی با انتقاد از اینکه دولت نتوانسته از منابع نفتی برای بهسازی شهرهای نفت خیز کشور استفاده کند، گفت: امروز همه منابع نفتی هرمزگان و بوشهر را استخراج کرده‌اند اما اینکه دولت بتواند از این منابع برای ساخت شهر استفاده کند، اصلا میسر نیست.

رضایی: پالایشگاههای کوچک و متحرک راهکار ارزش آفرینی بیشتر در صنعت نفت
محسن رضایی کاهش درآمدهای نفتی را تهدید دانست و گفت: با خارج کردن دولت از اقتصاد و فعال سازی واقعی مردم در اقتصاد می توان تهدید کاهش درآمدهای نفتی را به فرصت تبدیل کرد.
رضایی با اشاره به اینکه یک میلیون بشکه نفت داریم که به فروش نمی‌رسد، اظهار داشت: در یکی دو سال اول از طریق پالایشگاه‌های موبایلی که از خارج وارد خواهیم کرد و در داخل نیز نمونه‌هایی وجود دارد که آنها را تکثیر و گسترش می‌دهیم، ظرفیت بزرگی از فرآورده‌های غیرنفتی به وجود می‌آوریم که آن را به دیگر کشورها صادر خواهیم کرد.
رضایی با طرح این پرسش که چرا باید امروز دولت‌ها، همچنان فراز و نشیب‌های فراوانی داشته باشند، تصریح کرد: چون پول‌های زیرزمینی کشور به نام، “نفت” بیرون می‌آید، اگر قیمت آن بالا برود، وضع ما خوب می‌شود و اگر قیمتش پایین آید وضع‌مان بد می‌شود و این خوب نیست و در واقع دولت‌ را مصرف کننده ثروت و پول می کند.
وی با بیان اینکه ما در همه شهرها تولید را راه‌اندازی خواهیم کرد از احتمال طولانی بودن طرح رونق تولید خبر داد و گفت: ممکن است این روش مقداری طول بکشد، فرض کنیم یک میلیون بشکه نفت اضافه داریم نباید اجازه دهیم که یک میلیون بشکه به فروش برسد و باید آن را تبدیل به فرآورده‌های نفتی کنیم و پالایشگاه‌های ۲۰ هزار بشکه‌ای را از این طریق در سراسر کشور ایجاد کنیم. بنده بر همین اساس حساب کردم و دیدم که ۱۵۰ میلیارد دلار فقط از طریق تبدیل کردن یک میلیون بشکه به فرآورده‌هایی که به کشورهای اطراف می‌دهیم، به دست می‌آوریم.

روحانی: تبدیل نفت به برق برای صادرات ارزش افزوده
حسن روحانی با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر خام فروشی می کنیم، گفت: ما می‌توانیم نفت را به فرآورده تبدیل کنیم. ما باید موانع را برداریم و با ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از خام‌فروشی جلوگیری کنیم و همچنین باید موانع صادراتی که امروز دارد را بتوانیم برداریم تا با صادرات غیرنفتی جای نفت گرفته شود.
این کاندیدای ریاست جمهوری با بیان اینکه ظرفیت‌های خالی صنعت ما بالای ۴۰ درصد است، گفت: با یک امکانات بسیار کم می‌توانیم این ظرفیت‌ها را پر کنیم و آنها می‌توانند تولیدکننده ای باشند که بخشی از آن را صادر می کنند. ما در کشور می‌توانیم مرکز صادرات برق در منطقه باشیم، یعنی نفت را به برق تبدیل کنیم و سپس آن را صادر کنیم.
همانطور که از محورهای بیان شده توسط ۶ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مشخص است، کاهش خام فروشی و لزوم کاهش تکیه اقتصادی ملی به درآمدهای نفتی مورد تأکید تمامی کاندیداهاست. اما این افراد تدوین برنامه های کارشناسانه دولت خود را برای حل مشکلت نفتی به مدیران صنعت نفت در دولت اینده واگذار کرده اند و درحال حاضر تنها به بازخوانی و بیان دوباره نظرات کارشناسی که اغلب به صورت تئوریک و بدون پشتوانه اجرایی است می پردازند./تسنیم

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز