به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
خانه » استان ها » جنوبي » بوشهر » گزارش تصویری بازدید رئیس فراکسیون مناطق مرزی مجلس از پارس جنوبی و مناطق زلزله زده اهالی دشتی شرمنده نجابتتان هستیم !
گزارش تصویری بازدید رئیس فراکسیون مناطق مرزی مجلس از پارس جنوبی و مناطق زلزله زده اهالی دشتی شرمنده نجابتتان هستیم !

گزارش تصویری بازدید رئیس فراکسیون مناطق مرزی مجلس از پارس جنوبی و مناطق زلزله زده اهالی دشتی شرمنده نجابتتان هستیم !

چادرهای هلال احمر از دور پیدا بود ، در ابتدا وارد روستای چاهگاه شدیم ، منازل فروریخته است و چادرها بر پا شده اند.
به گزارش نگین جنوب: هیئت چهار نفره ما فرودگاه مهرآباد تهران را به مقصد بندر عسلویه در استان بوشهر ترک می نماید . حدود یک ساعت و نیم در آسمان بودیم تا به فرودگاه عسلویه رسیدیم . ون منطقه ویژه ما را به پاویون فرودگاه رساند و در آنجا مورد استقبال مسئول تشریفات پارس جنوبی قرار گرفتیم.

 

اولین ملاقات با سردار جمیری فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر بود که درفرودگاه رخ داد

 

و پس از آن به همراه یکی از متخصصان نفت و گاز جهت بازدید از مناطق مختلف پارس راهی منطقه شدیم . توضیحات کامل ایشان در شناسایی منطقه بسیار موثر بود. تاریکی هوا نشان می داد که روز رو به اتمام است شب چادر سیاهش را بر سر آسمان خواهد کشید ،

 

 

 

 از مهندس ارزنده خداحافظی کرده و برای صرف شام و استراحت به راه افتادیم .

فردای آن روز راهی مناطق زلزله زده شدیم ، دکتر سید باقر حسینی در طول راه حواسش به تمام جهات بود وسوالاتی را در خصوص موقعیت جغرافیایی ، صنایع موجود ، کشاورزی و … می پرسید که آقای عابدی زاده به خوبی سوالات را پاسخ و منطقه را آنالیز کرد . از دورتابلوی سبز رنگ ” شنبه ” نمایان شد و می بایست به سمت راست بپیچیم ، ازجاده اصلی خارج و به سمت “‌شنبه “‌ادامه مسیر دادیم . پس از طی مسافتی ،چادرهای هلال نشان می داد که به مناطق زلزله زده نزدیک می شویم .  درابتدا وارد روستای چاهگاه شدیم  ، منازل فرویخته است و چادرها برپا شده اند اما زندگی کماکان جاری است .

 

بنرهایی از نماینده دشتی و تنگستان ، استاندار بوشهر ، رئیس مجلس و … که طی روزهای قبل جهت بازدید به این منطقه آمده بودند به روی تیرهای برق خودنمایی می نمود.

 

چاهگاه را به سمت “شنبه “‌ترک می کنیم و بعد از دقایقی به ” شنبه ” می رسیم . میزان تخریب زلزله در این جا بسیار بالا بوده است و به جرات می توان گفت که هیچ ساختمانی در این شهر نیست که آسیبی ندیده باشد .

 

پس از گردشی کوتاه در شهر ، جماعتی را  که در زیر سایه درختی نشسته اند سلام می دهیم و به نزد آنها می رویم. با آغوش باز پذیرایمان بودند ، دکتر حسینی پس از روبوسی با آنها از ایشان درخصوص زلزله و زمان وقوع آن سوالاتی پرسید ، پس از آن به دعوت این دوستان واردکانکس آنها شدیم و پای درد دل آنها نشستیم . هر یک به گونه از مشکلات بوجود آمده می گفت و گلایه هایی می کرد هر چند که از خدمات رسیده و اقدامات صورت گرفته نیزگفتند لیکن فاجعه ای که برای آنها بوقوع پیوسته بود آنقدر حجمش زیاد بود که تاب وتوان آنها  کم کرده بود و دل هایشان را ریش که نیاز به مرهمی داشتند تابر این دل های رنجیده اشان بگذارند .

 

 

بخشداری ” شنبه وطسوج ” جایی بود که  رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی درکانکس مستقر در حیاط آنجا جلسه ای مشترک با فرماندار دشتی ، آقای هاشمی برگزارنمود و در این جلسه دکتر حسینی خواستار انجام سریعتر اقدامات در جهت رسیدگی به امور و بازسازی منازل و همچنین خدمت رسانی به زلزله زدگان شد .

 

هاشمی ، فرمانداردشتی نیز بعد از بیان اقدامات صورت گرفته و همچنین نشستی کوتاه با مسئولان محلی شنبه، هیئت چهار نفره ما را بدرقه نمود تا به سمت بندر بوشهر حرکت نمائیم .

 

ظهر هنگام بود که به بوشهررسیدیم ، پس از اقامه  نماز ظهر و عصر گشتی کوتاه در شهر و بازدید ازنقاط دیدنی این بندر ، دیدن تندیس رئیس علی دلواری ، سردار مبارزه با استعمارانگلیس در ساحل خلیج فارس، بهانه ای شد تا بندر دلوار و موزه رئیس علی دلواری را از نزدیک ببینیم .

 

موزه ای زیبا که علاوه برنمایش سلاح های قدیمی به کار رفته در زمان جنگ با انگلیس ، توضیحات و تصاویر جالبی از وقایع آن زمان در آن به نمایش درآمده بود .

 

 

 

 

نوشتن یادبود بازدید از این موزه دردفتر آن حسن ختام بازدید از دلوار بود .

 

 

حسینیه میرزای خورموج که از آثار ثبت شده ملی می باشد مکانی بود که قبل از دیدار با آقای پورفاطمی ، این سید دوست داشتنی و نماینده مردم دشتی و تنگستان ، بازدید شد و دوستان همگی به نیت تمامی بانیان این مکان مقدس ذکر فاتحه ای داشتند . 

 

در راه بازگشت به بندر کنگان ،زیارتگاه  “‌سید محمد امین ” و ” سید حسین “پورفاطمی را زیارت نموده و نماز مغرب و عشاء را در صحن  مقبره این سادات جلیل القدر خواندیم و پس از آن راهی کنگان شدیم تا پس از یک روز پر رفت وآمد  اندکی استراحت نموده و جمعه ” انارستان ” و ” ریز” را بازدید نمائیم .

صبح جمعه  ازسمت کنگان راهی جاده  ” ریز ” و ” انارستان ” شدیم، جاده ی کم عرضی که زلزله چندی پیش باعث فروریختن سنگ های زیادی در کناره های آنشده بود و خطرات زیادی را برای کسانی که از این جاده پر تردد رفت و آمد می کردندممکن بود که بوجود آورد ، البته خطرات جاده را زمانی بیشتر حس می کردی  که با چشمانت سنگ های جدا شده از کوه و آماده غلتیدن به روی جاده را با چشمان خود می دیدی .

به هر حال سفر سه روزه و فشرده به استان بوشهر با بازگشت به عسلویه و پرواز از فرودگاه آنجا به سمت تهران در روز جمعه به پایان رسید تا اولین سفر مرزی رئیس فراکسیون مناطق مرزی مجلس شورای اسلامی نوید بخش نتایج پیگیری های ایشان  در آینده ای نزدیک باشد .

حواشی سفر :

– آقای عابدی زاده که ازنخبگان علمی بوشهری مقیم تهران است تلاش ها و هماهنگی های زیادی جهت انجام این بازدید به عمل آوردند .

–           به هنگام ورود به عسلویه فقط مسئول تشریفات پارس جنوبی به استقبال آمدند .

–           سردارجمیری فرمانده سپاه امام صادق (‌ع) استان بوشهر و دکتر سید باقر حسینی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی در بدو ورود به فرودگاه عسلویه دقایقی را به گفتگو بایکدیگر نشستند .

–           دکترحسینی در شهر های عسلویه ، کنگان و بوشهر با بعضی از ملوانان ، بازاریان و صیادان این مناطق به گفتگو پرداختند و در خصوص مباحث کالاهای همراه ملوان و همچنین بحث سوخت در مناطق مرزی کشور صحبت هایی نمودند که باعث خوشحالی آنها  گردید.( اعطا سهمیه سوخت به خانواده های مرز نشین و منتفع شدن خانواده ها از فروش سهمیه سوخت ۵۰۰ لیتری به هر نفر )

 

 

–           فرماندار دشتی هنگامی که از زلزله صحبت نمود از بارندگی های شدید پس از زلزله نیز سخن گفت وگفت : وقتی که به دستور استاندار جهت بازدید از سیل بند منطقه عازم شده بودم شدت بارندگی به قدری بود که هر آن امکان شکسته شدن سیل بند وجود داشت و درآن هنگام که تلفنی با یکی از دوستان در حال صحبت بودم به او گفتم که ممکن است این آخرین باری باشد که صدای مرا می شنوی .

–           تماس دکتر حسینی با مدیر عامل هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی ( ره ) کشور به منظورانتقال سریع مشکلات زلزله زدگان  در لحظه  صحبت با اهالی” شنبه ” باعث خوشحالی این افراد از پیگیری های سریع وی گردید .

 

–           به هنگام خداحافظی از مردم ” شنبه ” یکی از زنان میزبان با لهجه دشتی و باسری به زیر افکنده چندین بار به دلیل آنچه او عدم توانایی در پذیرایی از مهمان میپنداشت عذر خواهی نمود که این موضوع از یک نظر به دلیل حس مهمان نوازی باعث شادی واز سویی دیگر به دلیل ناراحتی ایشان باعث تاثر گردید .

–           همین موضوع در روستای چاهگاه نیز اتفاق افتاد و همسر یکی از کسانی که در حال گفتگو باما بود با لهجه دشتی چنین  گفت : ” امیدوارم که ببخشید ، برای مااهالی دشتی بسیار شرم آور است که مهمان ما باشید و ما نتوانیم از شما پذیرایی کنیم” و این موضوع باعث گردید که هنگامی که از آنها خداحافظی نمودیم یک بطری آبمعدنی خنک را به همراهان داد و گفت بسیار شرمنده ام ، حداقل گلویتان را با این آب خنک کنید  تا کمتر از عدم پذیرایی شرمنده باشم ! ( واقعاً که اهالی دشتی ما را شرمنده نجابتشان نمودند )

 

–           درهمین روستای چاهگاه ، شخصی که وسایل مغازه اش را که به گفته ایشان تنها مغازه روستا بوده و خراب شده است را در چادر هلال احمر برای فروش گذاشته بود گلایه میکرد که طی چند روز گذشته از سوی مرکز بهداشت به بیسکوئیت و آلوچه هایی که برای فروش گذاشته بود گیر داده اند که بهداشتی نیستند و می بایست جمع آوری گردند .

–           یکی از اهالی روستای چاهگاه که از خدمات رسانی ابراز رضایت می کرد از مسئولین درخواست نمود که بر توزیع اقلام مدیریت بیشتری داشته باشند ، این شخص در جواب ما که این روستا چند خانوار دارد گفت : تا قبل از زلزله حدود ۷۰ خانوار بودیم ولی بعد اززلزله به بیش از ۱۰۰ خانوار رسیده ایم !!

–           به نظر می رسید جنس چادرهای پلاستیکی اهدایی هلال احمر در این منطقه گرمسیر به دلیل عدم تطابق با شرایط منطقه ای مناسب برای سکونت اهالی نبود و تابش آفتاب در ظهرعملاً حضور در این چادرها را غیر ممکن می نمود .

–           اهالی روستای چاهگاه تقاضای ایجاد یک نانوایی در روستایشان داشتند .

–           اهالی” شنبه ” و روستاهای اطراف آن با توجه به اینکه ۱۰ سال پیش نیز زلزله ای ویرانگر در منطقه باغان دشتی رخ داده است و باعث تخریب بسیاری از منازل شده است ،تقاضا داشتند که نظارت بر ساخت ساختمان هایی با استحکام بالاتر مد نظر مسئولین باشد .

–           دکترحسینی به هنگام عبور از جاده کنگان به ” ریز “‌با توجه به سقوط سنگ و وضعیت جاده ، تلفنی با دفتر خود در تهران جهت نامه نگاری با وزارت راه تماس گرفته  و خواستار ارسال سریع درخواست رسیدگی سریع به این جاده شدند ./فرزان اسدی – پایگاه اطلاع رسانی بُنا

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز