اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
خانه » آخرين اخبار » ۹ کلینک گیاه‌پزشکی برای تجویز سموم در بوشهر راه اندازی شد
۹ کلینک گیاه‌پزشکی برای تجویز سموم در بوشهر راه اندازی شد

۹ کلینک گیاه‌پزشکی برای تجویز سموم در بوشهر راه اندازی شد


مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برای کاهش مصرف سم در استان بوشهر ۹ کلینک گیاه‌پزشکی بخش خصوصی برای تشخیص و تجویز سموم راه اندازی شده است.


 خسروعمرانی صبح امروز در بررسی وضعیت استفاده سموم در محصولات کشاورزی استان بوشهر اظهار کرد: تولید محصولات کشاورزی به مدد دو نهاده سموم و کودهای شیمیایی انجام می‌شود که در سال‌های گذشته سموم یا گروه پرخطر و منشا معدنی که دوره دوام بالایی دارند بیشتر استفاده می‌شود.

وی کودهای شیمیایی پرمصرف را ازته، فسفاته و پتاسه  اعلام و تصریح کرد: کودهای کم مصرف شامل آهن، روی، مس و منیزیوم و کودهای ارگانیک یا سبز نیز مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیاناینکه ۱۱۳ سم‌پرخطر کشاورزی وجود دارد گفت: از مجموع ۱۱۳ قلم سم پرخطر از فهرست سموم مجاز در تولید محصولات کشاورزی ۸۷ قلم آن حذف کامل و ۲۶مورد نیز تعلیق موقت شده است.

وی با بیان اینکه استفاده برخی از سموم توسط کشاورزان افزایش یافته تاکید کرد:  در دو سال گذشته ۴۰ قلم سم با منشا گیاهی یا کم خطر در کشور ثبت شده است که کاربرد آن توسط کشاورزان افزایش یافته است.

عمرانی از افزایش تولید محصولات کشاورزی خبرداد و گفت: مصرف سم در استان بوشهر تا قبل از سال ۸۶ بیش از ۸۰ هزار کیلو لیتر بود و تولید محصول کشاورزی نیز یک میلیون تن بوده است این درحالی است که در سال‌های اخیر مصرف سم به ۴۰هزار کیلولیتر کاهش یافته اما میزان تولید به یک میلیون و ۳۳۵هزار تن افزایش یافته است.

وی از جایگزینی مصرف سموم حشره کش به جای علف کش خبرداد وگفت: رویکردی که در طرح ملی دردست اجراست مصرف سموم حشره کش به جای علف کش با هدف تولید محصول سالم‌تر است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: در سال ۷۳ میزان سموم مصرفی در این استان ۸۳هزارو ۷۷۰ کیلولیتر در سطح ۱۲۹هزارو ۵۴۲هتکار بود است که در سال ۹۱ این مقدار به ۴۲هزارو ۹۵۳ کیلولیتر کاهش یافت اما سطح زیر کشت به ۲۱۹ هزارو ۸۷۰ هکتار افزایش یافت و یک میلیون و ۳۳۵ هزار تن شامل گوجه فرنگی، سبزی، هندوانه، خربزه، طالبی و صیفی جات تولید شد.

عمرانی با بیان اینکه ۹ کلینک گیاه‌پزشکی برای تجویز سموم در بوشهر راه اندازی شده گفت:  برای کاهش مصرف سم در استان بوشهر ۹ کلینک گیاه‌پزشکی بخش خصوصی برای تشخیص و تجویز سموم راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه پارسال سه هکتار مزرعه گوجه فرنگی در استان بوشهر تحت پوشش مبارزه بیولوژیکی و غیر شیمایی قرار گرفت گفت: این مزارع با استفاده از ۵۸ هزارو ۷۲۲ عدد تله‌های نوری و دلتا، فرمون، کارت زرد و ۵۰ لیتر حشره کش گیاهی  تحت پوشش مبارزه با آفات قرار گرفتند.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: هم اینک ۳۱ فروشگاه سم مجاز در استان بوشهر فعالیت می‌کنند و وارد کنندگان مجاز سموم کشور ماهانه مقدار فروش سم به فروشگاه های این استان را به سازمان جهاد کشاورزی اعلام می‌کنند و اگر غیرقانونی در قالب قاچاق وارد و مشاهده شود برخورد می‌شود.

[information]تسنیم[/information]

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز