هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » کشف کتیبه تاریخی در شیراز +عکس
کشف کتیبه تاریخی در شیراز +عکس

کشف کتیبه تاریخی در شیراز +عکس

یک کتیبه تاریخی در کوه های اطراف شیراز کشف شد و بررسی‌های اولیه نشان از قدمت ۷۰۰ ساله آن دارد.

 

کشف کتیبه تاریخی در شیراز +عکس

در نزدیکی این سنگ نوشته، آثار تاریخی مختلفی نیز وجود دارد که ثبت ملی نیز شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص کشف این کتیبه گفت: قسمتی از این کتیبه سنگ ‌نوشته از بین رفته و تنها قسمتی از آن در یکی از کوه های اطراف شیراز دیده می شود.

عبدالرضا نصیری با بیان اینکه به احتمال این کتیبه مربوط به قرن هشتم هجری باشد، اظهار داشت:  در این خصوص باید بررسی و پژوهش‌های باستان شناسی صورت گیرد تا قدمت این کتیبه مشخص شود.

وی گفت: به دنبال بازدیدها و پژوهش هایی که از آثار تاریخی و فرهنگی استان انجام می شود چندی قبل در یکی از کوه های شیراز این سنگ نوشته رویت شد.

نصیری با تاکید بر اینکه این اثر تاکنون شناسایی نشده بود، افزود: با تهیه چند عکس از این اثر و ارسال آن به اداره کل میراث فرهنگی فارس مشخص شد این اثر تاریخی است.

وی گفت: بخشی از این سنگ نوشته توسط افراد سودجو به بهانه یافتن گنج ویران شده و بخشی از آن نیز از بین رفته است.

وی با بیان اینکه قدمت کتیبه به سده هشتم هجری می رسد، تاکید کرد: تا زمانی که بررسی و پژوهش های تخصصی برروی این اثر انجام نشود نمی توان به درستی درباره قدمت و حتی نوع خطوط حک شده آن اظهار نظر کرد.

وی بیان کرد: طبق شواهد موجود، خطوط این کتیبه به خط رقاع نگاشته شده و واژگانی مانند خادم و مقام در آن به وضوح دیده می شود.

کتیبه تاریخی

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بیان کرد: در محلی که این کتیبه کشف شده، چند اثر تاریخی مربوط به دوره تیموریان تا سده های کنونی اسلامی وجود دارد که همگی در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه عمده سنگ نوشته های دوره اسلامی متعلق به سنگهای قبر است به دلیل آنکه کتیبه یادشده در دل کوه جای گرفته، می توان آن را تنهاترین کتیبه سنگی دوره اسلامی شیراز دانست.

از آنجایی که کتیبه مذکور توسط سیاوش آریا فعال و دوستدار میراث فارس شناسایی شده، پرونده ثبتی آن نیز به نام وی تهیه می شود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز