ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶
خانه » اقتصادي » ۳ پیشنهاد به رئیس جمهور آینده برای بهبود فضای کسب و کار/ دولت یازدهم تولید محور باشد
۳ پیشنهاد به رئیس جمهور آینده برای بهبود فضای کسب و کار/ دولت یازدهم تولید محور باشد

۳ پیشنهاد به رئیس جمهور آینده برای بهبود فضای کسب و کار/ دولت یازدهم تولید محور باشد

یک کارشناس بازار کار با تاکید بر اینکه دولت بعدی باید اقتصاد تولیدی را سرلوحه کار خود قرار دهد، گفت: متاسفانه اقتصاد فعلی در کشور ما اقتصادی خدماتی است.

به گزارش نگین جنوب ، حمیدرضا حاجی اسماعیلی درگفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به وعده‌های متعدد کاندیداهای ریاست جمهوری درباره اشتغال و بیکاری، اظهار داشت:  اجرای برنامه‌ها در راستای برنامه پنجم و سند چشم انداز باید در دستور کار دولت بعدی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه عدم پرداخت یارانه تولید موجب ورشکستی بسیاری از واحدهای تولیدی شده است، افزود: اگر در بحث هدفمندی نگرش حمایت از تولید به کار گرفته شود، دولت بعدی با بهره‌گیری از تجربیات نادرست فعلی می‌تواند گامی موثر در مسیر تولید بردارد.

حاجی اسماعیلی با بیان اینکه  ایجاد پایداری اقتصادی رابطه مستقیم با تقویت قدرت خرید کارگران دارد اظهار کرد: یکی از ملزومات در دولت بعدی علاوه بر حمایت از نیروی کار، توجه به حمایت از تولید است.

وی با تاکید براینکه متولی خاصی  برای حمایت از تولید وجود ندارد یادآور شد: بیشتر مباحث پیرامون این موضوع در حد شکل ظاهر و حرف مطرح می‌شد و متاسفانه این غفلت بزرگ عوارض بزرگی را در اقتصاد ایجاد کرد، بنابراین تغییر نگرش از اقتصاد خدماتی به اقتصاد تولیدی تنها کاری است که رئیس جمهور بعدی باید دنبال کند.

این کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه اجرای هدفمندی یارانه‌ها به شکل فعلی ضایعات زیادی را به همراه خواهد داشت افزود: اصلاح نظام بیمه ای، مالیاتی و بخش نظام مالی  می‌تواند کمک بسزایی در بهبود فضای کسب ‌وکارداشته باشد.

حاجی اسماعیلی  با اشاره به تدوین سند راهبردی بانکی بیان کرد: اهداف به کار گرفته شده هنگام تدوین این سند «توسعه پایدار »، «کنترل تورم» و «ایجاد اشتغال» است که تحقق این اهداف نیازمند اعتقاد رئیس جمهور بعدی به اجرای قانون است.

وی ادامه داد: اگر رئیس جمهوری به قوانین انتقاد هم دارد باید پیشنهاد خود را در قالب لایحه‌ای به مجلس ارسال کند و عدم اجرای قانون راه‌کار درستی برای مخالف با بطن قانون نیست.

حاجی اسماعیلی با تاکید بر اینکه پایبندی به برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دولت از اهمیت بسیاری برخوردار است یادآور شد: دولت بعدی باید برنامه‌ای  را در دستور کار خود قرار دهد  تا در مباحث مختلف به درآمدهای نفتی وابسته نباشد زیرا این امر موجب فقیر شدن مردم می‌شود.

کارشناس بازار کار با تاکید بر اینکه مبانی سیاسی تاثیر زیادی در مباحث اقتصادی دارند اظهار کرد: توجه به اینکه نکته یکی از موانع جدی برای تصدی برنامه‌ها، جلوگیری از تحریم‌هاست. نگاه رئیس جمهور آینده باید نگاهی سازنده و آرامش بخش به فضای کسب و کار باشد.

حاجی اسماعیلی تاکید کرد: تحریم‌ها مشکلات بسیار زیادی را برای فضای کسب و کار ایجاد کرده‌ است، بنابر این نامزدها باید با در دست داشتن راه‌کارهایی سایه سنگین تحریم‌ها را با تدبیر در سیاست خارجی برطرف کنند زیرا حل این معضل می‌تواند پیامدهای مثبتی را به همراه داشته باشد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز